حرف های غیرمحرمانه ضرغامی از گزارش سیاسیون درباره گنج و گنج یابی

حرف های غیرمحرمانه ضرغامی از گزارش سیاسیون درباره گنج و گنج یابی

لذت سفر: عزت الله ضرغامی از ارائه گزارش به رئیس جمهور برای رفع محدودیت های یگان حفاظت میراث فرهنگی و موافقت ریاست جمهوری با حل مشکل پرداخت حقوق کارکنان پایگاه های میراث فرهنگی آگاهی داد و از گزارش های برخی مسؤولان و نمایندگان مجلس درباره گنج و گنج یابی سخن گفت.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پنجمین گردهمایی فرماندهان و مدیران پایگاه های یگان حفاظت میراث فرهنگی، با اشاره به اینکه جدی ترین وظیفه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صیانت از میراث فرهنگی است و ماموریت میراث فرهنگی حاکم بر سایر ماموریت های وزارتخانه است، به نقش کلیدی یگان حفاظت اشاره نمود و اضافه کرد: در این عرصه عدد و رقم معنا ندارد، گنجینه ای که در اختیار ما است بی انتهاست و عزیزان یگان حفاظت و همه ما از گنجینه ارزشمندی محفاظت می نماییم که تعیین عدد و رقم برای آن معنا ندارد.

گزارشی به رئیس جمهور برای رفع محدودیت های یگان
ضرغامی با اشاره به برخی محدودیت های یگان حفاظت میراث فرهنگی، اظهار نمود: ماموران یگان برای انجام ماموریت های خود به ابزار نیاز دارند، درحالی که از حداقل ابزار محروم اند. در این زمینه لطمه شناسی انجام شده و حداقل نیازهای یگان حفاظت برای انجام ماموریت ها در قالب نامه ای به رئیس جمهور به زودی گزارش می شود. این ابزار از نیروی انسانی و خودرو گرفته تا تجهیزات و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری و بعضی اختیارات قانونی می باشد که همه آنها جمع بندی شده است و اهتمام می نماییم به تدریج آنها را رفع نماییم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: در قانون وزارت میراث فرهنگی که مراحل پایانی را طی می کند، بند مشروحی درباره یگان حفاظت میراث فرهنگی بعنوان ضابط قضایی آورده شده است، محدودیت و مشکلی که یگان همیشه با آن در برخورد با تخلفات مواجه بود و فرمانده فراجا هم در حاشیه این برنامه در جمع خبرنگاران از پذیرش و آموزش یگان بعنوان ضابط آگاهی داد.
وی در ادامه خطاب به فرماندهان یگان حفاظت اظهار داشت: بخش مهمی از کار ما حفاظت در زمینه "سخت" است، اما بخش زیادی از حفاظت ما در زمینه نرم تعریف می شود. این مساله را جدی بگیرید و راه های نرفته را امتحان نمایید. باید توجه کرد که بیشتر نیروهای ما افراد رسمی نیستند، آحاد مردم نیروهای ما هستند. در حقیقت ما به اندازه آحاد مردم ایران نیروی محافظ میراث فرهنگی داریم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به گستردگی میراث فرهنگی در سراسر کشور اضافه کرد: وجود ۳۵ هزار اثر تاریخی ملی در کشور شوخی نیست. در مسافرت استانیِ اخیر ریاست جمهوری که به ماکو رفته بود، یک پل تاریخی را دیدم که در حال تخریب بود، می گفتند به دوره صفوی مربوط می شود، گفتم وقتی اعتبار حفاظت و مرمت از این اثر هنوز نیامده است، حداقل یک تابلو معرفی بزنید که مشخص شود این پل تاریخی و مربوط به چه دوره ای است. زباله های پایین دست آنرا جمع کنید و تا آن زمان که اعتبار برسد از روی آن رفت وآمد نکنید. آنقدر مسأله در ماکو بود که کسی به این پل تاریخی توجه نمی کرد، درحالی که این پل یکی از آن ۳۵ هزار اثر ملی شناسایی شده است.
او ضرورت راه اندازی سامانه ای مردمی برای جلب حمایت و دریافت اطلاعات و گزارش های مردمی را به یگان حفاظت تصریح کرد و اظهار داشت: این سامانه در بخش گردشگری راه اندازی شده و نتیجه بخش بوده است. امیدوار هستم این شماره تماس و ارتباط مردمی سریع تر در زمینه میراث فرهنگی راه اندازی شود. هرچند فعلا فضای مجازی مثل موهبت الهی برای ما است که با انگیزه اطلاع رسانی می کند، حال ممکنست گزارش های اشتباهی هم بدهند، اما تحقیق می شود.
ضرغامی همین طور به کمبود منابع مالی برای صیانت از میراث فرهنگی، شاره کرد و اضافه کرد: البته اعتبارات دوبرابر شده و اساسنامه صندوق هم برای جلب اهدایی ها و هبه مردمی در هیأت دولت تصویب شده است و از دولت جای تشکر دارد؛ چونکه نظام اداری مثل بختک می ماند و بحث هایی هم در دولت درباره بخش هایی از این مصوبه عنوان شد، اما با پیگیری رفع ابهام شد. یکی از مفاد این مصوبه، مشارکت مردمی بصورت هبه و اهدای کمک است که لکنون کلیت مصوبه به شورای نگهبان رسیده و ایرادهایی هم آنجا وارد کرده اند که البته به این بخش برنمی گردد و جای نگرانی هم ندارد و فکر می نماییم از مرحله شورای نگهبان هم با موفقیت گذر کند.

حل مشکل حقوق کارگران پایگاه ها با دستور رئیس جمهور
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره مرمت های نیز اظهار نمود: بسیاری از مشکلات را می توان با صدور مجوزهای محلی و منطقه ای حل کرد. البته که مسأله مرمت حساس است و به کارشناسی نیاز دارد، اما مرمت را می توان در دو لایه تعریف کرد، یک لایه مرمت در بناهایی مثل تخت جمشید است که از نزدیک آنرا دیدم و اتفاقا در روز بازدید مرمتگران تخت جمشید می گفتند که دو ماه حقوق نگرفته اند و خوشبختانه با دستور رئیس جمهور مشکل پرداخت حقوق همکاران پایگاه ها حل می شود.
او افزود: توجه گردد که همه مرمت ها از جنس تخت جمشید نیست، وقتی بنایی بر اثر فرسایش در حال نابودی است می توان از نیروهای مردمی، علاقه مندان، بسیج و تشکل های مساجد کمک گرفت تا مانع از تخریب این دسته از بناها شد. حداقل جلو فرسایش بیشتر را گرفت. گاهی پیش آمده که از ترس اینکه بنا تغییر هویت بدهد، به آن دست نمی زنند.
ضرغامی همین طور از یگان حفاظت خواست برای صیانت از ۳۵ هزار اثر ملی که هنوز خیلی از آنها شناسنامه ندارند، برنامه داشته باشد و سامانه ارتباط مردمی تشکیل دهد.

ماجرای گنج حضرت سلیمان و گورستان یهودی ها
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از سخنانش به گزارش ها و ادعاهای مربوط به گنج که از طرف برخی شخصیت های سیاسی در اختیار او قرار می گیرد، اشاره نمود و با اشاره به اینکه این صحبت ها نمی تواند و نباید محرمانه باشد و هر چه مردم درباره میراث فرهنگی بیشتر اطلاعات داشته باشند، از آن بهتر محافظت می کنند، اظهار داشت: گزارش شده بود که بطورمثال گنجینه حضرت سلیمان در فلان روستا وجود دارد و اگر حفاری نکنید به دست نااهلش می افتد و با این گنجینه می توانید جمهوری اسلامی را نجات بدهد، ما هم مجبوریم مطالعه اولیه و تحقیق میدانی انجام دهیم. اتفاقا همه پروژه هایی که گزارش داده اند مشابه هم بوده است، یک شخصیت سیاسی مورد اعتماد بنده زنگ می زند که گنجینه ای پیدا شده است و ما مجبوریم تحقیق میدانی نماییم و بعد اطلاع رسانی نماییم.
او سپس از یکی از شخصیت های دولت نام برد که این گزارش ها را بارها به وزارت میراث فرهنگی داده است و اضافه کرد: یکی از سیاسیون که ارتباط گرفتن با ایشان هم خیلی مشکل است، چند بار به بنده گزارش دادند که بنا بر گزارش های یک زمین شناس معروف، در فلان نقطه گنجینه ای وجود دارد، ما هم تحقیق میدانی را شروع کردیم چندین متر آن منطقه را به پایین و چپ و راست حفاری کردیم و آخر سر اعلام کردم که می خواهیم دستور توقف بدهیم، چون چیزی پیدا نشده است.
ضرغامی بیان کرد: ما همه نوع گزارشی داریم، بعضی ها به صراحت می گویند ثروت هایی وجود دارد، اما به درون سیستم خود اعتماد نکنید، جریان های فاسدی هستند که بمحض اطلاع یافتن سراغ آن می روند، محرمانه اقدام کنید، ولی به آنها هم ثابت کردیم که اینگونه نیست. از روز اولی که به این وزارتخانه آمدم شورای سه نفره ای از معاون اداره مالی، مسول حراست و یگان حفاظت تشکیل دادم و تاکید کردم که حفاظت موزه ها و بناهای تاریخی مهم می باشد. اطلاع رسانی هم نکردم. هر کجا می روم این کار در اولویت است.
وزیر میراث فرهنگی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به گزارش یکی از نمایندگان مجلس درباره گنج یابی ها اشاره نمود و اظهار داشت: نماینده جامعه کلیمیان در مجلس در دیداری که با ما داشت تنها درخواست خودرا صیانت از قبرستان یهودیان بیان نمود. ایشان می گفت، این گورستان متروکه شده ولی برخی براین باورند که اموات ما را با طلا و جواهر دفن کرده اند و این قبرستان را شخم زده اند. درخواست نمود فنس بکشیم، گفتم ما حتی بودجه این کار را نداریم، اما قرار شد یگان صیانت از این گورستان بازدید داشته باشد و با هر کسی که زمین را آنجا می کَنَد، برخورد کند تا فضای این گورستان برای حفاران ناامن شود.
ضرغامی سپس از یگان حفاظت به خاطر برخورد خوب با توریستهای داخلی و خارجی قدردانی کرد و خواست که این رفتار بعنوان یک مزیت ادامه پیدا کند.
منبع:

1401/03/01
11:15:38
5.0 / 5
387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر