ایتالیا مرمر پارتنون را به یونان پس داد

ایتالیا مرمر پارتنون را به یونان پس داد

یک تکه مرمر معبد «پارتنون» برای همیشه از ایتالیا به یونان بازگردانده می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، ایتالیا تکه ای از مرمرهای معبد باستانی پارتنون را که در یکی از موزه های ایتالیا نگهداری می شد به صورت دائمی به یکی یونان بازمی گرداند. این اقدام از اهمیت بسیار زیادی برای یونان برخودار است، چونکه این کشور مدت هاست کوشش برای پس گرفتن آثار تاریخی متعلق به اماکن باستانی و مشهور یونان را شروع کرده است.
ابعاد این تکه مرمر ۳۵ در ۳۱ سانتی متر است و در واقع بخشی از پای «آرتمیس» الهه یونان باستان را درحالی که نشسته است به تصویر می کشد. این مرمر بخشی از کتیبه شرقی این معبد بوده است که به قرن پنجم قبل از میلاد متعلق می باشد.
این مرمر زمانی یکی از آثار مجموعه «رابرت فاگان» دولتمرد و دیرینه شناس بریتانیایی قرن نوزدهم بود. بعد از درگذشت این دیپلمات، «دانشگاه سلطنتی پالرمو» این اثر را از همسر او خریداری کرد.
وزیر فرهنگ یونان روز جمعه با تشکر از مقام های «سیسیل» بیان نمود: «این مرمر که با نام «مرمر فاگان» شناخته می شود می تواند تا ابد در یونان بماند. سیسیل راه بازگشت مرمرهای پارتنون به یونان را هموار کرد.»
مقام های یونان بارها از موزه بریتانیا در لندن خواسته اند مجسمه های ۲۵۰۰ ساله ای را که «لرد الگین» بریتانیایی در اوایل قرن نوزدهم از معبد آکروپولیس جدا کرد بازگردانند و الان استرداد یک تکه مرمر از یونان اقدامی قابل توجه به حساب می آید.
موزه بریتانیا هم اکنون از نیمی از کتیبه ۱۶۰ متری که در پارتنون نصب شده بود نگهدار می کند.
یونان بعد از افتتاح یک موزه جدید در تپه آکروپولیس، کوشش برای بازگرداندن مرمرهای پارتنون را از چند سال پیش شروع کرده و امیدوار است این موزه جدید روزی خانه این مرمرهای باستانی شود.
«یونسکو» در ماه مارس از یونان و بریتانیا خواست مذاکراتی را برای رسیدن به توافق درباره این مساله آغاز کنند.


منبع:

1401/02/31
13:48:37
5.0 / 5
355
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر