شهردار منطقه ثامن پاسخ داد

احیای سرای کوچک عزیزالله اف بعد از ۳ سال به انتها می رسد؟

احیای سرای کوچک عزیزالله اف بعد از ۳ سال به انتها می رسد؟

خراسان رضوی شهردار منطقه ثامن اظهار داشت: اگر بتوانیم برمبنای مصوبه شورای شهر 2 میلیارد و 400 میلیون تومان در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان قرار دهیم، امیدواریم اقدامات مرمت سرای کوچک قبل از اختتام سال به سرانجام برسد.سیدفرهاد حجازی در گفت و گو با ایسنا درباب شروع مرمت و احیای سرای عزیزالله اف اظهار نمود: بازار فرش و سرای عزیزالله اف از بازارهای قدیمی اطراف حرم شمرده می شود که شهرداری مشهد از محل اوراق مشارکت شهرداری نسبت به جذب پیامانکار اقدام نموده و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و بازاریان این سرا نسبت به احیای بنا اقدام نموده است.

وی اضافه کرد: شروع کار کمی با تاخیر همراه بود که اهتمام کرده ایم این تاخیرها را نیز جبران نماییم. اهتمام داشتیم فروشندگان بطور همزمان نیز نسبت به احیا و مرمت مغازه های خود اقدام نمایند تا فضای مناسبی برای موضوعات گردشگری و تاریخی مشهد ایجاد شود.

شهردار منطقه ثامن اظهار داشت: سرای عزیزالله اف دارای ۲ سرای کوچک و بزرگ است. در ابتدا قرار بود با هماهنگی میان شهرداری منطقه ثامن، اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و صاحبان سرقفلی های داخل آن نسبت به احیای سرا اقدام گردد و هر کدام یک سوم مبلغ را پرداخت کنند. متاسفانه مغازه داران و میراث فرهنگی نتوانستند نسبت به تامین منابع اقدام نمایند. در ابتدا حدود ۴۰۰ میلیون تومان پرداخت کردیم؛ سپس در دوره محمدرضا کلایی، شهردار سابق مشهد، قرار شد ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دیگر به اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، مجری این پروژه، کمک نماییم.

حجازی اشاره کرد: نسبت به کسب تاییدیه این مبلغ از شورای شهر مشهد اقدام نموده ایم و منتظریم تاییدیه آن برسد تا بتوانیم با تامین منابع بوسیله میراث فرهنگی نسبت به موضوعات ایمن سازی و پایدارسازی سازه ساختمان که از معدود ساختمان های میراثی در سراسر کشور است، اقدام نموده و احیای آنرا به سر انجام برسانیم.احیای سرای عزی الله اف همت مغازه دارن را نیز می طلبد

وی افزود: البته احیای سرای عزیزالله اف همت خود مغازه داران را نیز می طلبد و میراث فرهنگی باید مقداری از بودجه و اعتبارت خودرا در این مساله هزینه کند تا سرای عزیزالله اف بعنوان یکی از فضاهای تاریخی بافت پیرامونی حرم نگهداری شده و مورد استفاده زوار و مجاوران قرار بگیرد.

شهردار منطقه ثامن بیان کرد: مشاوره ایمن سازی این پروژه را اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی بر عهده گرفته است. برای احیای بازار فرش بعنوان مجری از دانشگاه خیام استفاده شد اما اینجا مجری میراث فرهنگی است.

احیای سرای کوچک عزیزالله اف ۷ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد

حجازی در پاسخ به این پرسش که پروژه احیای سرای عزیزالله اف چه میزان اعتبار نیاز دارد، اظهار داشت: احیای سرای کوچک حدود هفت میلیارد تومان هزینه نیاز دارد که ممکنست این رقم به ۱۰ میلیارد تومان نیز برسد اما سرای بزرگ با توجه به این که سقف بیشتری دارد و حدود ۱۲۰ مغازه در آن جای گرفته، بمراتب به مبالغ بیشتری نیاز دارد.

وی اشاره کرد: برای ایمن سازی سرای کوچک در حد ایمن سازی که مشکلی برای تردد عابرین ایجاد نشود و واژگونی اتفاق نیفتد، کمک هایی به اداره کل میراث فرهنگی استان انجام شده است. تمام ارگان ها باید به کمک یکدیگر بیایند. امکان پذیر نیست که شهرداری تمام اقدامات احیای این سرا را انجام دهد. میراث فرهنگی نیز باتوجه به اعتبارات اندک خود به تنهایی از پس احیای این پروژه بر نخواهد آمد.

حجازی افزود: احیای سرای عزیزالله اف همت بازاریان و مغازه داران را نیز می طلبد چونکه شاید تامین مابقی مبلغ احیای این سرا در توان شهرداری نباشد و باید توسط میراث فرهنگی و صاحبان مغازه ها تامین اعتبار شود.

شهردار منطقه ثامن اظهار نمود: سرای بزرگ هم اکنون رونق دارد. باتوجه به اجناسی که در این بازار فروخته می شود، کلاس هایی برای ایمنی بازاریان توسط آتش نشانی برگزار شده تا گرفتار لطمه دیدگی نشوند اما تعطیلی سرای کوچک سه ساله شده و بازسازی آن در اختیار اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی قرار دارد.وی اشاره کرد: اگر بتوانیم برمبنای مصوبه شورای شهر ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهیم، امیدواریم اقدامات احیای سرای کوچک قبل از اختتام سال به سرانجام برسد و در اختیار صاحبان مغازه ها قرار گیرد تا بعد از آن بتوانیم به سراغ احیای سرای بزرگ برویم.
1401/03/17
12:20:21
5.0 / 5
402
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر