واقعیت ماجرای حضور بانوی قشقایی در نارنجستان قوام شیراز چه بود؟

واقعیت ماجرای حضور بانوی قشقایی در نارنجستان قوام شیراز چه بود؟

لذت سفر: یک سازمان مردم نهاد اظهار کرده که از ورود یک دختر قشقایی با لباس محلی به باغ موزه نارنجستان قوام از آثار تاریخی شیراز جلوگیری شده اما مدیر این مجموعه اعلام نموده که این بانو بدون پوشش محلی وارد باغ شده و با وجود اقدام وی در تعویض لباس در مجموعه، با احترام با وی رفتار شده است.


این سازمان مردم نهاد در نامه سرگشاده خود به مسئولان نوشته است: روز پنج شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۱، یک بانوی جوان از ایل قشقایی با لباس فاخر و زیبای ایلی برای بازدید از مجموعه باغ نارنجستان قوام (موزه نارنجستان) حضور یافت که مسئول حراست مجموعه از حضور ایشان با لباس محلی ایلی ممانعت کرده و زمانی که با اعتراض وی مواجه می شود اعلام می کند که دستور دانشگاه شیراز است.
اما مدیر باغ نارنجستان قوام که زیر نظر دانشگاه شیراز اداره می شود، این اتفاق را به گونه دیگری روایت کرد. حمیدرضا کوهنجانی یکشنبه در گفت و گو با ایرنا در ارتباط با ورود این بانوی قشقایی به مجموعه تاریخی و گردشگری نارنجستان قوام اظهار داشت: این توریست در هنگام ورود به مجموعه لباس قشقایی به تن نداشته و هیچ ممانعتی از ورود وی صورت نگرفته است.
مدیر باغ نارنجستان قوام افزود: در حقیقت این بانو بعد از تهیه بلیت و ورود به باغ نارنجستان مبادرت به تعویض لباس و عکاسی از خود در مجموعه کرده و این شائبه برای مسئول حراست باغ به وجود آمد که وی در عرصه مُدلینگ فعال است.
کوهنجانی افزود: هم اکنون در مجموعه های تاریخی و فرهنگی نیز این شرایط فراهم شده که گردشگران بتوانند با لباس های سنتی عکس یادگاری داشته باشند. در باغ نارنجستان قوام نیز غرفه عکاسی فعال است که بانوان می توانند تجربه حضور خود در این مجموعه را با پوشیدن لباس های سنتی و حتی قشقایی در فضای باغ ثبت کنند.
وی اظهار داشت: به سبب شائبه ای که برای مأمور حراست باغ در خصوص مُدل بودن این بانو به وجود آمده بود با احترام از او خواسته شد که بعد از گرفتن عکس از مجموعه بیرون رود. این بانو نیز بعد از گرفتن چند عکس بدون هیچ برخورد یا مشکلی از باغ خارج شد.
مدیر باغ نارنجستان قوام شیراز بیان داشت: در حقیقت تذکر مأمور حراست به سبب نوع پوشش این توریست نبوده است. روزانه گردشگران خیلی از طوایف و اقوام مختلف با لباس های محلی خود به باغ نارنجستان قوام مراجعه می کنند اما با هیچ نوع مشکلی برای ورود یا بازدید از باغ مواجه نمی شوند چونکه ما به نوع پوشش اقوام ایرانی احترام می گذاریم و هیچگاه مانع ورود گردشگران که با پوشش و لباس محلی برای بازدید از باغ به این مجموعه مراجعه می کنند نمی شویم.
خانهٔ قوام یا باغ نارنجستان قوام، در دورهٔ قاجار محل اقامت حاکم شیراز بود. این عمارت توسط چند نسل از خاندان قوام پی ریزی، راه اندازی و تکمیل شد. لقب «نارنجستان» هم از درختان نارنج حیاط این عمارت می آید. امروزه این مکان باعنوان موزهٔ نارنجستان در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد.


منبع:

1401/03/23
08:47:13
5.0 / 5
412
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر