تغییرات اقلیمی چه تاثیری بر مقاصد گردشگری دارد؟

تغییرات اقلیمی چه تاثیری بر مقاصد گردشگری دارد؟

لذت سفر: گرمایش زمین ریشه افزایش شدید دمای آب و و هوا، توفان های ویران گر و خیلی از پدیده های دردسرساز دیگر است. اما صنعت توریسم چطور با این مشکل مقابله می کند؟


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا و به نقل از دویچه وله، اگر بخواهیم به بارزترین تاثیرات تغییرات اقلیمی بر محیط اشاره نماییم، می توانیم «اس ترنک» یکی از بهترین سواحل «مایورکا» را مثال بزنیم. در این ساحل، پناهگاه های زیرزمینی بتنی و عظیمی که اواسط قرن بیستم توسط «فرانسیسکو فرانکو» ساخته شده است، در ابتدا زیر تل های شن پنهان شده بودند، اما این روزها این سازه ها از زیر شن ها بیرون آمده اند، چونکه افزایش سطح آب سبب فرسایش بخش هایی از این ساحل شده است و این منظره را تحت تأثیر قرار داده است. دانشمندان دریافته اند ساحل «اس ترنک» امروزه ۴۰ متر کوتاه تر از قبل است. اگر گرمایش زمین به همین روال ادامه پیدا کند، بسیاری دیگر از ساحل های «مایورکا» درون دریا ناپدید خواهند شد.
«توماس دوراک» از متولیان تحقیقاتی است که توسط آژانس محیط زیستی فدرال آلمان درباره تاثیرات گرمایش زمین بر روی گردشگری انجام شد. به قول «دوراک» ما در منطقه مدیترانه شاهد فرسایش خشکی در ابعاد وسیع هستیم.
با این وجود این مساله تاثیری بر شمار بازدیدکنندگان نداشته است، پیشبینی می شود شمار بازدیدکنندگان از «مایورکا» در تابستان سال جاری حتی رکورد جدیدی را هم به ثبت برساند.
«دوراک» معتقد خیلی از اروپایی ها به عادت هایی که در زندگی دارند بسیار اهمیت می دهند و کسی که ۲۰ سال تعطیلات را در ایتالیا گذرنده است به این کار ادامه خواهد داد و حتی فاجعه های طبیعی همچون سقوط یخچال طبیعی در «دولومیتی» که در ماه جولای سبب کشته شدن ۱۱ نفر شد هم برای مدت طولانی نظر مردم را تغییر نخواهد داد.
با این وجود «دورلاکر» که یک استاد رشته مدیریت گردشگری در دانشگاه وین است، بیان نمود: «اگر یک منطقه به صورت مدام تحت تأثیر سیل یا بهمن گرفتار صدمه شود، گردشگری آن منطقه هم درنهایت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. اما این اتفاقات هر از گاهی در نقاط مختلف جهان به وقوع می پیوندند. با این که مردم از خطرات آگاه هستند، اما این خطرات را مختص منطقه مشخصی نمی دانند.»
با این وجود این استاد دانشگاه اعتقاد دارد، کارائیب از این قاعده مستنثنی است. در سپتامبر سال ۲۰۱۹، توفان فصلی «دوریان» خسارت های شدیدی را در «باهاما» به بار آورد و در نتیجه آن گردشگری این منطقه به زانو درآمد.
«دوارک» اعتقاد دارد گرمایش زمین، تفرجگاه های اسکی روی برف را بسیار تحت تأثیر قرار داده، چونکه افزایش دما حجم بارش برف را کاهش داده است. «دوراک» اعتقاد دارد این مکان ها به بهترین شکل ارتباط بین تغییرات اقلیمی و گردشگری را به تصویر می کشند، چونکه اگر یک پیست اسکی برای چند سال متوالی با کمبود و یا فقدان بارش برف مواجه شود، علاقه مندان به ورزش های زمستانی را از دست می دهد.
منطقه «آلپ» مدت ها است با این مشکل روبرو شده است و در خیلی از نقاط برای جبران کمبود بارش برف از دستگاههای برف ساز استفاده می شود. به قول وزیر گردشگری منطقه خودمختار «تیرول جنوبی» تولید مصنوعی برف در شمال ایتالیا به خوبی جواب داده است و گردشگران در زمستان به این منطقه روی می آورند و شمار بازدیدکنندگان تابحال باثبات بوده است.
اما تولید مصنوعی برف فقط در مکان هایی با دمای مشخص و پایین امکان پذیر است و نقاطی در «تیرول جنوبی» وجود دارد که اسکی کردن به سبب کم شدن توده های برف و افزایش دما دیگر امکان پذیر نیست.
سواحلی که درحال ناپدید شدن هستند، افزایش تعداد توفان و سیل و کمبود بارش باران فقط برخی از عواقب گرمایش زمین هستند که بر صنعت توریسم هم تأثیر می گذارند. خشکسالی و افزایش موج گرما هم گردشگران را از مناطق تحت تأثیر دور نگه می دارد.
در سال ۲۰۰۸، سازمان جهانی گردشگری از صدمه پذیر بودن صنعت توریسم در مقابل تغییرات اقلیمی سخن گفت. آتشسوزی های جنگلی، بیماری های عفونی جدید و از بین رفتن تنوع گیاهان و حیوانات فقط برخی از جنبه های گرمایش زمین هستند که می توانند در آینده مشکلات اساسی را برای مقاصد گردشگری محبوب ایجاد کنند. همینطور گمان می رود مناطق سردتر در شمال گردشگران بیشتری را جذب کنند.
به قول «دورلاکر» هم اکنون هم بعضی از گردشگران در فصل تابستان به سبب گرما به مدیترانه سفر نمی کنند. او اعتقاد دارد مقاصد گردشگری محبوب باید به منطبق شدن با تغییرات اقلیمی فکر کنند. مقام های این مقاصد گردشگری دیر یا زود باید اقدام نمایند در غیر این صورت در نهایت گردشگران را از دست خواهند داد.
هیچ الگوی یکسانی برای سازگاری با گرمایش زمین وجود ندارد. هر یک از مقاصد گردشگری باید با عنایت به شرایط آن منطقه اقدام نمایند.


منبع:

1401/04/27
13:50:01
5.0 / 5
243
تگهای خبر: تعطیلات , تولید , ثبت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر