مازندران آماده میزبانی از رویداد ساری2022

مازندران آماده میزبانی از رویداد ساری2022

لذت سفر: رویداد بین المللی ساری2022 که از آن بعنوان دروازه معرفی توانمندی های گردشگری و اقتصادی مازندران به کشورهای منطقه و به ویژه کشورهای عضو اکو یاد می شود از امروز بصورت رسمی با به کار گرفتن مجموعه ای از توان اجرائی و مدیریتی استان شروع شد.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، مازندران بعد از چند ماه برنامه ریزی برای شروع رویداد بین المللی ساری۲۰۲۲ از امروز سه شنبه رسما وارد عرصه اجرائی این میزبانی شد و مهم ترین رویداد بین المللی در رابطه با این استان شروع به کار می کند. رویدادی که سعی شده همه ظرفیت های اجرائی موجود در استان برای هرچه بهتر برگزار شدن آن به کار گرفته شود و مازندران با آمادگی کامل آنرا افتتاح کند.
حدود ۳۰ ماه پیش هیئت وزیران گردشگری کشورهای عضو اکو طرح پیشنهادی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران برای معرفی یک شهر در هر سال بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو را تایید کردند. ۱۲ مهر ۱۳۹۸ وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو در تاجیکستان با این طرح موافقت کردند و شهرهای دوشنبه تاجیکستان، ساری و اردبیل به ترتیب بعنوان پایتخت های گردشگری کشورهای عضو اکو در سالهای ۲۰۲۱، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ عرضه شدند.
از همان زمان اظهارنظرهای موافق و مخالف درباره میزبانی ساری و مازندران از این رویداد عنوان شد. با همه نگرانی ها، انتقادها، حمایت ها و همراهی ها بالاخره زمان افتتاح این رویداد فرا رسید و امروز با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، دبیرکل اتحادیه اقتصادی اکو، سفرای کشورهای عضو اکو و مسئولان ارشد استان این رویداد اقتصادی-گردشگری رسما کارش را شروع می کند.
برنامه های افتتاحیه ساری۲۰۲۲
برنامه های افتتاحیه این رویداد که از امروز شروع می شود شامل برگزاری چند نشست، انجام چند بازدید و برگزاری نمایشگاه است که طی سه روز پی در پی از ۲۰ تا ۲۲ اردیبهشت انجام می شود. این برنامه ها در روز نخست یعنی امروز –سه شنبه- با برگزاری جلسه افتتاحیه شروع می شود. جلسه ای که بامداد امروز مقرر است در هتل بادله اجرا شود. در این نشست طبق برنامه استاندار مازندران، سفیر ازبکستان، دبیرکل سازمان همکاریهای اقتصادی اکو، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، رییس مجمع نمایندگان مازندران، رییس اتاق تجاری مازندران و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سخنرانی می کنند.

بعدازظهر امروز نیز در هتل بادله ابتدا نشست تخصصی سفرا و دیپلمات های کشورهای عضو اکو برگزار می گردد و بعد از آن مقرر است نشست تعاملی سرمایه گذاران حوزه گردشگری و تجاری استان با مقامات ملی و بین المللی اجرا شود. در گام بعد نیز نمایشگاهی از توانمندی های اقتصادی و گردشگری مازندران در محل برگزاری اجلاس با حضور میهمانان و سفرا گشایش می یابد. میهمانان افتتاحیه امشب از نمایشگاه ملی صنایع دستی، خوراک و هنرهای سنتی که در بوستان ملل برپا شد نیز بازدید می کنند.
در برنامه ریزی های افتتاحیه برای میهمانان چند بازدید اقتصادی نیز بمنظور معرفی ظرفیت های اقتصادی مازندران تعریف شده است که در روز چهارشنبه انجام می شود. بازدید از شرکت زراعی دشت ناز، بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد، بازدید از شبه جزیره میانکاله، بازدید از موزه عمارت کلبادی و مجموعه تاریخی فرح آباد و در نهایت حضور در جشنواره اقوام ایرانی در بوستان ملل برنامه های روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت میهمانان ویژه افتتاحیه رویداد ساری۲۰۲۲ هستند.
روز پنجشنبه و در آخرین روز حضور مدیران سازمان اکو و سفرا و دیپلمات های کشورهای عضو در مازندران، سفر ریلی با قطار گردشگری از ساری به سمت تهران و بازدید از برخی جاذبه های گردشگری این مسیر ریلی زیبا و منحصربه فرد برنامه ریزی شده است.
فصل جدید گردشگری مازندران
برنامه ریزی ها برای میزبانی مناسب مازندران از رویداد ساری۲۰۲۲ از مدت ها پیش شروع شد و هرچند در بعضی مواقع به کندی پیش رفت و بعضی وعده های مربوط به آن هم بر زمین ماند و اجرائی نشد، اما در هر حال گام هایی برای معرفی بیشتر و بهتر مازندران به کشورهای همسایه برداشته شد که اولین خروجی آن حضور مسئولان سازمان همکاریهای اقتصادی اکو و سفرای کشورهای عضو اکو در مازندران است.
از چند ماه پیش عمده برنامه ریزی های مربوط به گردشگری مازندران حول محور رویداد ساری۲۰۲۲ قرار گرفت. البته به اعتقاد خیلی از منتقدان و کارشناسان، نتیجه موجود با هدف مطلوب فاصله بسیاری دارد. اما عده ای دیگر نیز معتقدند که اینکه گام ها تلاشی برای قرار گرفتن در ریل درست کارهای اقتصادی و گردشگری در مازندران است و چاره ای جز پذیرفتن شان وجود ندارد.

انتخاب ساری بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال ۲۰۲۲ دست کم این مزیت را داشت که فرصتی برای تمرین هم افزایی دستگاه های اجرائی استان در یک موضوع توسعه ای بوجود آورد. اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران بهمن پارینه با رویکرد معرفی رویداد ساری۲۰۲۲ در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران حضور یافت. شهرداری ساری طی یک سال اخیر تلاش نموده تا همه اقدامات مربوط به زیباسازی شهر با تمرکز بر ساری۲۰۲۲ صورت گیرد. استانداری دستگاه های اجرائی را مکلف کرد که تا حد امکان به بهتر برگزار شدن این رویداد چند ماهه برای رسیدن به نقشه راه اقتصادی در زمینه گردشگری کمک کنند. تعدادی از فرصت ها و ظرفیت های اقتصادی مازندران به ویژه در زمینه گردشگری دسته بندی و احصاء شدند و حتی در سختگیرانه ترین حالت ممکن، مطالبات گوناگون مربوط به رونق گردشگری در مازندران که طی سالهای اخیر همیشه مغفول می ماند بواسطه این رویداد برجسته شدند.
این رویداد بهانه ای شد تا تلاشی برای زیباسازی شهرهای بزرگ به ویژه مرکز استان صورت گیرد و حتی تلاشی تجمیعی برای انجام برخی کارها توسط دستگاهها و نهادها صورت گیرد. برای مثال با دستور استانداری مازندران طی روزهای اخیر نیروهای چند شهرداری بزرگ استان همچون قائمشهر، بابل و آمل مأمور شدند که با نیروهای شهرداری ساری در نظافت و زیباسازی مسیرهای منتهی به فرودگاه ساری همراه شوند.
از گام های دیگری که برای این رویداد برداشته شد می تواند به شروع مستندنگاری جاذبه های گردشگری، فرهنگی و تاریخی مازندران در قالب های مختلف اشاره نمود که شامل برنامه ریزی برای انتشار کتاب های در رابطه با گردشگری و همین طور تهیه مستند و تیزرهای تبلیغاتی جاذبه های گردشگری مازندران می شود. طراحی سایت ویژه جاذبه های گردشگری مازندران و همین طور راه اندازی سایت رویداد ساری۲۰۲۲ را هم می توان در دسته همین اقدامات مستندنگارانه قرار داد.
برنامه ریزی برای رونق دادن گردشگری شبانه در مازندران و ساری نیز همچون اقداماتی است که به بهانه ساری۲۰۲۲ در این استان دیده می شود. برگزاری شب های فرهنگی رامسر اولین گام برداشته شده در این مورد بود و افتتاحیه رویداد نیز با برگزاری شب های فرهنگی بهار و گلاب و اقوام ایران تدارک دیده شده است.

ساری۲۰۲۲ بهانه ای هم برای افزایش توجه به غذاها و دمنوش های مازندران ایجاد کرد. راه اندازی دبیرخانه شهر خلاق دمنوش در ساری و برنامه ریزی برای برندسازی غذاها و خوراکی های بومی مازندران همچون گام های برداشته شده دراین زمینه هستند.
صرف نظر از هر نوع اقدام و برنامه ریزی انجام شده تا قبل از افتتاحیه ساری۲۰۲۲، آن چه که به اعتقاد کارشناسان گردشگری موافق این رویداد بیشتر از هر نکته دیگری اهمیت دارد، مورد تاکید و توجه قرار گرفتن برنامه ریزی برای گردشگری هدفمند در مازندران و گام های درحال انجام برای جذب توریست خارجی است. به اعتقاد این کارشناسان، خروجی اصلی ساری۲۰۲۲ باید بعد از اختتام این سال در قالب برنامه های هدفمند گردشگری برای مازندران دیده شود و این رویداد مقرر است دروازه ورود مازندران به دوران جدید جذب توریست باشد.


منبع:

1401/02/20
12:19:52
5.0 / 5
472
تگهای خبر: برنامه , برند , پایتخت , تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر