واکنش به نقد پرداخت یارانه به حاجی ها

واکنش به نقد پرداخت یارانه به حاجی ها

لذت سفر: رئیس سازمان حج وزیارت با شرح جزئیاتی از روند اعزام زوار به عربستان، ماجرای گرانی حج و نامه نگاری های ایران به عربستان، انتقادها درباره اختصاص یارانه ارزی دولت به حجاج ایرانی را «جوسازی «و «دروغ پردازی» دانست و به آن پاسخ داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، سیدصادق حسینی درباره آخرین روند اعزام های زوار حج تمتع ۱۴۰۱، اظهار داشت: اعزام ها از روز ۲۲خردادماه به مقصد مدینه شروع شده است که رفته رفته تا سیزدهم تیرماه امسال که آخرین اعزام انتقال زوار به سرزمین وحی است، شاهد افزایش تعداد پروازها برای انتقال حجاج هستیم.
او تصریح کرد: امسال ۳۹ هزار و ۶۰۰ نفر از ایران در حج تمتع شرکت می کنند و آخرین پرواز بازگشت زوار نیز روز هفتم مردادماه، یعنی آخرین روز ماه ذی الحجه است. برخی از زوار «مدینه قبل» و تعدادی «مدینه بعد» هستند که بخشی به فرودگاه مدینه و بخشی به فرودگاه جده منتقل می شوند.
رئیس سازمان حج و زیارت، رونداعزام ها را در ایام گذشته مطلوب ارزیابی کرد و اضافه کرد: انتقال ها با کمترین تأخیر از طرف هواپیمایی انجام می شود که جای تشکر و قدردانی دارد. بطور کل، شرایط اعزام و انتقال زوار نسبت به سالهای قبل مناسب تر است.
حسینی به رضایت زوار اعزامی به مدینه منوره اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه همه زوار در سلامت کامل هستند و وضع اسکان آنها مطلوب و ایده آل است.
او درباره وضعیت تغذیه زوار توضیح داد: با توجه به این که آشپرخانه های ایرانی در عربستان دیرتر راه اندازی گردید، اما شرایط خوشبختانه مناسب می باشد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
رئیس سازمان حج و زیارت همین طور با اشاره به اینکه مطب پزشکان در مدینه به راه افتاده است، اظهار داشت: کلینیک ایرانی در مکه نیز فردا راه اندازی می شود و خوشبختانه داروهایی که می خواستیم به عربستان منتقل نماییم نیز انبار شده و فرودگاه مدینه تا حالا همکاری خوبی داشته است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه کارهای اجرائی حج تمتع امسال با وجود اعلام دیرهنگام کشور میزبان (عربستان) به خوبی انجام شده است، اظهار داشت: روند اقدامات به خوبی انجام می شود و هیچ دغدغه ای درباره زوار وجود ندارد.
حسینی به کاهش ۵۵ درصدی سهمیه زوار ایرانی و همین طور دیگر کشورها در حج امسال اشاره نمود و اضافه کرد: طبق گزارش های ارسالی اکنون شهرهای مدینه و مکه خلوت است؛ چونکه خیلی از کشورهای اسلامی به سبب افزایش قیمت ها یا از اعزام زوار انصراف داده و یا درخواست کاهش سهمیه خودرا داشته اند. ما با وجود چنین شرایطی، درخواست سهمیه مازاد داده ایم که امیدواریم مورد موافقت کشور میزبان قرار بگیرد و تعداد بیشتری از مشتاقان مشرف شوند.

دومین اعتراض ایران به عربستان اعلام شد
رئیس سازمان حج وزیارت درباره هزینه ها و تاکید مقام معظم رهبری بر کاهش آنها نیز اظهار داشت: هزینه های سفر حج تا پیش از افزایش قیمت ها از طرف کشور میزبان، حدود سه هزار و ۲۰۰ تا سه هزار و ۳۰۰ دلار بود، اما این افزایش قیمت ها در کشور عربستان سبب شد تا قیمت سفر حج به چهار هزار و ۵۰۰ دلار برسد.
حسینی با اشاره به افزایش برخی هزینه های غیرقابل انتظار در کشور میزبان (عربستان) اظهار نمود: افزایش نرخ خدمات، افزایش هزینه های اقلام پروتیینی در حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد و رشد نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالاها از ۳ درصد به ۱۵ درصد، همچون مسائلی بود که سبب افزایش ناگهانی هزینه ها شد. ما کوشیدیم آنرا به زوار تحمیل نکنیم و کمتر از یک چهارم این مازاد را دریافت نماییم و الباقی هزینه ها را از محل دیگر و تخفیف ها، جبران نماییم.
بگفته او، کمیته اسکان توانست به سبب کمبود تقاضای هتل ناشی از کاهش زوار همه کشورها، تخفیفی در حدود ۳۰ درصد را دریافت کند تا قسمتی از هزینه های اضافی جبران شود.
رئیس سازمان حج وزیارت افزود: بعد از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص کاهش هزینه ها، نامه ای را باردیگر برای وزارت حج عربستان ارسال کردیم که امیدواریم هرچه سریعتر پاسخ دهند.

پرداخت یارانه به حجاج دروغ پراکنی است
حسینی همین طور با انتقاد از افرادی که عنوان می کنند زوار حج امسال با یارانه دولتی و دلار ۹ هزار تومانی به این سفر مشرف می شوند، اظهار داشت: اولا که این هزینه زوار حدود دو سال پیش از سوی زوار پرداخت شده است که در آن زمان باتوجه به برابری نرخ ریال با ارزهای خارجی و نرخ ارز در آن دوره، ارز مورد نیاز زوار خریداری شد و در امانت بانک مرکزی قرار گرفت تا در زمان برقراری باردیگر حج تمتع مورد استفاده قرار بگیرد. بدین سبب صحبت ها و جوسازی های رسانه های معاند درست نیست و دروغ پردازی شمرده می شود.
او اشاره کرد: باتوجه به این روند، یارانه خاصی به زوار داده نشده و آنها پول خودرا پرداخت کرده و اساسا بدون هر منتی به این سفر معنوی مشرف می شوند.

قیمت حج برخی کشورها به ۱۲هزار دلار رسیده است!
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه هزینه های حج تمتع از طرف ایران به سبب تجربه های لازم در تغذیه، اسکان و... و. از سایر کشورها کمتر شده است، اظهار داشت: برخی کشورهای همجوار هزینه هایی درخلال پنج هزار و ۵۰۰ تا هفت هزار دلار بابت کارهای اجرائی حج پرداخت می کنند و حتی هزینه های برخی کشورها تا سقف ۱۲ هزار دلار شده است.
حسینی درباره کاهش زمان سفر حجاج، اظهار داشت: کمبود هواپیماهای پهن پیکر برای انتقال تعداد بیشتری از زوار یکی از فاکتورهای مهم شمرده می شود.
او همین طور با رد این دیدگاه که کاهش تعداد روزهای اقامت زوار در عربستان، هزینه حج آنها را می کاهد، اظهار داشت: ما هتل ها را مطابق با موسم حج اجاره می نماییم، یعنی زائر چه ۱۰ روز چه ۳۰ روز در هتل بماند، هزینه هایش فرقی نخواهد داشت. ضمن اینکه امسال تلاش لازم برای کاهش تعداد روز اقامت صورت گرفت و نسبت به سالهای قبل کاهش داشته که متوسط حضور زوار حدودا ۲۸ روز است.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به اهتمام رئیس جمهور به موضوعات در رابطه با زیارت اشاره نمود و اضافه کرد: قبل از برگزاری موسم حج تمتع، جلسه شورای عالی حج بعد از ۱۲ سال از عدم حضور رئیس جمهور انجام شد که نیمی از مصوبات مربوط به سفر حجاج بود. هر جایی مشکلی وجود داشته مسؤولان کمک رسان بوده اند.
منبع:

1401/03/25
23:58:49
5.0 / 5
383
تگهای خبر: پزشك , خدمات , خرید , زیارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر