واقعه غدیر به روایت یک تابلوی تاریخی

واقعه غدیر به روایت یک تابلوی تاریخی

به گزارش لذت سفر «عید غدیر»، واقعه ای تاریخی که تابحال بارها با نگاه هنری از دریچه نگاه هنرمندان مختلف روایت و تصویر شده است. از نقاشی های کودکان امروزی سرزمینمان گرفته تا تابلویی در ارتباط با دوره قاجار با عنوان «شبیه واقعه غدیر» که به سفارش سهراب خان تقدسی از رجال دوره قاجار و توسط استاد حاجی فارسی نقاشی شده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، با روی کار آمدن سلسله ی قاجار و تغییراتی که در کشور بوجود آمد، بود علمای دینی بار دیگر جایگاه اصلی خودرا به دست آورده و نفوذ چشم گیری پیدا کردند و بدین سان موضوعات و دغدغه های دینی نیز با این افزایش نفوذ، مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

تابلو نقاشی «شبیه واقعه غدیر» با قدمتی ۱۶۵ ساله که این واقعه مهم برای شیعیان را به عنوان سوژه در نظر گرفته، یکی از نشانه هایی است که شاید بتوان آنرا نتیجه ی ضریب نفوذ دین در جامعه ی دوره قاجار دانست. این اثر که با رنگ و بویی تاریخی در موزه حرم مطهر حضرت معصومه (س) نگهداری می شود، به لحاظ محتوایی، کاملا به روایت واقعه غدیر اختصاص دارد.

ابعاد و اندازه این اثر ۲۰۸ در ۱۵۳ سانتی متر است که با تکنیک رنگ روغن و به سبک شبیه قهوه خانه ای بر روی بوم پارچه ای بسیار ماهرانه و فاخر کشیده شده و از بین ۱۲۰ هزار نفر حاضر و شاهد صحنه غدیر، تصاویر حدود صد نفر از افراد و شخصیت هایی که در واقعه غدیر حضور داشته اند را با ذکر اسامی تعدادی از آنها به تصویر کشیده است.
شناسنامه تابلو در ۵ سطر به خط سفید در پایین کادر اصلی به خط استاد حاجی فارسی چنین نوشته است که این مجلس که شبیه خم غدیر است حسب الخواهش عالیجاه سهراب خان تقدسی سمت اتمام پذیرفت؛ حررة احمدبن شیخ حسین المشهدی؛ فی سنه ۱۲۷۷.
قسمت مرکزی این تابلو به مثابه نقطه عطفی است که در کنار حاضران در این واقعه، شمایل پیامبر اعظم (ص) درحالی که حضرت علی (ع) را روی دست بلند کرده اند چهره پردازی شده است. در این اثر شاهد یک دو دستگی به لحاظ نوری، در چهره ی افراد نقاشی شده هستیم. چهره های نورانی از اصحاب پیامبر (ص) و امیرالمؤمنین (ع) که در واقعه غدیر با حضرت بیعت کردند بصورت ایستاده نقاشی شده و چهره های ظلمانی یعنی افرادی که عناد داشتند و باوجودی که در واقعه غدیر حاضر بودند، بعد از واقعه غدیر با امیرالمؤمنین بیعت نکردند بصورت نشسته و یا نیمه ایستاده نقاشی شده اند که آیه «فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما» را در ذهن مخاطب تداعی می کند.
این دوگانگی که با شدت نور در تابلو به معرض نمایش گذاشته شده، همین طور نشان دهنده دوگانگی ای می تواند باشد که در تاریخ اسلام بر سر مسأله جانشینی پیامبر (ص) شکل گرفته است.

«شبیه واقعه غدیر» پس از اتمام نقاشی آن توسط استاد حاجی فارسی توسط سهراب خان تقدسی به حرم مطهر حضرت معصومه (س) اهدا شده و در بیوتات حرم مطهر بوده تا این که در ابتدای دهه هفتاد به موزه حضرت معصومه (س) منتقل شد که به سبب لطمه دیدگی های شدید قابلیت نمایش را نداشته است.
این اثر بعد از ۱۸ سال که در نوبت مرمت بود، در سال ۱۳۸۷ شمسی توسط استاد سید عبدالحسین نجومی که از نقاشان برجسته کشور است مرمت و احیا شد و همین طور استاد سید محسن کشفی با همکاری دیگر هنرمندان مرمت بخش خطاطی و زیرسازی و قطعه سازی اثر را بر عهده گرفتند که طی یک سال و نیم کار مرمت این اثر به طول انجامید. از این اثر امروزه می توان به عنوان نمونه ای تاریخی و در عین حال هنری از واقعه غدیر خم نام برد.

منبع:

1401/04/26
10:41:11
5.0 / 5
486
تگهای خبر: تاریخی , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر