آنچه در دیدار ضرغامی و وزیر فرهنگ قطر گفته شد

از کمیته جام جهانی قطر و ایران تا همدردی برای شیرین

از کمیته جام جهانی قطر و ایران تا همدردی برای شیرین

عزت الله ضرغامی و وزیر فرهنگ قطر درباره تشکیل کمیته جام جهانی قطر و به کارگیری متخصصان ایرانی برای انتقال تجربه و احیای صنایع دستی قطر مذاکره کردند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دیدار با عبدالرحمن بن حمد بن جاسم آل ثانی ـ وزیر فرهنگ قطر ـ رابطه ایران و قطر را دارای سابقه طولانی دانست و بر استفاده از فرصت جام جهانی قطر برای ارتقاء همکاریهای عمیق در سه حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی بین دو کشور اصرار کرد.
راه اندازی کارگاه های صنایع دستی و در اختیار گذاشتن تابلوهای تبلیغاتی برای معرفی ظرفیت های ایران از دیگر مواردی بود که از طرف وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این دیدار عنوان شد.
ضرغامی همین طور از تشکیل کمیته جام جهانی ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت که اولین جلسه این کمیته به زودی با حضور مسؤولان دو طرف برگزار می گردد.
او همین طور رویداد جام جهانی را فرصتی مغتنم برای آشنایی دنیا با اسلام دانست و بیان کرد: در گذشته یکی از ماموریت های استکبار جهانی و سینمای هالیوود تحقیر اسلام بود که این سیاست بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به سمت ایران هراسی و اختلاف افکنی بین ایرانیها و عرب ها تغییر نمود.
ضرغامی سفارش های رهبر معظم انقلاب اسلامی در ملاقات با امیر قطر را در خصوص اینکه باید طرفین متوجه این خطر باشند، نیز اشاره کرد.


وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور به ۳۰۰ رشته فعال صنایع دستی در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: بخش زیادی از آنها از نظر فرهنگی قرابت نزدیکی با قطر دارند و می توان برای انتقال تجربه های هنرمندان ایرانی به هنرمندان قطری برنامه های گروهی برگزار کرد.
ضرغامی در همین نشست به معاون صنایع دستی برای احیای رشته های صنایع دستی قطر توسط کارشناسان ایرانی ماموریت ویژه داد.

جام جهانی گذرا است، اما روابط قطر و ایران پایدار است
وزیر فرهنگ قطر نیز بر اشتراکات فرهنگی و اهمیت روابط دو کشور و اهتمام ویژه برای بسط این روابط در تمام زمینه ها اصرار کرد.
آل ثانی با اشاره به تاریخ مشترک دو کشور و اینکه از گذشته تبادلات تجاری، فکری و اندیشه ای بین دو کشور وجود داشته است، گسترش روابط و اشتراکات فرهنگی را میراثی دانست که از گذشته رسیده و باید به نسل های آینده منتقل شود.
وزیر فرهنگ قطر به سفر امیر این کشور به ایران اشاره نمود و تصریح کرد: این سفر در امتداد پیگیری و به سرانجام رساندن تفاهم نامه هایی که در مسافرت ریاست جمهوری ایران به قطر امضاء شد، انجام گرفته است.
او به آشنایی با صنایع دستی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: صنایع دستی ایران برای ما غریبه نیست. باتوجه به نزدیکی جغرافیایی و صبغه تاریخی دو کشور، از گذشته با این آثار آشنایی داریم. این آثار که نتیجه پژوهش های بسیار هستند، بخش جدانشدنی فرهنگ ایران محسوب می شوند.


آل ثانی با تحسین صنایع دستی ایران بیان کرد: در سفرهایم به شهرهای مختلف ایران شاهد بودم که ساخت این صنایع دستی صبر و بردباری بسیاری نیاز دارد. خیلی از صنایع دستی قطر از بین رفته است و ما برای احیای آنها به تجارب شما نیاز داریم.
او با اشاره به پیشنهاد تشکیل کمیته جام جهانی، اظهار داشت: تشکیل این کمیته و کارگروه های مرتبط می تواند منجر به طرح ایده ها و نتیجه بهتر شود.
وزیر فرهنگ قطر هم گرایی بین قطر و ایران را فراتر از حوادث و رویدادها دانست و اظهار نمود: جام جهانی رویداد گذرایی است، در صورتیکه روابط ما پایدار و استوار است. ما برای ملت و دولت ایران احترام بسیار قائلیم و مواضع شرافتمندانه ایران را در قبال قطر هیچ گاه فراموش نمی نماییم. کسانی که در ایام سخت کنار ما ایستادند، برای ما دارای ارزش و احترام بسیار هستند.
او با اشاره به اینکه فعال سازی و استمرار روابط فرهنگی مدنظر دولت قطر است و شخصا برای پایدار کردن این روابط دست دوستی به سمت شما دراز می کنم، اظهار داشت: امیدواریم این سفر آغازی برای افزایش هر چه بهتر و بیشتر روابط بین دو کشور باشد.همدردی برای شهادت «شیرین»
ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه با ابراز خوشی از سابقه رسانه ای وزیر فرهنگ قطر، بیان کرد: حوزه تخصصی من نیز رسانه است و روی رسانه های قطر نیز مطالعاتی داشتم. شما در این عرصه خوب کار کردید و شبکه الجزیره جزو مهم ترین رسانه های دنیا است.


او همین طور در این فرصت شهادت شیرین ابوعاقله، خبرنگار الجزیره در فلسطین اشغالی توسط رژیم صهیونیستی را تسلیت گفت و از او بعنوان نماد آزادی یاد کرد و اضافه کرد: او با حضور در کرانه اشغالی باختری تلاش داشت که جنایت های رژیم صهیونیستی را از نزدیک روایت کند.
ضرغامی این خبرنگار آزادی خواه را متعلق به تمام آزادی خواهان جهان دانست و بیان کرد: شیرین، رسالت مهمی را برای خود تعریف کرده بود و آن نشان دادن حقیقت جنایت رژیم صهیونیستی به جهانیان بود و برای انجام این وظیفه خطیر از جان خود گذشت.
عضو هیأت دولت، گذشتن از جان را برای انجام یک وظیفه انسانی نهایت انسانیت و آزادی خواهی دانست و شهادت این بانو را عاملی برای هم گرایی بیشتر بین دو کشور قطر و ایران بیان کرد و اضافه کرد: امروز شهادت او می تواند دلیلی برای وحدت بیشتر بین دو ملت ایران و قطر باشد.
عبدالرحمن بن حمد بن جاسم آل ثانی هم بیان کرد: شیرین رسالت مهمی برای انتقال حقیقت جنایت های رژیم صهیونیستی داشت و بهای آنرا با زندگی اش داد.
وزیر فرهنگ قطر اضافه کرد: او حقیقت را از قلب قدس منتقل می کرد و اشخاص کمی مثل او پیدا می شوند. شهادتش اتفاق اندوهناکی بود.
آل ثانی بعد از این دیدار رسمی، از نمایشگاه دائمی صنایع دستی که در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برپا است، دیدار نمود.
عکس ها از مرتضی لطف اللهی، خبرگزاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

1401/02/30
14:26:32
5.0 / 5
363
تگهای خبر: برنامه , تاریخی , تبلیغات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر