آتش در بازار قزوین لانه کرده

آتش در بازار قزوین لانه کرده

لذت سفر: بازار قزوین این هفته یک حریق دیگر را پشت سر گذاشت، بازاری تاریخی که با مشکل مهار آتش روبرو است و با وجود هشدارهای مکرر، اما هنوز اقدام جدی برای حل مشکل آن نشده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، خطر آتش سوزی، بازارهای قدیمی و تاریخی را تهدید می کند. درحالی که بارها درباره سطح ایمنی آنها هشدار داده شده است، اما هر از گاهی، حریق یکی از این بازارهای قدیمی تیتر اخبار می شود؛ بیست وششم تیر ماه ۱۴۰۱ آتش به جان راسته سنتی بازار قزوین افتاد و یکی از مغازه های لوازم آرایشی و انبارش سوخت. بااینکه این حریق خسارت جانی نداشت، اما لطمه زیادی به این مغازه و انبارش وارد کرد.
از وضعیت بخش های تاریخی بازار قزوین گزارشی داده نشده است، اما پیگیری های ایسنا حاکی از این است که حریق در بازار قزوین به بافت تاریخی قاجار و صفوی صدمه ای وارد نکرده است، اما بخش پهلوی را درگیر کرده است. فعالان میراث فرهنگی قزوین معتقدند: به سبب نبود ایمنی کافی، حریق همیشه در کمین بازار قزوین است.
نکته مهم دیگری که در حریق بازار قزوین مایه نگرانی شده، مهار بموقع آتش است که به سبب ترافیک در مسیرهای ارتباطیِ بازار قزوین و مشکل استقرار ماشین های آتش نشانی در محدوده بازار، اطفاء حریق با مشکل جدی مواجه می باشد.
بنا بر مشاهدات و اظهارات یکی از فعالان میراث فرهنگی قزوین نیز نبود ایمنی کافی در واحدهای این بازار، فرسودگی تأسیسات، وجود سیم کشی های کهنه برق در مجموعه بازار و... می تواند فاجعه های جبران ناپذیر جانی و مالی به این مجموعه تاریخی وارد کند. از طرفی مشکل اطفاء حریق در بازار قزوین می تواند دامنه این لطمه ها را گسترده تر کند. دو خیابان امام خمینی و مولوی که به بازار قزوین منتهی می شوند کم عرض هستند و همیشه مشکل ترافیک در آنها وجود دارد و این مسأله سبب می شود در زمان حریق بازار قزوین، ماشین های آتش نشانی با تأخیر به محل حادثه برسند. همین طور تعداد شیر فلکه های آتش نشانی در محدوه این بازار اندک است و این موضوع، اطفاء حریق را به شدت گرفتار مشکل می کند.
نگرانی درباره تهدید حریق در بازار قزوین حتی به صحن شورای اسلامی شهر قزوین هم رسیده است، سال ۱۳۹۸ منیره قوامی ـ عضو سابق این شورا ـ درباره وضعیت ایمنی بازار قزوین هشدار داده و با اشاره به اینکه بازار تهدیدی جدی برای شهر قزوین است، اظهار داشته بود: تأسیسات برقی غیراستاندارد و نبود مسیر ارتباطی مناسب برای آتش نشانی، این بازار را به محلی پرخطر تبدیل نموده است.
بازار قزوین ـ ۲۷ تیر ماه ۱۴۰۱


منبع:

1401/04/29
12:44:10
5.0 / 5
362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر