خطیب زاده اعلام كرد

مکث در مذاکرات وین به خاطر بی پاسخی آمریکاست

مکث در مذاکرات وین به خاطر بی پاسخی آمریکاست

به گزارش لذت سفر سخنگوی وزارت امور خارجه با تسلیت در رابطه با حادثه متروپل در آبادان اظهار داشت: این حادثه را به تمام مردم شریف و صبور آبادان تسلیت می گویم.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه بامداد روز سه شنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اضافه کرد: ما داغدار این حادثه در تمام ایران هستیم.
وی همین طور فرا رسیدن سالگرد رحلت امام خمینی «ره» را تسلیت گفت.
خطیب زاده در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفرهای اخیر دیپلماتیک به تهران همچون سفر امیر قطر و رییس جمهور تاجیکستان به ایران و سفر مدتی پیش رییس جمهور به عمان اضافه کرد: سیاست خارجی دولت در زمینه همسایگی در چند ماه گذشته با تمرکز خاصی پیگیری شده است و ثمرات این تحرکات در سطوح مختلف در مسافرت سران و روسای کشورهای همسایه به ایران دیده و چیده می شود.
این دیپلمات ارشد کشورمان با مهم ارزیابی کردن سفر مدتی پیش رییس جمهور به عمان اضافه کرد: در مسافرت مهم رییس جمهور به عمان حوزه ای از همکاری ها ورق خورد که سال ها معطل مانده بود. در این سفر ۱۳ سند همکاری به امضا رسید و در زمینه حمل و نقل، تزانزیت، انرژی، مراودات تجاری و همین طور انجام سرمایه گذاری های مشترک توافقات خوبی انجام شد. در زمینه مراودات اقتصادی خیلی از پروژه ها و ابتکارات به اسناد لازم الاجرا تبدیل شد و امیدواریم با اجرای آنها روابط دو کشور در زمینه اقتصادی بیش از پیش گسترش پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه سلطان عمان در جریان این سفر میزبانی شایسته ای از رییس جمهور ایران داشتند، اظهار نمود: روز گذشته نیز در ادامه برنامه ریزی های صورت گرفته شاهد سفر رییس جمهور تاجیکستان به ایران بودیم. سفر رییس جمهور تاجیکستان به تهران سفر فوق العاده مهمی بود. ملاقات های خوبی صورت گرفت و ۱۷ سند در زمینه همکاری بین دو کشور به امضا رسید. پس کانون توجهی که سیاست خارجی دولت برای منطقه و همسایگان قرار داده در این سفرها به منصه ظهور رسیده و اراده ایران در این راه ادامه دارد.
خطیب زاده در همین چارچوب آگاهی داد که وزیر خارجه طی روزهای آتی چندین دور سفر به کشورهای مختلف خواهند داشت که زمینه را برای سفر دیگر سران کشورها به ویژه در زمینه همسایگی به ایران آماده کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با شناسایی عوامل ترور شهید صیاد خدایی اظهار نمود: ما می دانیم چه طرفی این کار را انجام داده است. پس از بررسی ها مشخص شد که چه طرف ثالثی این کار را انجام داده است و از مسیرهای لازم پیام هایش را گرفته و پاسخ قطعی خودرا بصورت دردناک دریافت خواهد نمود.
وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ارتباط با فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران و طرح تعدادی از ادعاها مقابل ایران در این گزارش تصریح کرد: متأسفانه این گزارش بازتاب دهنده واقعیت گفت وگوهای ایران و آژانس نیست. پس از توافقی که بین ایران و آژانس در تهران انجام شد بصورت مکتوب ایران پاسخ هایی را به آژانس ارائه کرد و چند دور نشست های مفصل بصورت حضوری انجام شد که پاسخ های فنی و ارائه مستندات از طرف ایران صورت بگیرد.
خطیب زاده با اشاره به اینکه این گزارش همانی است که آقای گروسی در پارلمان اروپا قبل از دور سوم گفت وگوهای ایران و آژانس بصورت شتابزده اعلام کرد، اظهار داشت: این گزارش از همان موقع و حتی پیش از نشست ایران و آژانس جمع بندی شده بود و به نظر می آید که شتابزدگی در این جمع بندی وجود دارد.
سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر این که بدین سبب آنچه که در این گزارش دیده می شود چیز جدیدی نیست، اضافه کرد: گزارش ارائه شده منصفانه و متوازن نیست و بیم آن می رود که فشار صهیونیست ها و برخی کنشگرها سبب شده باشد مسیر گزارش معمول آژانس از فضای فنی به سیاسی منتقل شود و انتظار ما این است که این مسیر اصلاح گردد.
خطیب زاده در بخش دیگر از گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با ادامه مذاکرات ایران و عربستان و تعدادی از اظهارنظرها در خصوص دیدار احتمالی وزیران امور خارجه ایران و عربستان در یک کشور ثالث خاطرنشان کرد: زمان برگزاری دور ششم گفت وگوها با عربستان هنوز معلوم نشده و باید ببینیم توافقات صورت گرفته به چه سمت و سویی حرکت می کند. در زمینه حج توافقات صورت گرفته عملی شده و امیدواریم حجاج ما حج آرامی را داشته باشند. وزارت خارجه به همراه دیگر نهادهای مربوطه تمام کوشش های خودرا به رغم ضیق وقت کرده که با همکاری با بخش های مختلف در ایران و عربستان بتوانیم حج آرامی را برای حجاج خود فراهم نماییم.
وی اضافه کرد: باید ببینیم که در زمینه های دیگر توافقات صورت گرفته چگونه پیش می رود و بعد در مورد آن صحبت نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اظهارات اخیر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در خصوص این که شانس رسیدن به توافق با ایران در حد پایینی قرار گرفته و همین طور اظهارات مقامات فرانسه در این خصوص و این که آیا ترور اخیر صورت گرفته در تهران به مفهوم به بن بست رسیدن توافق احیای برجام است، اظهار داشت: اظهاراتی که برخی مقامات آمریکایی با طراحی و یا پاسخ به تحولات داخلی خود مطرح می کنند ملاک ما برای اظهار نظر نیست. اصولا در زمینه مذاکراتی وین کنش ما کاملا روشن است و واکنشی به اظهاراتی که برای مصرف داخلی بیان می شود، نداریم. آنچه که برای ما مهمست پیام هایی است که از مجاری مرسوم بین ما و آمریکا درحال رفت و برگشت است. ایران در آن مسیر ابتکارات خودرا ارائه کرده است. رفت و برگشت هایی بوده البته متأسفانه تا حالا آمریکا پاسخ های لازم و مورد انتظار را نداده است. اگر آمریکا از تذبذب در رفتار فاصله بگیرد و تصمیم سیاسی خودرا بگیرد و اعلام نماید اساسا نه فقط بن بستی وجود ندارد بلکه می توان درصد باقی مانده از توافق را نهایی کرد.
خطیب زاده تاکید کرد: هم اکنون توقف گفت وگوها یا به عبارتی مکث صورت گرفته در گفت وگوها به علت بی پاسخ گذاشتن ابتکاراتی است که ایران و اروپا ارائه کرده اند و باید ببینیم چه زمانی آمریکا می خواهد تصمیم خودرا اعلام نماید.
سخنگوی وزارت خارجه در همین ارتباط در پاسخ به سوالی اظهار داشت: هم ما و هم اروپا و هم آمریکایی ها می دانیم که پنجره فرصت تا ابد باز نمی ماند.
وی در پاسخ به سوالی دیگری در ارتباط با اقدام فدراسیون فوتبال کانادا در لغو بازی دوستان ایران و کانادا اظهار نمود: کانادا نشان داد که نه فقط برای این بازی بلکه برای هیچ بازی میزبانی خوبی نیست و اساسا نهادهای بین المللی باید برای انجام بازی های بین المللی در این کشور تجدیدنظر کنند و این مساله مورد توجه آنها قرار بگیرد.
خطیب زاده اضافه کرد: ادعای چند فرهنگی و جدا بودن سیاست از ورزش توسط دولت کانادا و فدراسیون فوتبال کانادا گوش فلک را کر کرده بود اما این اتفاق نقطه ای بود که به همه نشان داد که اینگونه کشورها به چه میزان تمام امور در آنها نه سیاسی بلکه سیاست زده است و تا چه حد نخست وزیر یک کشور در مورد یک بازی ورزشی اینگونه اظهار نظر می کند.
وی با اشاره به اینکه من هفته پیش نیز تاکید کردم مسئولیت تمام اتفاقات و برخورد سیاسی با این مساله با طرف کانادایی است چون این شناخت از آنها وجود داشت، اظهار داشت: ما در وزارت خارجه از ابتدا از تصمیم فدراسیون فوتبال خبر نداشتیم و وقتی متوجه شدیم بعید نمی دانستیم که این کشور سیاست زده چنین رفتاری را نشان دهد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص این که بعد از اقدام ایران در توقیف دو نفتکش یونانی به خاطر تخلفات صورت گرفته و هشدار اخیر یونان به کشتی های این کشور که از نزدیکی مرزهای ایران عبور نکنند، گفت: من چنین هشداری را هنوز ندیده ام ولی مسئله این است که چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی.
خطیب زاده با اشاره به اینکه عبور در آب های سرزمینی ایران باید بی ضرر باشد و اگر تخلفی صورت بگیرد هدایت این کشتی ها به بنادر میزبان امر جدید و عجیبی نیست، افزود: من هنوز جزییات فنی این مساله را دریافت نکرده ام ولی تاکید می کنم که خدمه کشتی یونانی در وضعیت خوبی هستند. آنها تلفن ها و ارتباطات خودرا با خانواده هایشان دارند و هیچ نگرانی در مورد آنها وجود ندارد.
وی تصریح کرد: به دولت یونان نیز سفارش می نماییم بجای هیاهو از مسیر قانونی و حقوقی اقدام نمایند، وکیل بگیرند و ما نیز بعنوان وزارت خارجه به آنها کمک می نماییم که بتوانند مسیر حقوقی را طی کنند.
خطیب زاده همین طور با اشاره به توقیف نفتکش حامل نفت ایران در آب های یونان و مصادره نفت آن توسط آمریکا تصریح کرد: آن موقعی که کشتی ما بصورت غیرقانونی ضبط شد ما سعی کردیم تمامی مجاری دیپلماتیک را بصورت فشرده فعال نماییم. وزیر خارجه ما در این ارتباط با همتای یونانی خود بصورت تلفنی صحبت کرد اما متأسفانه طرف یونانی نشان داد که دستور طرف ثالث (آمریکا) برای آنها مهمتر بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: مقامات یونان باید توجه نمایند که آمریکا و هیچ طرف ثالث دیگری خیرخواه روابط ایران و یونان نیست. روابط ایران و یونان سال ها محترمانه بوده و باید در همین بستر ادامه پیدا کند.
وی همین طور در پاسخ به سوال دیگری در مورد دیدار یک هیئت پاکستانی با مقامات اسرائیل و نظر ایران در این ارتباط اظهار داشت: من این گزارش و خبر را مشاهده نکرده ام ولی همه می دانیم که موضوع فلسطین در پاکستان یک موضوع کلیدی و مهم می باشد. مردم پاکستان همیشه نشان داده اند که طرفدار آرمان فلسطین هستند و شک نداریم که مردم و دولت پاکستان در این ارتباط مسیر درستی را انتخاب می کنند.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به پرسش دیگری در این ارتباط که مقامات صهیونیستی به اتباع این کشور برای سفر به ترکیه هشدار داده است و این احتمال را داده اند که انتقام ایران در واکنش به ترور شهید صیاد خدایی در ترکیه گرفته شود، اضافه کرد: آنها باید در رختخواب های خود نگران باشند و جای دیگر نگران نباشند.
وی همین طور در پاسخ به سوال دیگری در مورد هتک حرمت مجدد مسجدالاقصی از طرف رژیم صهیونیستی اظهار داشت: هر بار به یک بهانه رژیم صهیونیستی مبادرت به تجاوزگری نسبت به مردم فلسطین می کنند و سکوت مجامع بین المللی در این ارتباط آزاردهنده است و به نظر می آید که این رژیم بر روی این مساله حساب کرده که این تعدی ها را برای جهان اسلام عادی کند. همه باید دست به دست هم بدهند تا این رژیم را نسبت به تعدی های خود پاسخگو کنند.
خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در مورد این که با عنایت به مذاکرات ایران و عربستان روند تعاملات اقتصادی دو کشور چگونه خواهد بود و آیا اتفاق یا تصمیمی در این حوزه گرفته شده است، گفت: صحبت در مورد این مسائل خیلی زود است. هنوز به آن نقطه نرسیده ایم و باید اجازه بدهیم که ببینیم دور ششم مذاکرات ایران و عربستان کی و در چه سطحی برگزار می گردد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد سفر باقری معاون وزیر خارجه به نروژ و همین طور آخرین تلاش ها برای پیگیری وضعیت دیپلمات بازداشت شده ایرانی اسدالله اسدی در بلژیک اظهار داشت: سفر آقای باقری از قبل برنامه ریزی شده بود و این سفر در قالب روابط دوجانبه است و در آن در ارتباط با موضوعات دوجانبه منطقه ای و بین المللی صحبت می شود. موضوع در رابطه با مذاکرات وین نیز یکی از محورهای گفت و گو است.
وی همین طور با اشاره به اهمیت پیگیری حقوق اتباع ایران در دیگر کشورها توسط وزارت خارجه همچون موضوع اسدالله اسدی افزود: آقای امیرعبداللهیان در مسافرت کوتاهی که به داووس داشتند این مساله را پیگیری کردند. ما خواهان آزادی فوری آقای اسدی هستیم. کل پروسه بازداشت ایشان غیرقانونی بوده است. ایشان با نقض مصونیت دیپلماتیک و بصورت غیرقانونی بازداشت شده اند. دولت های آلمان و بلژیک بدعت خطرناکی را پایه گذاری کردند و باید بلافاصله این بدعت خطرناک را اصلاح کنند. آنها در مباحث حقوق بشری رفتارهای غیرقابل قبولی را از خود نشان داده اند.
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد توقیف دو نفتکش یونانی توسط ایران تأکید کرد: مقامات ایالات متحده با انجام اینگونه اظهارنظرها فرار به جلو می کنند. آقای بلینکن فکر می کند که مردم دنیا و ایران متوجه سرکشی های آمریکا نیستند. آمریکا بزرگترین برهم زننده تجارت آزاد، قواعد معمول در زمینه بانکی، سرمایه گذاری و مراودات بین المللی است. آمریکا با سلاح سازی از دلار و تبدیل آن به یک ابزار می خواهد در تمام شئون اقتصاد بین الملل و کشورها دخالت کند. آقای بلینکن باید بداند وقت و فصل این گذشته که کشورش به تنهایی بخواهد برای جهان تصمیم بگیرد و قوانین داخلی خودرا بر دنیا بار و تحمیل کند. کشورها کنشگر هستند، از منافع خود دفاع می کنند و آمریکا باید بداند که اقدامات آنها از طرف کشورهای مستقل با پاسخ روبرو می شود و آنچه که آمریکا انجام می دهد برهم زننده روابط در دنیا است.
خطیب زاده همچنین در ارتباط با موضوع ریزگردها و اظهارات مطرح شده در خصوص این که علت اصلی این ریزگردها سدسازی های بیشمار ترکیه بر روی دجله و فرات است، گفت: این مساله (ریزگردها و گردوغبار) یک تحول اقلیمی است که در منطقه ما رخ داده و باید دقت کنیم که کشورهای منطقه کم و زیاد در آن دخیل هستند.
وی با اشاره به اینکه سدسازی ها نیز در این حوزه موثر بوده است، اضافه کرد: حوزه ریزگردها گاهی تا عربستان و حتی سوریه منشأ دارد یا دیگر کشورها. بجای برخورد سیاسی با این مساله ما از همه کشورها درخواست می نماییم که به اضطرار به این مساله زیست محیطی بصورت اضطرار توجه داشته باشند. نامه نگاری ها و تماسهای وزیر خارجه با همتایان شان در دیگر کشورها در این خصوص بوده تا مقامات محیط زیست کشورهای منطقه در ایران و یا کشور ثالث دیگری با هم دیدار کنند و در این ارتباط رایزنی و صحبت کنند.
وی اضافه کرد: ما یکی از بانیان ابتکار مقابله با ریزگردها در سازمان محیط زیست زیر نظر سازمان ملل بوده ایم و حل این مساله نیازمند همکاری همه است.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به سوال دیگری در مورد سفر وزیر خارجه به امارات برای تسلیت درگذشت رییس این کشور و این که گفته شده در این سفر دعوت نامه آقای رئیسی به محمدبن زاید جهت سفر به ایران ارائه شده است، گفت: مجاری دعوت های رسمی مجاری خاص خودرا دارد. ان شاءالله بتوانیم با فراهم آمدن الزامات و انجام اقدامات مناسب ارتقای هر چه بیشتر روابط دو کشور را شاهد باشیم. دعوت آقای رئیسی از سران کشورهای همسایه همچون امارات برای سفر به ایران انجام شده و خوشحال می شویم که این سفر در نخستین فرصت ممکن صورت گیرد.
خطیب زاده همین طور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که بعضی می گویند که گزارش اخیر آقای گروسی در مورد فعالیتهای هسته ای ایران زمینه سازی برای احتمال صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس بوده و همین طور کوشش های رژیم صهیونیستی برای تحت الشعاع قرار دادن روابط ایران و آژانس اظهار داشت: آژانس بعنوان یک نهاد تخصصی و فنی باید حداکثر دقت را می کرد که از مسیر اعتدال، رویکرد فنی و آنچه که در اساسنامه اش بعنوان ماموریت ذکر شده خارج نشود. متأسفانه عناصری مثل رژیم صهیونیستی همیشه کوشیده اند که هر گاه ابتکاری بوده و یا به تحولی نزدیک شده ایم اقداماتی انجام دهند. ما شاهد رفتارها و مداخلات آنها، سوءاستفاده ها و جاسوسی های آنها از آژانس بوده ایم، شاهد خرابکاری و دست بردن آنها در اسناد آژانس بوده ایم و این چیز جدیدی نیست و این آژانس است که باید دقت کند که مسیری که آمده ایم را به آسانی تخریب نکند.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به سوال دیگری درباب این که چند روز دیگر زمان آتش بس در یمن به پایان می رسد و ایران چه اقداماتی برای تمدید این آتش بس انجام می دهد، گفت: جمهوری اسلامی ایران بصورت ویژه تلاش می کند که شاهد ادامه آتش بس در یمن و رفع محاصره این کشور باشیم. آقای امیرعبداللهیان و آقای خاجی نماینده ویژه وزیر امور خارجه در امور سیاسی همچون یمن با مقامات مختلف مرتبط صحبت کرده اند. بخش عمده ای از گفت وگوی اخیر وزیر خارجه با دبیرکل سازمان ملل معطوف به موضوع یمن بود. کشورهای ائتلاف بیش از این نمی توانند این مسیر را به مردم یمن تحمیل کنند. وضعیت مردم یمن به تراژدی تلخی تبدیل گشته است و همه باید تلاش نماییم که محاصره یمن رفع گردد تا گفت وگوهای یمنی یمنی صورت بگیرد و دولت فراگیر در این کشور ایجاد شود. در راه این پیگیری ها سعی شده که صدای انصارالله حذف نشود و مذاکرات در این حوزه بجای خوبی برسد.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره بی اطلاعی تعدادی از خانواده های کرد از سرنوشت فرزندانشان که در اختیار گروههای شبه نظامی در اقلیم کردستان هستند، گفت: متأسفانه برای پیگیری این مساله همکاری درستی از طرف عراق انجام نشده است. دولت عراق مسئولیت دارد و ایران از تمام توان خود برای تعیین سرنوشت این افراد استفاده می نماید. وضعیت این گمشدگان باید به سرعت مشخص شود.
خطیب زاده همین طور بار دیگر در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با امکان میانجی گری ایران بین روسیه و اوکراین نیز اظهار داشت: روسیه دوست ما است. ما روابط صمیمانه و دوستانه ای با اوکراین داریم و به رغم تعدادی از مشکلات همچون موضوع جنگ اهتمام کرده ایم که روابط خودرا بگونه ای حفظ نماییم که نقش موثر خودرا داشته باشیم. ما نظراتی در ارتباط با این بحران داشته ایم و آنرا حتی به سازمان ملل نیز اعلام نموده ایم و مسائل باید در قالب ریشه شناسی و توجه به واقعیات جلو برود.
خطیب زاده با اشاره به اینکه باید مفاد و چگونگی گفت وگوها توسط هر دو طرف (روسیه و اوکراین) تعیین شود، اظهار داشت: در این بحران با اهمیت ترین اضطرار مردم هستند. آنها در وضعیت نامناسبی به سر می برند و باید هر چه زودتر این وضعیت تمام شود.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد اقدامات تعدادی از رسانه های فارسی زبان در خارج از کشور برای براندازی و تبلیغات آنها مقابل منافع ایران اضافه کرد: آنچه که در بعضی رسانه های فارسی زبان ضدایرانی و ضدمنافع مردم ایران انجام می شود با پول انگلیس، عربستان سعودی و دیگر کشورها، اتفاقا پرچم رسوایی آنها است و این نشان داده است که لندن پایگاه اخبار جعلی مقابل ایران شده است.
وی اضافه کرد: در زمان انجام واکسیناسیون کرونا در ایران چند رسانه مستقر در لندن کمپین ضداطلاعاتی ایجاد کردند که هدف آنها جان مردم ایران بود. آنها دائم تبلیغ می کردند که مردم ایران واکسن های تهیه شده را نزنند و می گفتند این واکسن ها خراب است. این اقدامات را کسی فراموش نمی نماید. این ها مثال اعلای رسانه های خودفروشی هستند که به زبان فارسی مقابل مردم ایران برنامه پخش می کنند. در همه نشست هایی که با این ها داریم سرافکندگی آنها را شاهد می باشیم و به آنها گفته ایم که موجب شرم رسانه است که شما چنین رسانه هایی را بوجود آورده اید.
خطیب زاده اضافه کرد: هیچگاه فشار روانی که آنها به مردم ایران وارد کردند که واکسن نزنند را فراموش نخواهیم کرد.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به سوال دیگری در مورد گفت وگوهای صورت گرفته بین ایران و تاجیکستان در موضوع افغانستان اضافه کرد: در خیلی از موضوعات منطقه با همسایگان خود اشتراک نظر داریم. ما همیشه تاکید کرده ایم که آینده افغانستان باید به دست مردم افغانستان رقم بخورد. دولت فراگیر در این کشور شکل بگیرد. ما امیدواریم هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان به مسئولیت های بین المللی خود واقف باشد و به آنها عمل کند.
وی اضافه کرد: در مسافرت رییس جمهور تاجیکستان به ایران مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مورد بحث و رایزنی قرار گرفت.
خطیب زاده در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضوع تحریم ها اضافه کرد: این یک واقعیت است که ما در یک رویارویی با نظام سلطه به سرکردگی آمریکا هستیم. آنها با اعمال فشار حداکثری به دنبال این بودند که جمهوری اسلامی ایران فروبپاشد و این مساله را پنهان نمی کردند. دیدیم آقای بولتون مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا چه اظهاراتی مطرح می کرد و می گفتند سال بعد ما در تهران هستیم ولی دیدیم که آنها رفتند و ایران سربلند باقی ماند.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: آنها از جنگ های دیگر مقابل ملت ایران ناامید شده اند و به انجام جنگ های اقتصادی و اجتماعی مقابل ایران روی آورده اند و ابزارشان در این حوزه تهدید و ناامید کردن مردم ایران است و پاسخ ایران نیز به این دو حوزه روشن است. تاب آوری اقتصادی وخنثی کردن تحریم ها و در زمینه دوم نیز سعی شده که آگاه سازی صورت بگیرد. توان اصحاب اندیشه و خرد به کار گرفته شود.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در این ارتباط با اشاره به اینکه ما کشوری هستیم که در تمامی مولفه های اقتصادی و در چشم انداز روبرو، چشم انداز خوبی داریم، اضافه کرد: البته این به این معنا نیست که مشکلات وجود ندارد یا جنگ اوکراین اثر نکرده و یا این که مسائل و مشکلاتی پیش رو نیست.
خطیب زاده با اشاره به اینکه ما ضمن توجه به واقعیت ها نباید خودزنی نماییم، اضافه کرد: باید به پتانسیل هایمان دقت نماییم. امروزِ ایران، بسیار آینده درخشانی را به همه ما نشان داده است. در این راه نیاز به وحدت، همدلی و تجمیع نیروها داریم تا با بسیج امکانات تمدن وعده داده شده خودرا محقق نماییم.
خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که رسانه های آمریکایی هفته گذشته اعلام نمودند که جو بایدن رییس جمهور آمریکا تصمیم خودرا در مورد حفظ نام سپاه در فهرست FTO گرفته و نام سپاه را در این فهرست حفظ خواهد نمود و آیا این مساله از طرف آمریکایی ها به اطلاع جمهوری اسلامی ایران رسیده است و آیا موضع ایران در ابتکارهایی که ارائه کرده همچنان کوشش برای حذف نام سپاه از فهرست فوق است و یا اگر به قول وزیر خارجه در جریان مذاکرات بهره مندی اقتصادی ایران از احیای برجام حاصل شود ما حاضر به عبور از این مساله به نفع توافق هستیم، خاطرنشان کرد: آنچه که در رسانه های آمریکایی و غربی گاهی با طراحی گفته می شود تاکتیکی است قدیمی و جدید نیست. برجسته سازی موضوع در فضا، زمان و مکان خاص برای رسیدن و القای مفهوم خاص چیز جدیدی نیست و ما در زمینه رسانه با موضوع برجسته سازی های نمادین و گاهی تصنعی آشنا هستیم.
وی در ادامه اظهار داشت: اساسا آنچه که میان ایران و آمریکا درحال مذاکره است مطالبی است که با چرخه انتفاع اقتصادی ایران و باز کردن تمام اجزای فشار حداکثری آمریکا مرتبط می باشد. درباب موضوع FTO که از روز اول از طرف رژیم صهیونیستی و برخی رسانه های آمریکایی انجام گرفت همه چیز از همان روز اول روشن بوده است و موضع جمهوری اسلامی ایران فرو کاستن مسائل به این مساله نیست.
خطیب زاده افزود: آنچه که برای ما باید از این توافق حاصل شود انتفاع اقتصادی مردم ایران از احیای برجام است و اگر در این انتفاع اقتصادی مردم ایران، برخی موضوعات گنجانده شود یا نشود فقط و فقط در میز مذاکره و فقط و فقط در تصویر نهایی که از آن توافق در ذهن خودمان داریم و حداقل ها و حداکثرهایی که در آن توافق تعریف کرده ایم و خطوط قرمزی که برای طرف مقابل اعلام نموده ایم روشن می شود. طرف مقابل نیز این را می داند و بنابراین است که این رفت و برگشت ها انجام می شود.
سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: همانطور که آقای امیرعبداللهیان در اجلاس داووس مطرح نمودند مباحثی که بین ما و آمریکا باقی مانده، درباب تضمین ها، درباب افراد و درباب چرخه انتفاع قطعی اقتصادی ایران باید تماما حل شود و این که کدام بند با چه حالتی ادامه پیدا کند باید در میز مذاکره به آن پرداخت.
وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد پیشنهاد ایران برای میانجی گری و توافق بین اوکراین و روسیه اظهار داشت: وزیر امور خارجه ایران تا حالا چندین دور با وزیر خارجه اوکراین و روسیه صحبت کرده است و آقای امیرعبداللهیان در جریان سفر به مسکو پیام وزیر خارجه اوکراین را به آقای لاوروف ارائه نمود. ما آمادگی خودرا برای تسهیل گفت وگوها اعلام نموده ایم. البته مسکو نظراتی دارد همچون این که می گوید کی یف آمادگی مذاکرات را ندارد. اوکراین هم نظراتی را دارد که روسیه مذاکرات را در جهت اختتام جنگ ادامه نمی دهد. ما سعی کردیم بدون این که داوری نماییم با عنایت به روابطمان با دو کشور این مساله را تسهیل گری نماییم و هر زمانی که دو طرف آمادگی داشته باشند و از این بهتان زنی ها دست بردارند آمادگی داریم که در تهران میزبان گفت وگوها باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با وضعیت مهاجران افغانستانی در ایران و برخی اخبار انتشار یافته در مورد سفر یک هیئت از طالبان به ایران برای پیگیری وضعیت آوارگان افغانستانی در ایران اظهار نمود: متأسفانه روند آمدن قانونی و غیرقانونی افغانستانی ها به ایران متوقف نشده است. با عنایت به بازدیدی که داشتم در مرز وضعیت خوبی را شاهد نیستیم و برخی بیماری ها منتقل شده است. از اردوگاه ها همچون سفیدسنگ بازدید کردم، با مردم صحبت کردم. خیلی از مهاجران افغانستانی در وضعیت نامناسبی به ایران آمده بودند و توان ادامه زندگی در سرزمین خودرا نداشتند. ما به طرف های افغانستانی تاکید کرده ایم و از آنها خواسته ایم که به مسئولیت خود در این حوزه عمل کنند و در زمینه بازگشت مهاجران به افغانستان و فراهم کردن شرایطی که مردم افغانستان بتوانند در کشور خود در آرامش زندگی کنند مسئولیت پذیر باشند و ما تمام تلاش خودرا می نماییم که این وضعیت حاکم شود.
وی در ابتدای این جلسه به مانند نشست های پیشین خود گزارشی از عملکرد وزارت خارجه در ایام گذشته ارائه داد.
منبع:

1401/03/11
13:48:52
5.0 / 5
227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر