تابلو مظفرالدین شاه سرقتی است یا تقلبی؟

تابلو مظفرالدین شاه سرقتی است یا تقلبی؟

لذت سفر: حدود 22 سال پیش در حراجی کریستیز، تابلویی از چهره مظفرالدین شاه قاجار به قیمت 44 هزار و 650 پوندِ انگلیس به فروش رسید که امروز شائبه خروج و سرقت این تابلو از کاخ گلستان مطرح شده است؛ تابلویی که مسؤولان کاخ گلستان از گذشته تا کنون عموما وجود آنرا در کاخ تایید نمی کنند و حتی احتمال تقلبی بودن آنرا مطرح کرده اند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، در این پرتره مظفرالدین شاه قاجار یونیفرم مخصوص به تن کرده که با مدال هایی زینت بخشیده شده است. او کلاه سیاه پَر داری جواهرنشانی به سر دارد و درحالی که سبیل هایش را تاب داده، به روبه رو خیره شده است. اطلاعات این تابلو رنگ روغن در وب سایت حراجی کریستیز موجود است. نوشته شده که تابلو اثری از کمال الملک است، در سمت چپ پایین تابلو نیز امضایی از کمال الملک ـ نقاش ایرانی ـ دیده می شود. قدمت نقاشی سال ۱۳۱۹ هجری قمری/ ۲-۱۹۰۱ میلادی اعلام شده است. در حراجی سال ۲۰۰۰ میلادی، قیمت برآورد شده برای فروش این تابلو، رقمی بین ۱۲ تا ۱۸ هزار پوند انگلیس بود اما در نهایت به مبلغ ۴۴ هزار و ۶۵۰ پوند به فروش رسید.
حالا بعد از ۲۲ سال، ادعاهایی درباره خروج این تابلو از کاخ گلستان و فروش آن در حراجی کریستیز مطرح گردیده است. در گفته هایی که به دو نفر با عنوان کارمندان کاخ گلستان نسبت داده شده، آمده است: «پرتره رنگ روغن مظفرالدین شاه در سال ۱۳۷۸ از این کاخ خارج شده است.» همین طور عکسی سیاه و سفید از تالار برلیان کاخ گلستان برای تایید این ادعا انتشار یافته که نشان میدهد همان تصویر فروخته شده در حراجی، بالای یکی از درهای تالار نصب شده بود.


اما احمد دِزواره ای که از اواخر دهه ۵۰ تا سال ۱۳۸۶ ریاست موزه های کاخ گلستان را به عهده داشته است، تمام این ادعاها را رد می کند و به ایسنا می گوید: در تالار برلیان کاخ گلستان که عکسی با این تابلو از آن انتشار یافته است، تا آن زمان که من ریاست این مجموعه را به عهده داشتم اصلا چنین تابلویی وجود نداشت. تالار برلیان سراسر آینه کاری است و جایی برای نصب تابلو ندارد. ادعاهایی که درباره خروج این تابلو یا به سرقت رفتن آن مطرح گردیده است نیز همه تهمت و دروغ محض است.
او اضافه می کند: از دهه پنجاه تا هشتاد (خورشیدی)، تنها محلی که در کاخ گلستان تابلو داشت، عمارت بادگیر بود.
دِزواره ای موضوع را حتی از افرادی که از سال ۱۳۲۰ در کاخ گلستان کار می کردند، پی گیری کرده است، می گوید: حتی قدیمی های کاخ گلستان چنین تابلویی را به خاطر نمی آورند و این ادعا دروغ محض است و آن هایی که چنین دروغی را مطرح کرده اند باید از خدا بترسند.
مرتضی ادیب زاده ـ مدیرکل موزه ها و اموال تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ اما درباره سرنوشت این تابلو باتوجه به ادعاهایی که تا کنون مطرح است، فعلا ترجیح می دهد اظهارنظری نداشته باشد تا بررسی های کارشناسان کاخ گلستان تکمیل شود. او به ایسنا می گوید: کارشناسان در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در حال بررسی اسناد و مدارک و دفاتر ثبت اموال تا سال ۱۳۱۷ خورشیدی هستند. دفتری هم به سال ۱۳۱۰ مربوط می شود که بااینکه اموال ثبت شده در دفتر سال ۱۳۱۷ به آن وارد شده است اما در حال بررسی دفتر سال ۱۳۱۰ هم هستند و روی تمام اسناد کار می کنند.
به گفته او، تا کنون سند و مدرکی دال بر اینکه چنین تابلویی در کاخ گلستان وجود داشته، به دست نیامده است.
مدیرکل موزه ها می گوید: چنانچه در یکی از دفاتر اموال ثبتی، نامی از این تابلو، ثبت شده باشد و مشخص شود که این اثر از کاخ گلستان خارج شده است، بر طبق مستندات برای استرداد آن اقدام می نماییم و پرونده اینترپل را تشکیل می دهیم.
ادیب زاده درباره این احتمال که ممکنست اموال یا اثری از کاخ گلستان در این دفاتر ثبت نشده باشد؟ اظهار می کند: ما یک فرم شماره ۹ اموال داریم و یک سری دفاتر اولیه که تمام اموال در آنها لیست شده است. تمام این دفاتر و فرم شماره ۹ در کاخ گلستان موجود است و چندین کارشناس بطور جد از همان زمان که خبر احتمال خروج این تابلو از کاخ گلستان عنوان شد، در حال بررسی مدارک و مستندات هستند که بمحض مشخص شدن، نتیجه تا اوایل هفته آتی اعلام خواهد شد.
تالار برلیان، کاخ گلستان


منبع:

1401/04/30
18:07:15
5.0 / 5
323
تگهای خبر: تاریخی , ثبت , سایت , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر