نماینده ولی فقیه در حج به لذت سفر پاسخ داد:

از مذاکره ی عمره تا ازدحام در مرز عراق

از مذاکره ی عمره تا ازدحام در مرز عراق

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت که قبل از سفر به عربستان درباره مذاکره با این کشور برای بازگشت زوار ایرانی به عمره، اظهار داشت: عمره از مسائلی است که دولتمردان زمینه های آنرا فراهم می کنند. امیدواریم گفت وگوهایی که در جریان است و در چند نوبت انجام شده، تا این حد پیش رود که عمره باز شود.


حجت الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب قبل از آن که راهی عربستان شود، در فرودگاه امام خمینی (ره) در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینکه باتوجه به سطح روابط و گفت وگوهای دیپلماتیک دو کشور، آیا در این سفر دستورالعمل یا برنامه ای برای مذاکره با مقامات عربستان سعودی بمنظور برقراری باردیگر عمره ایرانیها وجود دارد؟ اظهار نمود: عمره مسأله ای است که دولتمردان زمینه های آنرا فراهم می کنند. در حج امسال کمتر از ۴۰ هزار نفر و در سالهای دیگر بیش از ۸۰ هزار نفر از ایران به حج اعزام شده اند، اما در عمره جمعیتی بیش از ۱۰ برابر این تعداد حضور دارند، وقتی چنین جمعیتی و در ماه های مختلف به عمره می رود، اقتضا می کند سامانه ها و سازمان های محافظ زائر را نیز داشته باشیم، سفارتخانه و کنسولگری باید باشد که کارهای کنسولی زائر را انجام دهد و زائر در آن کشور بی پناه نباشد.
او اضافه کرد: تعدادی از مردم شریف عربستان علاقمندند به ایران بیایند و اماکن ایرانی را زیارت کنند و جمع فراوان تری در ایران نیز هستند که علاقمندند به عمره مشرف شوند، هر دو کشور باید این منع را از سر راه علاقمندان بردارند تا زمینه زیارت فراهم گردد.
نواب اظهار داشت: در حال حاضر بیش از پنج میلیون نفر در ایران فیش عمره دارند، از آن طرف اطلاع داریم افراد زیادی در عربستان هستند که دوست دارند روابط و ارتباط با ایران برقرار باشد، باید این روابط ایجاد شود. به هر حال دو کشور، مسلمان و متعهد به برنامه های پیامبر (ص) هستند. انشالله کمک می شود دو کشور از این ارتباطات بهره ببرند.
دراین زمینه بیشتر بخوانید:
شنیده ها و پیش بینی های نماینده ولی فقیه از حج و عمره
ایران به «عمره» بازمی گردد؟
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره تدبیری که برای جلوگیری از ازدحام زوار در مرزهای زمینی ایران و عراق در آستانه روز عرفه و اربعین، باتوجه به اعلام عراق برای لغو روادید و همین طور بازگشایی مرزهای زمینی، درنظر گرفته شده است، اظهار نمود: سازمان حج و زیارت سامانه ای برای ثبت نام اربعین به وجود آورده است تا کار مردم با مشکل مواجه نشود. آن هایی که این روزها به مرز عراق رفته اند برای عرفه بوده است و اگر گاهی شنیده می شود آنجا اذیت شده اند و کارشان سریع انجام نشده، برای این است که از سامانه سازمان حج و زیارت اقدام نکرده اند، اگر از آن طریق اقدام نمایند بدون مانع تردد می کنند.
او همین طور تصریح کرد: ثبت نام در سامانه «سماح» برای اربعین به این منظور است که برآورد کلی از جمعیت زوار متقاضی پیاده روی اربعین داشته باشیم، چون بدون اطلاع از جمعیت زوار نمی توان برنامه ریزی دقیقی انجام داد. ثبت نام اولیه اربعین بیشتر برای سرشماری است تا ببینند چه اقداماتی را متناسب با آن باید انجام دهند و بعد، این ثبت نام قطعی می شود.
نواب به زوار که برای عرفه و یا اربعین عراق رفته یا می روند، سفارش کرد: زوار حتما سفر را کوتاه کنند. در روایت ها هم آمده که زیارت کنید و برگردید. بسیاری همان دفعه اول که حرم می روند حال خوش پیدا می کنند و دفعه های بعد دیگر سراغ بازار می گیرند و این خیلی بد است. بازار که در همه شهرها وجود دارد.
او همین طور به زوار سفارش کرد شرایط عراق را که مانند کشورهای دیگر منطقه درگیر خشکسالی و گرد و غبار است درنظر گرفته و مدت زمان سفر را مطابق با آن برنامه ریزی کنند و در ادامه اظهار داشت: برخی از زائرن ایرانی ۱۰ روز در خانه عراقی ها می مانند، درحالی که هر خانواده ایرانی اگر سه روز بماند، آن خانواده عراقی می تواند از سه خانواده ایرانی دیگر در ۱۰ روز پذیرایی کند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم چنین از زوار خواست در مسافرت عراق، آموزه ها و معارف لازم را داشته باشند و درباره انتظار زوار برای سفر مجانی اربعین، اظهار نمود: برخی اوقات زائر انتظار دارد سفر اربعین مجانی باشد، توقع درستی نیست. تعدادی از عزیزان که از زوار اربعین میزبانی می کنند کل سال پس اندازی را به این منظور کنار می گذارند، بدین سبب بهتر است زائر با حداقل توانایی مالی در پیاده روی اربعین شرکت نماید تا اگر نیاز شد خودشان هم بانی و کمک کننده باشند، تا فرهنگ خدمت به زائر بالنده و موثر شود و کشورهای بیشتری در آن شرکت نمایند.1401/04/17
15:14:21
5.0 / 5
174
تگهای خبر: برنامه , برند , ثبت , زیارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر