رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فریدن:

آثار تاریخی فریدن نیاز به مرمت اضطراری دارد

آثار تاریخی فریدن نیاز به مرمت اضطراری دارد

به گزارش لذت سفر اصفهان رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریدن، اظهار داشت: بیش از 90 درصد آثار تاریخی شهرستان نیاز به مرمت اضطراری دارند که به سبب مضیقه بودجه این مهم هنوز محقق نشده است.محمود سلیمی در گفت و گو با ایسنا درباره ظرفیت های گردشگری شهرستان فریدن، اظهار نمود: شهرستان فریدن یکی از شهرستان های تاریخی استان اصفهان است بطوریکه در دوره باستان یکی از ایالت های مهم سلسله هخامنشیان بوده است. این شهرستان در ابتدا فریدنِ بزرگ شامل چهار شهر چادگان، فریدونشهر، بوئین میاندشت و فریدن بود که به چهار شهرستان کوچک تر تقسیم شد.

وی اضافه کرد: شش قوم فارس، عرب، ترک، لر، ارمنی و گرجی در فریدن بزرگ زندگی می کردند که حالا به پنج قوم کم شده است و در فریدنِ فعلی گرجی نداریم. در زمینه میراث فرهنگی ۱۲۰ اثر تاریخی داریم که بیشتر این آثار ارزش ثبت در آثار ملی را دارند و الان حدود ۳۰ اثر تاریخی فریدن در لیست آثار ملی ثبت شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریدن، اظهار داشت: عمده آثار تاریخی فعلی فریدن تپه ها و محوطه های تاریخی هستند که قدیمی ترین این تپه ها و محوطه ها حدود ۷ هزار سال قدمت دارد.

سلیمی اشاره کرد: در زمینه گردشگری دارای تأسیسات گردشگری نسبتاً خوبی هستیم. هتل، مهمانسرا، میهمان پذیر و دو اقامتگاه بومگردی داریم که این تأسیسات پتانسیل بسیار خوبی برای جذب توریست هستند. شهرستان فریدن بواسطه داشتن هوای پاک و طبیعتِ زیبا دارای پتانسیل بالایی در گردشگری و خصوصاً طبیعت گردی است.

وی افزود: در زمینه صنایع دستی دارای پنج کارگاه هستیم که هنرهای خاتم، منبت، معرق، جاجیم، گلیم و خاتم کاری در این کارگاه ها کار می شود. حدود ۱۲۰ هنرمند صنایع دستی داریم که مجوز از میراث فرهنگی گرفتن کرده اند و تنها منبع درآمدشان صنایع دستی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریدن، اظهار داشت: سرمایه گذاران استقبال خوبی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف میراث فرهنگی و گردشگری نکرده اند. سرمایه گذاران می توانند طرح های گردشگری عرضه کنند و از فضایی که وجود دارد و از طبیعت بِکر فریدن استفاده کنند. در داخل شهرستان توانایی مالی بالایی وجود ندارد که در این بخش سرمایه گذاری کنند به همین دلیلهای نتوانسته ایم از پتانسیل ها استفاده نمائیم.

سلیمی اضافه کرد: در حوزه اعتبارات بدین سبب که سرفصل هایی برای میراث فرهنگی تعریف نشده که در زمینه گردشگری اعتبار تخصیص یابد، با مشکل مواجه هستیم. این مشکل جای تأمل دارد که چرا منطقه ای که یکی از محورهای توسعه آن گردشگریست نمی توان از اعتباراتی که دولت برای بخش های مختلف اختصاص می دهد برای گردشگری بهره برد. برای مثال از اعتبارات تملک دارایی نمی توانیم استفاده نمائیم.

وی اظهار داشت: بخش خصوصی تا حدودی وارد بخش گردشگری شده است، اما کافی نیست. در فریدن آثار دستکند زیادی داریم که تعدادی از این دستکندها چهار طبقه بوده که در کشور بی نظیر است. حالا ظرفیت خوب و قابل دسترس وجود خانه های قدیمی است که اهالی روستاها می توانند از این خانه ها بهره ببرند و این منازل را تبدیل به خانه های اقامتی و گردشگری کنند و از این محل درآمد به دست آورند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریدن، اشاره کرد: موزه مزرعه در فریدن داریم که نظیر آن در کشور وجود ندارد که اگر این موزه را توسعه دهیم بعنوان اولین شهرستان در کشور محسوب می شویم که موزه مزرعه دارد. برای دستیابی به این مقصود و طراحی و تکمیل موزه با کمبود اعتبار مواجه هستیم.

سلیمی اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد آثار تاریخی شهرستان نیاز به مرمت اضطراری دارند که به سبب مضیقه بودجه این مهم هنوز محقق نشده است. غرب استان اصفهان پتانسیل بالایی برای گردشگری دارد که به این پتانسیل بها داده نمی گردد. موزه مردم شناسی فریدن نیاز به حفاظت بیشتری دارد که برای این منظور باید اعتبار ویژه ای در نظر گرفته شود.

منبع:

1401/03/19
12:37:40
5.0 / 5
114
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر