هزینه حج

هزینه حج

لذت سفر: همزمان با آغاز ثبت نام حج تمتع از فردا در سرتاسر کشور، رئیس سازمان حج و زیارت هزینه این سفر را اعلام نمود و حج ۱۴۰۱ را آخرین حج ارزان دانست.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، سیدصادق حسینی در نشست خبری که در آستانه آغاز ثبت نام حج ۱۴۰۱ روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه در سازمان حج و زیارت برگزار شد، اظهار داشت: کمترین گروه قیمتی سفر حج سال جاری ۳۴ میلیون و ۳۴۱ هزار تومان و بالاترین قیمت ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

چه کسانی می توانند در حج ثبت نام کنند؟
به قول او، سال جاری حدود ۳۹ هزار و ۶۴۰ زائر از ۲۳ خردادماه به حج تمتع مشرف می شوند که ثبت نام آنها در کاروان های حج از ساعت ۱۰ بامداد روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه و از راه سامانه https: //reserve.haj.ir شروع می شود. امکان ثبت نام برای افرادی که سال ۱۳۹۹ مبلغ ۲۵ میلیون تومان و یا ۳۵ میلیون تومان را واریز کرده اند، در صورت داشتن سه شرط عربستان، از فردا وجود دارد.
حسینی ضمن اشاره به شرط سنی عربستان برای حج تمتع که کمتر از ۶۵ سال تعیین شده است، خاطرنشان کرد: سامانه به صورت طبیعی از افرادی که بالای ۶۵ سال هستند ثبت نام نمی نماید. بنابراین، متولدان ۱۰ تیر ۱۳۳۶ به بعد می توانند ثبت نام کنند و این قانون عربستان است.
رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: پاسپورت ها باید تا نیمه دیماه ۱۴۰۱ اعتبار داشته باشد.
حسینی درباره روند تکمیل ثبت نام در کاروان حج توضیح داد: زائرین بعد از ثبت نام در سامانه رزرو، بلافاصله کاروان انتخاب کنند و بعد به دفتر حج مراجعه نموده و تسویه مالی را انجام دهند. در این صورت ثبت نام قطعی می شود.
وی همینطور اظهار داشت: ۲۳ خردادماه نخستین پرواز انجام می شود و آخرین پرواز هفتم مردادماه خواهد بود. نخستین پرواز از تهران است و سال جاری از ۱۹ ایستگاه پروازی جابه جایی زائرین انجام می شود. مدت زمان حضور زائرین در حج سال جاری با عنایت به هماهنگی با سازمان حج و زیارت هم بین ۲۸ تا ۳۰ روز خواهد بود.

عربستان واکسن های ایرانی را قبول نکرده است
وی شرط دوم دولت عربستان را واکسیناسیون اعلام نمود و با بیان اینکه عربستان واکسن های ایرانی را نپذیرفته است، اضافه کرد: عربستان برای حج ۱۰ واکسن را مجاز اعلام نموده است که در میان آنها دو واکسن «آسترازنکا» و «سینوفارم» در سبد واکسن ایران قرار دارد و زائرین باید دو دُز را تزریق کرده باشند. اگر واکسیناسیون کامل نباشد ثبت نام به صورت طبیعی صورت نمی گیرد. سازمان حج و زیارت برای پیش گیری از غافلگیری از زائرین در اولویت خواسته که دز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند، چون سابقه داشته که عربستان قوانین را تغییر داده است.
حسینی ضمن اشاره به شرط سوم عربستان در حج، اظهار داشت: زائرین ۷۲ ساعت پیش از اعزام باید تست PCR انجام داده و گواهی منفی آنرا در اختیار داشته باشند. ما امیدواریم همه زائرین سالم باشند و مشرف شوند.

توصیه به زائرین ۶۵ سال به بالا
رئیس سازمان حج و زیارت همینطور اظهار داشت: همه زائرانی که سنشان بالاتر از ۶۵ هستند و در سال ۹۹ ثبت نام کرده اند، در اولویت اعزام برای سالهای بعد هستند. نوبت آنها همچنان محفوظ است و در نخستین سالی که عربستان شرط سنی را بردارد این زائرین اعزام می شوند. ازاین رو نگران نباشند انصراف ندهند و پولشان را برداشت نکنند.

آخرین حج ارزان
حسینی درباره هزینه حج ۱۴۰۱ توضیح داد: خیلی از زائرین ۳۵ میلیون تومان را هزینه حج را سال ۹۹ پرداخت کرده اند، قبلاً هم وعده داده شده که بیشتر از این مبلغ دریافت نشود، ما اقدامات زیادی انجام دادیم تا این وعده عملی شود، ولی اتفاقی خارج از عهده ما افتاد، مالیات بر ارزش افزوده در عربستان ۱۵ درصد شد. ما هم که بودجه خاصی در اختیار نداشتیم، مجبور بودیم به زائرین مبلغ تمام شده را اعلام نماییم، ولی عدد تمام شده خیلی بالا بود. با بانکی که محل سپرده گذاری زائرین بود مذاکره کردیم تا دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بعنوان سودهای سال قبل به زائرین پرداخت گردد. از طرفی سازمان هواپیمایی رقم بلیت را که ۱۶ میلیون از جانب ایرلاین های خارجی اعلام شده، با ۸ میلیون تومان قطعی کرد. در نتیجه زائرانی که قبلا ۳۵ میلیون تومان پرداخت کرده اند در نهایت حدود دو میلیون تومان دیگر باید پرداخت کنند. میانگین هزینه سفر حج ۱۴۰۱ حدود ۳۷ میلیون تومان می شود. آن هایی هم که قبلا ۲۵ میلیون تومان پرداخت کرده اند مابه التفاوت هزینه نهایی را می پردازند.
او خاطرنشان کرد: زائرانی که سال جاری در اولویت اعزام هستند، سال ۹۹ مبلغ کامل را که حدود ۳۵ میلیون تومان بود واریز کرده و قسمتی دیگر ۲۵ میلیون تومان را واریز کرده اند. سازمان حج آن سال خرید ارز را انجام داد. دولت وقت ارز ۹ هزار تومانی تخصیص داده بود. ارز به صورت سپرده نزد بانک مرکزی قرار گرفت که با برداشتن محدودیت سفر حج، درخواست کردیم آنرا به بانک مربوطه در عربستان واریز نمایند تا عملیات حج صورت گیرد.
رئیس سازمان حج و زیارت بیان نمود: در سالهای قبل برخی از افراد بعنوان همراه زائر کهنسال یا کم توان ثبت نام کرده اند که با عنایت به شرط سنی حالا فقط آن همراهان امکان تشرف دارند، ما از آن همراهان یا حتی زوجین خواهش می نماییم حتما ثبت نام کنند چون امکان دارد برخی از این افراد انصراف دهند و شاید آخرین حج ارزان همین سال جاری باشد که با دلار ۹ هزار تومان انجام می شود. بطور قطع قیمت حج با عنایت به نوسان ارز در سالهای آینده بالاتر خواهد رفت.


حسنی درباره احتمال سوءاستفاده از مبحث آخرین حج ارزان، اظهار داشت: تشرف به حج برای کسانی واجب است که مستطیع باشند. هم اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت حج هستند. این افراد حدود ۱۵ سال در نوبت بودند، اگر از فرصت طلایی سال جاری استفاده نکنند، امکان دارد فیش خویش را سال جاری بفروشند و چند سال بعد با عنایت به نوسانات ارز دیگر نتوانند همین فیش را تهیه کنند. ازاین رو باید به زائر اطلاعات درست داده شود، چون وظیفه ما صیانت از حقوق زائرین است.
او افزود: حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هم در نوبت عمره هستند و امیدواریم روابط کنسولی دو کشور برقرار شود تا عمره را پیگیری نماییم. مشکل اصلی ما نبود حمایت کنسولی است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره افرادی که سال ۹۹ ثبت نام کرده اند، اما مشمول شرایط عربستان نمی شوند هم اظهار داشت: حدود ۲۲ هزار نفر از ۷۴ هزار نفر بالای ۶۵ سال هستند. اگر ۳۸ هزار نفر تکمیل نشد، اولویت بعدی را اعلام می نماییم. فرصت برای اعزام بسیار محدود است. سالهای قبل عربستان از سه ماه قبل کشورها را دعوت می کرد و نمایندگان آن کشورها برای رزرو و تهیه خدمات اقدام می کردند. هم اکنون حدود ۳۰ روز تا اعزام فرصت داریم، اما به خاطر تعطیلی در عربستان ویزای عوامل ما هنوز صادر نشده است.

حج سفارشی نداریم
حسینی در پاسخ به سوال ایسنا درباره درخواست های نامتعارف برای سهمیه های حج خارج از نوبت و همینطور سهمیه ارگان ها و نهادها با عنایت به ظرفیت محدود سال جاری، اظهار داشت: شخصیت های زیادی سال جاری برای تشرف به حج رجوع می کنند، ولی حتی برای نزدیکترین افراد خود چنین امکانی را فراهم نمی کنم.
او اضافه کرد: بنیاد شهید مطابق قانون سهمیه ای بین ۵ تا ۱۰ درصد دارد که اگر قرار بود مطابق این سهمیه پیش برویم حدود ۳ هزار نفر می شد، اما با عنایت به شرایط سال جاری ۱۹۰۰ نفر سهمیه به خانواده شهدا و جانبازان اختصاص داده شد که آنها هم سال ۹۹ پول واریز کرده بودند. بسیج و سپاه و سایر ارگان ها هم سهمیه ندارد. شخصیت ها هم هر کسی مراجعه نمود سفارش کردم از فیش های موجود تهیه کنند. درباره سفر کربلا شاید بتوانیم همراهی نماییم، اما حق زائری را که ۱۵ سال در نوبت است نمی توانیم را به وزیر یا مقام دیگری بدهیم.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه درباره فیش های در اولویت حج سال جاری، اظهار داشت: تاریخ فیش های در اولویت که سال ۹۹ هم ثبت نام کرده اند پیش از ۲۲ خرداد ۱۳۸۶ بوده است. کسانی که پس از این تاریخ هستند در صورت تکمیل نشدن ظرفیت، آنها را دعوت می نماییم.

سهمیه حج کشورها چگونه تعیین می شود؟
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه درباره تعیین سهمیه حج کشورها، توضیح داد: سهمیه هر کشور بر اساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی یک هزارم جمعیت هر کشور است. جمعیت کشور ما بر اساس آمارها حدود ۸۵ میلیون نفر است که سهمیه رسمی حج ایران ۸۵ هزار نفر می شود. آخرین حج که به سبب فراگیری کرونا متوقف گردید سال ۹۹ بود که سهمیه ایران آن سال همین مقدار بود، ولی حدود ۷۴ هزار و۵۰۰ نفر ثبت نام کردند. دولت عربستان سال جاری ۸۵۰ هزار نفر سهمیه به کشورها تخصیص داد، یعنی ۴۵ درصد از سهمیه سالهای قبل که بر این اساس، سهمیه ایران ۳۹ هزار و ۶۴۰ نفر است که بخشی از آن عوامل کاروان هستند. ما حداکثر تلاش را کردیم که تعداد عوامل کاهش پیدا کند و حداکثر سمهیه به زائرین اختصاص پیدا کند.
وی در ادامه درباره ارز همراه زائر توضیح داد: برای تخصیص ارز همراه زائر و تعیین نرخ آن با بانک مرکزی هماهنگ شده و بزودی مبلغ آن مشخص می شود، اما به زائرین سفارش می شود پیش از سفر، سوغات خویش را در ایران تهیه کنند.

رایزنی ایران با عربستان درباره سن حاجی ها و اختصاص ۱۰ هزار سهمیه دیگر
حسینی همینطور درباره تغییر شرط سنی اظهار داشت: در دو نوبت از مجاری نمایندگی ایران در نیویورک با وزارت حج عربستان مکاتبه کرده ایم و درخواست شد شرط سنی را بردارند و شرط صحت جسمی را بگذارند، ولی تا این لحظه پاسخی نیامده است.
او اضافه کرد: درباره افزایش سهمیه با عربستان هم مکاتبه شده و در مذاکرات عراق هم این مورد مورد پیگیری قرار|گرفت و درخواست افزایش سهمیه بیشتر به ایران تا ۱۰ هزار نفر دیگر داده شده اما تا کنون پاسخی داده نشده است.

فقط شش روز برای تکمیل ثبت نام حج فرصت دارید
اکبر رضایی، معاون حج و عمره این سازمان در ادامه این توضیح را درباره ثبت نام کاروان حج اضافه کرد که سامانه تا شش روز پس از ثبت نام متقاضی باز است و درصورتی که این مدت برای تکمیل فرآیند و تسویه مالی رجوع نکند، اولویت او به فرد دیگر اختصاص می یابد.
او اضافه کرد: ۲۸۰ کاروان با جمعیت متغیر ۸۵، ۱۱۵، ۱۳۵ و ۱۶۰ نفر برای حج سال جاری درنظر گرفته شده است که بلافاصله پس از شکل گیری کاروان ها معاینات انجام می شود تا شرط استطاعت جسمانی محرز شود.
رضایی افزود: دستورالعمل معاینات پزشکی در ایام آینده اعلام می شود که به ازای هر ۴۰۰ نفر یک پزشک اعزام می شود. در هر هتل هم یک مطب راه اندازی می شود. یک بیمارستان کامل در مکه و در مدینه هم درمانگاه هایی داریم.
محمد آزاد، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت هم درباره سود سپرده حج در بانکها توضیح داد: حساب هر زائر با ۱۵ درصد سود محاسبه شده که در این سال ها حدود دو میلیون تومان سود به حساب آنها واریز شده است.
او درباره سهمیه حج خانواده های منا هم اظهار داشت: عربستان همان سال دو سهمیه به این خانواده ها اختصاص داد که بیشتر خانواده ها از آن بهره برده اند و امکان واگذاری هم به آنها داده شده است.
منبع:

1401/02/17
21:12:00
5.0 / 5
415
تگهای خبر: پزشك , ثبت , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر