در آیین روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی اعلام شد

انجمن خیران میراث فرهنگی تشکیل شد

انجمن خیران میراث فرهنگی تشکیل شد

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از افزایش دوبرابری بودجه میراث فرهنگی و موزه ها در سال 1401 و همین طور راه اندازی انجمن خیران میراث فرهنگی آگاهی داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، آیین روز جهانی موزه ها و شروع هفته میراث فرهنگی با حضور فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، و تعدادی از کارشناسان و پیشکسوتان موزه، مجموعه داران خصوصی و موزه داران و همین طور وابسته فرهنگی سفارت چین و نمایندگانی از دبیرخانه اکو در ایران انجام شد.

بودجه میراث فرهنگی و موزه ها دوبرابر شد
علی دارابی ـ قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی ـ با گرامی داشت یاد عباس نجات فتحی، موزه دار خوزستانی (شوشتر) که یک روز قبل از روز جهانی موزه درگذشت، در اهمیت موزه سخنانی را بیان کرد و با اشاره به چشم انداز و رویکرد این وزارتخانه به موزه، بیان کرد: از مجموع ۷۹۰ موزه در کشور حدود ۲۶۰ موزه در اختیار وزارت میراث است، بخش زیادی از این موزه ها به بخش خصوصی، دولتی و نهادهای مختلف متعلق می باشد و ما دنبال این هستیم که رقابت سازنده و تعامل خوبی بین بخش های مختلف ایجاد نماییم و با هرگونه انحصار مقابله می نماییم. این نگاه در زمینه موزه داری مغتنم است و آرزو می کنم در اقصی نقاط کشور شاهد این باشیم که روزی جشن راه اندازی یک موزه در هر شهر برگزار می گردد.
او درباره نگاه این وزارتخانه به موزه اظهار داشت: وقتی از حوزه میراث فرنگی سخن می گوییم، یعنی آنچه از گذشتگان و نیاکان و آثاری که برای ما بجای گذاشته شده نقش مهمی در توسعه جوامع بشری و تکمیل تاریخ جهان داشته است. آنچه بعنوان کاخ ها و مجموعه های تاریخی مشاهده می نماییم گویای انسان های خلاق و بزرگی است که در اعصار مختلف تلاش کردند هنرهای خودرا در قالب های مختلفِ غیرقابل جایگزین و دارای ارزش برای ما بجای بگذارند. امروز به احترام آنها کلاه از سر برمی داریم و ادای احترام می نماییم.
دارابی بیان کرد: میراث فرهنگی حقیقت هر جامعه ای است و تکثر و گوناگونی آن در قالب یک هویت فرهنگی است. اگر ما ایرانیان نزد جهانیان از احترام برخورداریم از حیث تمدن و قدمت کهن و داشته های میراثی است و الان حمایت، صیانت و احیای آنها وظیفه همگانی ما است.

سند تحول میراث فرهنگی، سند موزه ها، سند پایگاه های تاریخی در حال تدوین
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه منظومه فکری و گفتمان وزارتخانه مبتنی بر سه رکنِ "تغییر"، "توسعه" و "تحول و فن آوری" است به مهم ترین اقداماتی که در این جهت در حال انجام است، اشاره نمود و اظهار داشت: سند چشم انداز برنامه تحول و برنامه هفتم توسعه و همین طور سند میراث فرهنگی و سند موزه ها همچون تدابیری است که مشغول تدوین آن هستیم و از بخش های مختلف درخواست همراهی کرده ایم و دست یاری به همه نخبگان، اساتید انجمن های علمی، تشکل های مردمی و سازمان های مردم نهاد دراز می نماییم تا ما را در تدوین این اسناد و برنامه هایی که مبنای کار ما است یاری کنند.
او همین طور به تهیه لایحه شرح وظایف و قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره نمود و اظهار داشت: این قانون و شرح وظایف در جلسات گوناگون با حضور مدیران و کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته، مفاد مهمی درباره میراث فرهنگی و موزه ها در این قانون جانمایی شده، تعدادی از مفاد قانونی که از قبل بوده غنی سازی و پرمحتوا شده و برخی مواد که به هر علت دیده نشده بود، افزوده شده است. امیدوار هستم این قانون که به زودی در اختیار دولت و سپس مجلس قرار می گیرد، منشاء قانون میراث فرهنگی کشور قرار گیرد.
دارابی از تهیه سند پایگاه های تاریخی نیز آگاهی داد و با جلب مشارکت متخصصان و کارشناسان برای تدوین این سند، اظهار نمود: باید توجه داشته باشیم تنوع و تکثر نظرات و سلیقه ها را در تدوین این اسناد به رسمیت بشناسیم و بر طبق آن تلاش نماییم میراث فرهنگی و موزه داری را به فرهنگ عمومی در جامعه تبدیل کنیم

راه برای کمک های خیران خارج از کشور به بناهای تاریخی و موزه ها باز شد
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور از افزایش بودجه میراث فرهنگی و موزه ها در سال ۱۴۰۱ تا دو برابر بیشتر از بودجه سال گذشته، اظهار نمود: واقعیت این است که با این بودجه کم نمی گردد نهضت بزرگی برای موزه ایجاد کرد، از همین رو انجمن خیران میراث فرهنگی که در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت شده در هفته آتی موجودیت پیدا می کند و بر طبق آن مؤدیان مالیاتی کمک خودرا به موزه ها و میراث فرهنگی می توانند اهدا کنند. بوسیله این انجمن می توان کمک هایی را از خارج کشور دریافت کرد که اگر این اتفاق بیافتد گام های بزرگی برای موزه داری و بناها می توان برداشت.

تور نمایشگاهی اشیاء کم تر دیده شده در سراسر کشور
او همین طور نقش دیپلماسی میراث فرهنگی را مهم دانست و از برگزاری چند نمایشگاه مشترک خارجی بین موزه ملی و موزه های دیگر کشورها آگاهی داد و از برنامه ریزی برای نمایش اشیاء کمتر دیده شده در سراسر کشور با حفظ امنیت سخن گفت.
دارابی اصلاح ساختار موزه ها را یکی از مهم ترین اقدامات امسال برشمرد و اضافه کرد: کارکرد اداری در موزه باید تعطیل شود. موزه کارکرد علمی، ارتباطی و فرهنگی دارد که با تعدادی از مدیران و صاحب نظران مقدمات آنرا فراهم می نماییم.


معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: در زمینه میراث فرهنگی به دنبال این هستیم که طرح جدیدی برای موزه داری در کشور اجرا نماییم، زمان محدود و فرصت گذرا است و باید کار جمعی انجام دهیم.
او همین طور از مذاکره و امضای موافقت نامه هایی با سایر دستگاهها همچون شهرداری، اوقاف، وزارت نفت، بنیاد مستضعفان و آستان های مقدس و امامزادگان برای تعیین مسؤولیت های مدنی و اجتماعی درباره موزه ها، بناها و آثار در اختیار آنها آگاهی داد و اشاره کرد: باید مسولیت های اجتماعی و مدنی آنها را مطالبه نماییم.
در آخر این سخنان، یکی از مجموعه داران خصوصی معترضانه درخواست وقت کرد تا درددل کند که دارابی در پاسخ اظهار داشت: جلسه ای با موزه داران و مجموعه داران با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواهیم داشت تا مسائل آنها را بشنویم. در ماه اول که به وزارت میراث آمدیم ۴۰ نفر از پیشکسوتان آمدند و یاد گرفتیم ارتباط برقرار نماییم. پس از هفته میراث حتما با مجموعه داران و موزه داران جلسه خواهیم داشت. البته تلاش نموده بودیم این جلسه را در زمانی که آقای کارگر ـ مدیرکل پیشین اداره کل موزه ها ـ حضور داشتند تشکیل دهیم اما نشد. حجم جلسات و سفرهای دولت زیاد بود، اما برنامه ریزی می نماییم.

نمایشگاهی با ۱۵۰۰ شیء اهدایی برپا شده
جبرئیل نوکنده ـ رئیس موزه ملی ایران ـ در این مراسم، از برگزاری نمایشگاهی از ۱۵۰۰ شیء اهدایی تاریخی همزمان با روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در موزه ملی آگاهی داد و اظهار داشت: حدود یک هزار از آثار اهداشده، اصالت سنجی شده و باقی آثار نیز به کارشناسی و پژوهش بیشتر نیاز دارد.
او همین طور با اشاره به برگزاری این گردهمایی بعد از دو سال وقفه به خاطر کرونا، بیان کرد: با وجود تعطیلی های مکرر در دو سال قبل اما موزه ها با بهره گیری از زمینه های نوین با مخاطبان خود در ارتباط بوده اند، یعنی قدرتمندتر از تشکیلات اداری بودند.
رئیس موزه ملی سپس به شعار امسال ایکوم «قدرت موزه ها» و اظهار داشت: من قدرت را هم رده با "توان" درنظر می گیرم، سال ها پیش بر سردر موزه شعر فردوسی «توانا بود هر که دانا بود» نوشته شده و این نشان میدهد برای موزه های ایران شعار «قدرت موزه» جدید نیست.
نوکنده همین طور اشاره کرد: بعد از یک صد سال موزه داری، باید رویکرد جدیدی را در موزه داری در پیش بگیریم تا قسمتی از زندگی روزانه مردم شویم و چتری از دانایی را بگسترانیم. قدرت در موزه ها نیاز به شبکه سازی دارد.
به بیان او، موزه ها در روزگار جدید تنها درباره تجربیات گذشته آگاهی رسانی نمی کنند، بلکه درباره آینده نیز اطلاع رسانی می کنند.


در ادامه، پیام شخصیت هایی از موزه های آلمان و لوور فرانسه، آلیکانته اسپانیا و ایتالیا درباره روز جهانی موزه ها پخش گردید.

وزارت خارجه از ارتباط بین موزه ای با کشورهای تمدن خیز حمایت می کند
علیرضا دلخوش ـ مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه ـ درباره اهمیت موزه سخن گفت و با اشاره به اینکه شعار امسال موزه یبانگر آنست که تعاملات موزه ای بین تمدن ها ایجاد شود، رویکرد وزارت امور خارجه کشور را در این جهت تعریف کرد و اضافه کرد: وزارت خارجه بر طبق فلسفه کارهای خود، با تمام قدرت از ایجاد ارتباط بین موزه ای کشورهای تمدن خیز حمایت می کند و تقویت و تشویق روابط بین موزه ای را در دستور کار خود دارد.

چند فرمان برای موزه ها
مرتضی ادیب زاده ـ مدیرکل اداره کل موزه ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ بعد از بیان نظرات خود درباره شعار روز جهانی موزه ها با عنوان «قدرت موزه» به برخی وظایف تبیین شده از طرف این وزارتخانه برای موزه ها اشاره نمود و اظهار داشت: گسترش موزه ای با آرایه تصویر در شأن جایگاه ایران در سطح جهانی با ارتقاء کیفی موزه ها و بیان موزه ای بهتر، پرهیز از کمیت گرایی برای آن که خودرا به سطحی برسانیم تا با موزه های تراز اول دنیا تعامل و گفت و گو داشته باشیم، آموزش عمومی درباره ماهیت واقعی موزه ها و برقراری ارتباط با سطوح مختلف جامعه، تسهیل دسترسی پژوهش در موزه ها و ارتباط با نهادهای علمی و پژوهش مؤثر در سطح ملی همچون اهداف و وظایف تبیین شده برای موزه ها است.
سیداحمد محیط طباطبایی ـ رئیس ایکوم ایران ـ با اشاره به فعالیت ۷۹۰ موزه در سراسر کشور، بیان کرد: موزه پایه و زیربنایی برای رسیدن به آینده ای مطمئن در همه وجوه اقتصادی و اجتماعی است. اگر امروز دنیای ما گرفتار نابسامانی است ناشی از این است که دنیا آینده ای بدون گذشته را دنبال می کند، درحالی که آینده پایدار از دریچه و دروازه موزه ها برمی آید و قدرت موزه نیز در همین است.
او همین طور اظهار داشت: وقتی جامعه ای مورد نقد قرار می گیرد که در چه سطحی از توسعه و روند رشد است باید دید جایگاه موزه های آن از نظر کارشناسان و دولتمردان کجاست. موزه پله ای برای بالا رفتن است. امیدوار هستم این نگاه در کلان و خرد جامعه رواج پیدا کند تا شاهد جامعه ای متعادل و رو به جلو باشیم.موزه داران برتر تجلیل شدند
در ادامه این آیین، با حضور معاون میراث فرهنگی محمدحسن سمسار ـ محقق، تاریخ دان و عتیقه شناس پیشکسوت ـ، رئیس کل موزه ها و مدیرکل اداره موزه ها از موزه داران برتر تجلیل شد. مظفر شاملی ـ سرپرست موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت ـ، محمد مدادی ـ مدیرکل دفتر موزه ای تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست ـ، غلامرضا خواجه سروی ـ مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک ـ خانم خانجانی ـ مدیر موزه دست بافته های داری استان ترکمنستان ـ، فرزانه طاهری ـ موزه کودکی ایرانک ـ، نصرالله عباسی ـ مجموعه دار فسیل استان زنجان ـ، نصرالله یعقوبی ـ مجموعه دار اسناد تاریخی مشکین شهر اردبیل ـ، عبدالمجید آباد ـ مجموعه دار چینی گل و مرغ ـ و خانم لواسانی به خاطر اهدای یک مجموعه تاریخی به موزه ملی ایران، مورد تقدیر قرار گرفتند.
همین طور از علیرضا دلخوش، مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه به پاس پیگیری های مربوط به استرداد و میراث فرهنگی در وزارت خارجه تجلیل شد.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در آخر این مراسم، نمایشگاه ۱۵۰۰ شیء تاریخی اهدایی به موزه ملی را افتتاح نمود.

1401/02/29
14:08:19
5.0 / 5
183
تگهای خبر: آموزش , برنامه , تاریخی , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر