مروارید کرج در فراموشی!

مروارید کرج در فراموشی!

به گزارش لذت سفر البرز سرپرست معاونت میراث فرهنگی البرز اظهار داشت: با شرایط تورمی امروز بنظر می رسد با 85 میلیارد تومان هم نتوان مرمت کاخ مروارید را تمام کرد.شهباز محمودی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت مرمت کاخ مروارید کرج اظهار نمود: امسال یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اوراق مشارکت سال ۱۴۰۳ برای مرمت این کاخ اختصاص یافته است.

وی افزود: با توجه به این که اعتبار تخصیص یافته نقدی نیست، سالی ۱۵ درصد از ارزشش کم می شود و حدود ۸۰۰ میلیون تومان از آن می ماند و با کسر مالیات و... در نهایت به ۶۲۰ میلیون تومان می رسد.

وی اضافه کرد: هیچ پیمانکاری حاضر نمی گردد در وضعیت تورمی امروز پروژه ای را انجام دهد و هزینه کرد خودرا سه سال دیگر از میراث فرهنگی بگیرد و به دنبال دریافت نقدی است.

محمودی اظهار نمود: بر این اساس ناچاریم این اوراق را تحویل بورس بدهیم و بورس هم برای هر سال ۱۵ درصد از مبلغ اوراق کم می کند.

وی افزود: واقعیت این است با این اعتبار و چند برابر آن هم نمی توان اقدام شاخصی برای مرمت این کاخ انجام داد و فعلا فقط باید به نگه داشت آن بسنده نماییم.

این مسئول اشاره کرد: شرح خدماتی که می توان با این مبلغ برای مرمت این کاخ انجام داد تهیه شده و بعد ثبت در سامانه اقدامات لازم در این خصوص شروع می شود.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی البرز در پاسخ به این که مرکت کاخ مروارید چقد هزینه دارد، توضیح داد: سال قبل مشاوری برای تخمین این مبلغ به کار گرفتیم و پس از دو ماه و نیم برآورد وضعیت این مجموعه، اعلام نمود که به جهت اینکه این کاخ به وضعیت اولیه خود بازگردد به بالای ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی اضافه کرد: تخمین این مبلغ مربوط به مرداد سال قبل بود و با شرایط تورمی امروز بنظر می رسد با ۸۵ میلیارد تومان هم نتوان مرمت این کاخ را تمام کرد.

وی اظهار نمود: اگر قرار باشد کاخ مروارید به سرو سامان برسد تنها بوسیله بخش خصوصی امکان پذیر است ولی با توجه به این که مالکیت این کاخ با میراث فرهنگی نیست، امکان واگذاری این مجموعه به بخش خصوصی وجود ندارد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی البرز اظهار داشت: سال قبل سرمایه گذاری برای مرمت و بهره برداری از این مجموعه اعلام آمادگی کرد ولی باتوجه به شرایط مطرح شده، واگذاری آن به بخش خصوصی منتفی شد.

محمودی اشاره کرد: این سرمایه گذار آماده بود ظرف یکسال حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای مرمت این مجموعه با نظارت میراث فرهنگی هزینه کند.
1401/03/10
21:12:00
5.0 / 5
550
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر