معاون وزیر میراث فرهنگی عنوان كرد:

اختصاص حتمی بودجه برای مرمت بازار تاریخی اراک

اختصاص حتمی بودجه برای مرمت بازار تاریخی اراک

به گزارش لذت سفر مرکزی معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور اظهار داشت: در زمینه مرمت حتما اعتباری با دستور وزیر میراث فرهنگی اختصاص می یابد تا در اعتبارات سفر ریاست جمهوری این پروژه جایگاه ویژه خودرا پیدا کند.


علی اصغر شالبافان ۲۱ اردیبهشت ماه در جریان سفر به استان مرکزی در حاشیه بازدید از بازار تاریخی اراک و منطقه نمونه گردشگری گردو، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: دره گردو از هر جهت به لحاظ جاذبه های طبیعی، دسترسی به محیط شهری و نیاز شهروندان و مسافران به چنین فضایی، حائز اهمیت می باشد و زیرساخت های مناسبی در این فضا برقرار است. با واگذاری قطعی اراضی به شهرداری از طرف اداره کل راه و شهرسازی امکان جذب سرمایه گذار فراهم می شود.
وی با اشاره به این که این منطقه، فضایی مناسب برای گذران اوقات فراغت شهروندان اراکی محسوب می شود، اضافه کرد: شورای شهر اراک و شهرداری اعلام آمادگی کرده است و امیدواریم به زودی با فراهم کردن امکانات لازم بتواند منطقه را برای گذران اوقات فراغت مردم مهیا کند.
شالبافان درباب تامین بودجه برای توسعه منطقه بیان کرد: شهرداری و شورای شهر اراک امسال اعتباری بیش از ۷۰ میلیارد تومان را اختصاص داده اند و در سطح ملی نیز به سبب این که منطقه جزو مناطق نمونه گردشگری ست، حتما اعتباری را اختصاص خواهیم داد و در زمینه زیرساخت کمک های لازم را ارائه خواهیم کرد.
وی اشاره کرد: دره گردو منطقه نمونه گردشگریست و از این حیث سرمایه گذارانی که برای سرمایه گذاری در منطقه اعلام آمادگی کنند، اساسا مشمول مزایایی که در زمینه گردشگری به سرمایه گذاران داده می شوند.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با اشاره به بازدید از بازار تاریخی اراک، با تاکید بر این که این مجموعه یکی از بازارهای استثنایی کشور محسوب می شود، اظهار داشت: موجب خوشی است که شهر اراک چنین مزیت فرهنگی و تاریخی را در خود جای داده است، اما متاسفانه از منظر احیا و حفظ، توجه لازم به آن صورت نگرفته است.
وی اظهار داشت: در زمینه مرمت حتما اعتباری با دستور وزیر میراث فرهنگی اختصاص می یابد تا در اعتبارات سفر ریاست جمهوری، این پروژه جایگاه ویژه خودرا پیدا کند. در زمینه تسهیلگری برای حضور کسب وکار های مختلف که بتوانند زمینه حضور مسافران و گردشگران برای بازدید از این مجموعه فاخر فرهنگی و تاریخی را فراهم آورند، حتما اداره کل میراث فرهنگی استان پیگیری لازم را خواهد داشت.
شالبافان با اعلان اینکه امیدواریم، اراک بتواند از ظرفیت فرهنگی و تاریخی بازار و جاذبه های طبیعی مانند دره گردو در کنار مزیت های جغرافیایی خود نهایت بهره برداری را داشته باشد، اظهار داشت: امید است اراک در سالهای آتی با کمک و توجه همه مسئولان امر، میزبان گردشگران بسیاری باشد.
برندسازی و معرفی استان مرکزی در دستور کار است
علی اصغر شالبافان همچنین، در حاشیه افتتاح اقامتگاه بومگردی در روستای اناج شهرستان اناج در جمع خبرنگاران با اشاره به این که استان مرکزی در زمینه های مختلف دارای پتانسیل های گردشگری بسیاری است، اظهار نمود: این منطقه از کشور به سبب موقعیت جغرافیایی خاص، ظرفیت جذب توریستهای داخلی و خارجی را دارد.
وی با اعلان اینکه تا حالا اقتصاد گردشگری در استان، شکل نگرفته است و برای این کار، استان باید با ظرفیت های گردشگری خود شناخته و شناسانده شود، اظهار داشت: یکی از برنامه هایی که برای استان مرکزی در نظر گرفته شده است، معرفی ظرفیت ها و برند سازی شهرستان های مختلف استان و روستاهاست و به جهت تنوع و تکثر ظرفیت ها، توسعه پایدار گردشگری در استان بهتر محقق می شود.
شالبافان اشاره کرد: یکی از شهرستان های پرجاذبه استان مرکزی، شهرستان خنداب است که به لحاظ ظرفیت های گردشگری کشاورزی و اشتغال پایدار در زمینه گردشگری- کشاورزی غنی است که در این جهت توسعه گردشگری کشاورزی مدنظر قرار گرفته است، همین طور جشنواره های مختلف که امکان معرفی ظرفیت ها و جذب توریست را داشته باشد، دنبال می شود.
وی اظهار داشت: مسلما برای جذب توریست نیاز به توسعه اقامتگاه های بومگردی است که ظرفیت اقامتی شهرستان را ارتقا می بخشد، همین طور امکانی برای معرفی فرهنگ و زیست بوم شهرستان خواهد بود، به همین دلیل محدودیت و موانع موجود در راه صدور مجوزهای اقامتگاه های بومگردی برداشته شده است.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، افزود: برخی کمک ها، هرچند ناکافی برای تسهیل امور در نظر گرفته شده است که شامل کاهش تعرفه گاز تاسیسات و اقامتگاه های بومگردی با حمایت مجلس در قانون بودجه 1401 است و امیدواریم که این کمک انگیزه ای برای ورود جوانان به حوزه گردشگری و توسعه اقامتگاه های بومگردی باشد.
منبع:

1401/02/23
23:37:20
5.0 / 5
314
تگهای خبر: برنامه , برند , تاریخی , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر