کشف تابوت های ۲۵۰۰ ساله در گورستان سقاره

کشف تابوت های ۲۵۰۰ ساله در گورستان سقاره

لذت سفر: باستان شناسان مصری صدها تابوت چوبی و مجسمه ‎ برنزی 2500 ساله را در گورستان باستانی سقاره کشف کردند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از ای. بی. سی نیوز، دو ماه پس از کشف ۵ مقبره تاریخی در سقاره، مصر در ادامه عملیات کاوش خود در این گورستان باستانی واقع در نزدیکی قاهره، یک گنجینه تاریخی دیگر کشف کرد.
مصطفی وزیری، رئیس شورایعالی آثار باستانی مصر، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بزرگترین نهانگاه مجسمه های برنز در قبرستان بوباستیان کشف شد که نامش را از ایزدبانوی باستانی به نام باستت می گیرد، ایزدبانویی که معمولاً بعنوان زنی با سر گربه تصویر می شد.
در این عملیات کاوش، ۱۵۰ مجسمه برنزی از خدایان مصر باستان همچون باستت، آنوبیس، اوزیریس، آمون، ایزیس، نفرتوم و حاثور کشف شد.


در این عملیات کاوش، ۱۵۰ مجسمه برنزی از خدایان مصر باستان همچون باستت، آنوبیس، اوزیریس، آمون، ایزیس، نفرتوم و حاثور کشف شد
وزیری اضافه کرد: ما همینطور یک مجسمه از ایمهوتپ پیدا کردیم و امیدواریم بزودی مقبره وی را هم کشف نماییم.
ایمهوتپ یک معمار معروف در دوران مصر باستان بود که گفته می شود هرم پلکانی چهار هزار و ۷۰۰ ساله را در قرن بیست و هفتم پیش از میلاد طراحی نموده است.
سه هفته بعد از کشف این مجسمه ها، باستان شناسان مصری دو گور چاهی حاوی ۲۵۰ تابوت چوبی را هم کشف کردند که هنوز مهروموم و حاوی اجساد مومیایی ها بودند. قدمت این تابوت ها به چیزی حدود ۷۴۷ تا ۳۳۲ سال پیش از میلاد باز می گردد.


یکی از مهم ترین یافته های این عملیات، کشف نخستین پاپیروس سالم در بیشتر از ۱۰۰ سال قبل است که احیانا آیاتی از کتاب مردگان روی آن حک شده اند. کتاب مردگان مجموعه ای از متون تدفینی است که در آیین خاک سپاری مصریان مورد استفاده قرار می گرفت.
قدمت تابوت های کشف شده در سقاره به چیزی حدود ۷۴۷ تا ۳۳۲ سال پیش از میلاد باز می گردد
وزیری در اینباره اظهار داشت: یافته های اولیه از آن حکایت می کند که این پاپیروس لوله شده ۹ متر طول دارد. این پاپیروس برای مطالعات بیشتر به آزمایشگاه های موزه مصر فرستاده شده است.
عملیات کاوش در سقاره در سال های اخیر به رشته ای از اکتشافات هیجان انگیز منجر گردیده است که از آن جمله میتوان به کشف آرامگاه ۴۴۰۰ ساله یک کشیش سلطنتی به نام Wahtye در سال ۲۰۱۸ و کشف صدها حیوان مومیایی شده و مجسمه در سال ۲۰۱۹ اشاره نمود.
باستان شناسان مصری سال قبل هم ۵۲ گور چاهی شامل بیشتر از ۵۰ تابوت چوبی را در سقاره کشف کردند که قدمت آنها به ۳ هزار سال پیش برمی گردد. این باستان شناسان همینطور موفق به کشف آرامگاه ملکه نیریت، همسر شاه تتی شدند که نخستین فرعون دودمان ششم مصر بود.


منبع:

1401/03/11
23:09:52
5.0 / 5
308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر