یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور سالانه به جذب 200 نیرو نیاز دارد

یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور سالانه به جذب 200 نیرو نیاز دارد

به گزارش لذت سفر ایرنا- فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: جذب ۲۰۰ نیروی انسانی سالانه در بخش یگان حفاظت این وزارت خانه به منظور افزایش توان یگان به دولت پیشنهاد شد و باید منتظر نتیجه ماند.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، سردار حسن مهری روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از آثار تاریخی شهر سمنان و مهدیشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: حالا سن خدمت نیروهای یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بالا است که این مورد بر آمادگی جسمانی آنان هم اثرگذار است و الان جذب نیروهای جوان در بدنه یگان حفاظت این سازمان در چابکی و رفع کمبود نیروی انسانی کمک کننده است.
وی افزود: حالا ۲ هزار نفر در یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند که پیشنهاد شده به تدریج یکهزار نیروی انسانی دیگر به یگان حفاظت افزوده شود.
وی ضمن اشاره به کمبود تجهیزات و کمبود نیروی انسانی در یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: قانون برای نهادهایی مانند شوراهای اسلامی، دهیاری ها، مدارس، ائمه جمعه، بسیج و دانشگاه ها برای کمک در محافظت از میراث فرهنگی وظیفه تعیین کرده است.
اهتمام جدی برای مقابله با گنج یابی
وی خاطرنشان کرد: برخی افراد گرفتار توهم گنج و گنج یابی هستند و سال جاری برخورد با حفاری های غیرمجاز با اهتمام ویژه با اولویت در دستور کار یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
مهری عنوان کرد: کنترل حفاری های غیر مجاز و کاهش ۲۵ درصدی حفاری های غیرمجاز همچون هدفگذاری های یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال ۱۴۰۱ است.
وی خاطرنشان کرد: حفاری غیرمجاز معمولاً در مناطق دارای پیشینه تاریخی رخ می دهد و وزارت میراث فرهنگی برنامه ریزی کرده در مواردی که ادعای کشف دفینه و شی پرارزش وجود دارد، منطقه زیر نظر یگان حفاظت بررسی شود و در ایام اخیر ۲ مورد به یگان این وزارت خانه اطلاع رسانی شد که طی بررسی ها شی تاریخی و گرانبها در محل وجود نداشت و این توهم بین برخی افراد بود.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: صیانت از میراث فرهنگی به علت گستردگی و پراکندگی آثار نیازمند مشارکت همه جانبه مردم در مراقبت از آثار و معرفی حفاران غیرمجاز و دلالان اشیای عتیقه است.
بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی(بخش تعزیرات) هر گونه حفاری و کاوش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیا مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود.


منبع:

1401/03/05
16:30:36
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر