هشدار هلال احمر مازندران نسبت به ضریب بالای خطر غرق شدن در دریای خزر

هشدار هلال احمر مازندران نسبت به ضریب بالای خطر غرق شدن در دریای خزر

مدیر عامل جمعیت هلال حمر مازندران با اظهار اینکه با آزاد سازی سواحل خزر، نقاط حادثه خیز شناسایی شده از 375 به 400 نقطه بالا رفته است، اظهار داشت: امکانات امداد و نجات به ویژه آمبولانس، تعداد ناجیان غریق و تجهیزات آنان برای ارائه خدمات مطلوب در سواحل کم و ضعیف است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، غلامرضا فخاری روز پنجشنبه در نشست با خبرنگاران اضافه کرد: آزادسازی سواحل سبب افزایش دسترسی مردم به ویژه گردشگران به دریای خزر شد و بنا بر این هم ماموریت امدادی هلال احمر را سنگین تر کرد، بنا بر این برای ارائه خدمات مطلوب نیاز به حمایت لجستیکی بیشتری داریم.
وی با ذکر این نکته که شخص استاندار نسبت به افزایش غرق شدگان در سواحل خزر دغدغه جدی دارد و کاهش ۵۰ درصدی آمار تلفات غرق شدگی را هدفگذاری کرده است، اظهار داشت: این دغدغه نماینده عالی دولت در استان سبب شد تا معاونت امداد و نجات هلال احمر طرح کاهش غریق را تهیه و تدوین کند که بوسیله استانداری به وزارت کشور و هیات دولت ارسال شده است.
فخاری توضیح داد: در این طرح لزوم به کارگیری و استقرار یکهزار و ۱۰۰ ناجی غریق همراه با تامین بودجه برای پرداخت به موقع حقوق آنان مورد تاکید قرار گرفت ضمن اینکه هلال احمر مازندران درخواست ۱۰ دستگاه آمبولانس برای استقرار و استفاده در نقاط پرجمعیت و حساس سواحل را کرده است.
وی اختصاص آمبولانس جدید برای استقرار در سواحل مازندران را ضروری دانست و اشاره کرد: هلال احمر مازندران ۳۵ دستگاه آمبولانس دارد که در هر کدام در پایگاه های امداد و نجات مستقر هستند و ما نمی توانیم با توج ه به حوادث طبیعی که همیشه در جاده های استان به ویژه محورهای کوهستانی و جنگلی و ۴۷۰ کیلومتر ساحل با آن مواجه هستیم، این آمبولانس ها را از پایگاه ها دور نماییم.
مدیرعامل هلال احمر مازندران با تاکید بر این در طرح کاهش غریق به اهمیت مدیریت ساختاری بر سواحل هم تاکید شده، اظهار داشت: از آن جایی که در وضعیت فعلی ساختار مدیریتی واحدی تعریف نشده است، نیروی انتظامی، هلال احمر، راهداری و اورژانس و از همه مهم تر گروههای مردم نهاد و خود شهروندان باید در استفاده از سواحل و دریا همکاری بیشتری داشته باشند.
وی یکی از تبعات نبود ساختار مدیریتی واحد را پرداخت نشدن به موقع حقوق ناجیان غریق و کاهش انگیزه آنان برشمرد و توضیح داد: اداره کل ورزش و جوانان مسئولیت به کار گیری و ساماندهی ناجیان غریق را بوسیله هیات نجات غریق استان دارد و باید برای پرداخت حقوق آنان بدرستی پیگیری و عملیاتی شود چون تجربه نشان داده است در این شرایط با مسئولیت پذیری همه جانبه ناجیان غریق و استقرار به موقع آنان که منوط به پرداخت به موقع حق و حقوق آنان است، در مناطق تعیین شده با غرق شدگی مواجه نخواهیم شد.
فخاری اظهار داشت: بااینکه طرح های عمرانی، لجستیکی و صد البته آموزش، پیشگیری و آمادگی گروههای امداد و نجات بسیار مهم و اساسی است، اما خود مراقبتی شهروندان در استفاده از ساحل بسیار مهم می باشد، یعنی هر یک از مردم باید طبق مقررات در مناطق و زمان تعیین شده مبادرت به شنا کنند.
وی با ذکر این نکته که در بعضی از مناطق ساحلی مراقبت از جان مردم باید داخل آب به سمت ساحل باشد، توضیح داد: یعنی به سبب اینکه در سواحل غربی استان از بابلسر تا رامسر که شمار گردشگران و ساتفاده کنندگان از ساحل بیش از حد است، ناجاین غریق باید با بهره گیری از جت اسکی، ورود و فاصله شناگران را از ساحل بوسیله آب تحت کنترل و مراقبت قرار بدهند.
فخاری اظهار داشت: هم اکنون فقط دو فروند جت اسکی در اختیار گروههای امداد و نجات دریایی هلال احمر استان قرار دارد که اصلا به چشم نمی آید و لازم است از طرف استانداری برای خرید جت اسکی و آمبولانس بصورت ویژه پیگیری تا محقق شود.
وی اشاره کرد: با گرم شدن هوا و شروع شنا در دریا، آمبولانس های هلال احمر بعنوان مهم ترین تجهیزات امدادی در همه نقاط برنامه ریزی شد که باید در سواحل استان مستقر شوند، اما حالا با کمبود آمبولانس مواجه هستیم.
فخاری با اشاره به اینکه امروزه در وضعیت سخت اقتصادی و مشکلات اجتماعی هر گونه مسایل حوادثی منجر به مسایل امنیتی و دامن زدن از طرف دشمنان داخلی و خارجی می شود، اشاره کرد: باتوجه به اینکه تا ۹۰ درصد مردم در تعطیلات تابستان با هدف استفاده از سواحل و شنا کردن به استان سفر می کنند، و محدودیت های کرونائی نیز بعد از دو سال برداشته شده است و آزاد سازی سواحل و اضافه شدن ۲۵ نقطه حادثه خیز در سواحل، همه مردم مسئولان باید مسئولیت پذیری را در سواحل استان برای غرق نشدن ایفا کنند.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا نگرانی درباره احتمال افزایش شدید مرگ و میر ناشی از غرق شدن در منابع آبی به ویژه دریا در مازندران طی سال جاری چندان هم بیجا نیست، چون علاوه بر آزادسازی سواحل که نیازمند زیرساخت ها و امکانات حفاظتی بیشتر است، ورود به شرایط پساکرونایی هم سیل جمعیت مسافر و مجاور را برای شنا در دریا و دیگر منابع آبی استان تشدید می کند.
تصرف حریم سواحل دریای خزر معضل چند دهه ای در استانهای شمالی بود. تعریف حریم ۶۰ متری برای سواحل خزر دارای قانون مصوب با قدمت بیش از یک دهه است که قبل از این به سبب مقاومت دستگاه های دولتی بدرستی اجرائی نشده بود. اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم، رئیس جمهور دهم بهمن ماه سال قبل در دستوری صریح همه دستگاه های دولتی را بدون استثنا موظف به آزادسازی مناطق ساحلی تصرف شده دریا تا مرز قانونی حداقل ۶۰ متر از ساحل کرد.
همسو با این دستور صریح و پیگیری همه جانبه دولتمردان، طبق اعلام استاندار مازندران تا حالا ۹۲ درصد از حریم ۶۰ متری سواحل خزر در این استان آزاد شده و مازندران دراین زمینه پیشتاز بوده است. هشت درصد از باقی مانده حریم دریا تنها ۲ درصد قابلیت آزاد سازی دارد و ۶ درصد باقی مانده در اختیار بندر نوشهر، بندر فریدونکنار، بندر امیرآباد، نیروی دریایی ارتش، دستگاه های نظامی، نیروگاه، کشتی سازی صدرا، سکوی نفتی شمال و یا مراکزی است که نباید از ساحل فاصله داشته باشند.
طبق آمار رسمی انتشار یافته از طرف پزشکی قانونی مازندران سالگذشته ۱۴۷ نفر در اثر غرق شدن در منابع آبی دریا، رودخانه، استخر و کانال های کشاورزی جانشان را از دست دادند که ۱۰۵ نفر در دریا، ۲۴ نفر در رودخانه، ۶ نفر در استخرهای شنا، هفت نفر در دریاچه های مصنوعی و سد، چهار نفر در حوض یا حوضچه و یک نفر هم در استخر کشاورزی ( آب بندان) مازندران غرق شدند.
1401/03/15
21:56:06
5.0 / 5
712
تگهای خبر: آموزش , برنامه , پزشك , تعطیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر