ضرغامی:

صنایع دستی باید وارد زندگی مردم و کاربردی شود

صنایع دستی باید وارد زندگی مردم و کاربردی شود

به گزارش لذت سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به این که نگاه تحولی به تمام بحث های وزارتی همچون صنایع دستی دارد، اظهار داشت: صنایع دستی باید وارد زندگی مردم و کاربردی شود و در تکنولوژی های جدید جایگاه ویژه ای داشته باشد.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، سیدعزت الله ضرغامی در مراسم تکریم و معارفه معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی که امروز دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: نگاه تحولی به تمام بحث های وزارتی همچون صنایع دستی دارم که قسمتی از آنرا در حکم مأموریتی خانم جلالی آوردم. هنوز صنایع دستی فاصله بسیاری با آنچه باید باشد، دارد. ما باید این فاصله را پر نماییم و همه باید برای تحقق این مساله کمک نماییم.
وی افزود: صنایع دستی باید وارد زندگی مردم شود. در رنگ و طرح باید تحول ایجاد و همین طور کالاها باید متنوع، ارزان، بسته بندی و برندسازی شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار نمود: از همه همکارانم در معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی تقاضا دارم تا تمام تجربه و توان خودرا پای کار بگذارند. این جا باید محل عرضه ایده های خوب باشد. تمام کشور بعنوان مبادی عرضه، بازارچه و فروشگاه امروز در اختیار ماست. هر جا امامزاده ای هست، می تواند محل عرضه و فروش صنایع دستی ما باشد.
ضرغامی اضافه کرد: برای برگزاری نمایشگاه و فروش صنایع دستی در فروشگاه نیازی به مجوز نیست.
وی عنوان کرد: زمینه های کار صنایع دستی، مظهر اقتصاد مقاومتی است. ربطی به تحریم ندارد و واقعا می تواند اقتصاد ما را نجات دهد. همه همکاران بدانند نگاه تحولی امروز ما در این عرصه همین موضوع است. پژوهشگاه ما باید در بخش صنایع دستی فعال شود و برای ایجاد تحول در این بخش کمک نماید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر این که نگاه ما باید در زمینه صنایع دستی وسیع باشد، اظهار داشت: باید برای معرفی و آموزش صنایع دستی از فضای مجازی و تکنولوژی های جدید استفاده نمائیم. مردم باید صنایع دستی را در سبک زندگی خود مد نظر قرار دهند. همین طور باید زیبایی های آن به معرض نمایش گذاشته شود.
ضرغامی اشاره کرد: صنایع دستی، نقطه قوت سبک زندگی مردم خواهد بود و باید در تکنولوژی های جدید جایگاه ویژه ای داشته باشد.

صنایع دستی باید از ویترین ها خارج شود
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی نیز در این مراسم با قدرشناسی از همه افرادی که صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور را به مرحله فعلی رسانده اند، اظهار داشت: خانواده همیشه برای من محور توسعه بوده است و همیشه هر جا که بوده ام اهتمام کرده ام رویکرد خانواده محوری و مدیریت مادرانه را مدنظر داشته باشم.
مریم جلالی با اشاره به این که در گذشته صنایع دستی بعنوان صنایع زیستی بوده است، گفت: شاید اکنون صنایع دستی به اشیای تزیینی تبدیل گشته و درون ویترین ها رفته است، اما باید به زندگی مردم و ایرانیها بازگردد.
وی صنایع دستی را جزو لاینفک منشور فرهنگی در اقتصاد هویت بنیان دانست و اضافه کرد: مدیریت سه بخش محتوایی، اجرائی و عاطفی دارد که همه سیاست گذاران، تسهیل گران و متصدیان در این سه ضلع راه را برای خلق زنجبره صنایع دستی و هنرهای سنتی فراهم می کنند و من بعنوان یک سرباز کوچک در این راه حضور دارم.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی اشاره کرد: سهم هر ایرانی را باید در تولید، فروش و توزیع احصا نماییم و من از هیچ کاری برای تبدیل صنایع دستی به صنایع زیستی دریغ نمی کنم.
جلالی از اقتصاد هویت بنیان و خلق و تامین زنجیره ارزش در صنایع دستی بعنوان دو واژه بنیادی در این عرصه نام برد و اضافه کرد: مولد بودن سبب اشتیاق و همراهی می شود و این تحول باید در حوزه محتوا و رویکرد اتفاق بیافتد و هر ایرانی در سراسر کشور به تولید برسد.
وی با اعلان اینکه با هم گرایی در زیست بوم صنایع دستی و با تفکر خانواده محوری چالش های پیش رو را از میان برخواهیم داشت، اشاره کرد: با نمایش قدرتمندانه ظرفیت ها و پیشران های توسعه ای که برای صنایع دستی و هنرهای سنتی برقرار است، و البته به کمک زنجیره ارزش، منجی این مسئله ملی خواهیم شد.
جلالی با اشاره به این که مدیریت مادرانه سبب زایی و پیش برندگی که سبب ایجاد، مراقبت، رشد، تربیت و هرس می شود، اضافه کرد: اقتصاد و فرهنگ حلقه اتصالی به نام صنایع دستی و هنرهای بومی و سنتی دارد؛ همیشه مولد بودن امیدآفرین است و امیدوار هستم خانه هر ایرانی تبدیل به یک کارگاه تولیدی برای مساعدت با اقتصاد هویت بنیان باشد.
منبع:

1401/03/16
21:44:28
5.0 / 5
625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر