اعلام تازه ترین جزئیات ثبت نام حج

اعلام تازه ترین جزئیات ثبت نام حج

لذت سفر: معاون سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ثبت نام در کاروان های حج تمتع از روز یکشنبه، 18 اردیبهشت ماه شروع می شود، درباره تعداد زائرانی که از ایران به حج اعزام می شوند، تاریخ شروع اعزام ها و نوع واکسن های مورد تایید عربستان جزییاتی را تشریح کرد.


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، اکبر رضایی اعلام نمود: ثبت نام در کاروان های حج ۱۴۰۱ از ساعت ۱۰ بامداد روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه بوسیله سامانه «رزرو» حج و زیارت به آدرس https: //reserve.haj.ir شروع می شود.

چه کسانی به حج می روند؟
رضایی با اشاره به سهمیه امسال حج ایران که در حدود ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر تعیین شده است، اظهار داشت: برای حج تمتع امسال، حدود ۳۷ هزار نفر از حجاج کشورمان از بین کسانی که در کاروان های حج ۹۹ ثبت نام کرده و به سبب لغو حج در آن سال موفق به تشرف نشدند، انتخاب می شوند و واجد شرایط اعزام هستند. این افراد باید برای تکمیل نام نویسی و انتخاب کاروان خود در تاریخ ذکرشده اقدام نمایند.
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت این توضیح را افزود: ظرفیت در نظر گرفته شده برای حجاج ایرانی به میزان ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر است که قسمتی از این سهمیه را نیروهای اجرائی ستادی و کاروانی، پزشکان و غیره می سازند.

عربستان فقط برای متولدان ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ به بعد ویزای حج می دهد
وی در ادامه اشاره کرد: باتوجه به شرایط اعلام شده از طرف وزارت حج و عمره عربستان، به متقاضیان بالای ۶۵ سال ویزا داده نمی گردد و وزارت حج و عمره عربستان اعلام نموده است در حج تمتع امسال روادید حج فقط برای متولدان ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ به بعد صادر خواهد شد.

تکلیف ۶۵ سال به بالاها چه می شود؟
وی ادامه داد: افراد ۶۵ سال به بالا که قبلاً برای حج ۹۹ ثبت نام و هزینه پرداخت کرده اند در صورت پس نگرفتن وجوه واریزی، برای حج آینده در اولویت تشرف خواهند بود، از این عزیزان تقاضا می شود حالت فعلی را حفظ نموده و انصراف ندهند تا در حج آینده از حق اولویت و امتیاز «تثبیت نرخ ارز» بهره مند شوند.
بگفته معاون سازمان حج، حدود ۲۲ هزار نفر از ثبت نام شدگان حج سال ۹۹ بالای ۶۵ سال هستند.

واکسن های ایرانی مورد تایید عربستان نیست
رضایی درباره واکسیناسیون زوار مطابق شرایط عربستان توضیح داد: تمام زوار واجد شرایط اعزام به حج باید دو دز کامل واکسن کرونا را دریافت کرده باشند که از بین واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت عربستان، واکسن های «آسترازنکا» و «سینوفارم» در سبد واکسیناسیون کشور ما قرار دارد. متقاضیان باید برای تکمیل واکسیناسیون خود از بین یکی از این دو واکسن اقدام نمایند.
او افزود: از دیگر شرایط حج امسال این است که زائران۷۲ ساعت پیش از اعزام باید تست PCR را در یکی از آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت کشور انجام داده و گواهی منفی آنرا در زمان تشرف در اختیار داشته باشند.
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت اظهار داشت: رایزنی ها و هماهنگی های لازم درباره انجام واکسیناسیون زوار و تست پی سی آر در مراکز مورد تأیید و صدور کارت واکسیناسیون و شرایط و نحوه برگزاری جلسات آموزشی با وزارت بهداشت صورت گرفته است.

اگر کاروان ها خالی بماند دارندگان قبض حج از خرداد ۱۳۸۶ فراخوانده می شوند
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت در ادامه اظهار داشت: تاریخ ثبت نام اولیه افراد ملاک انتخاب آنها برای تشرف است. در این مرحله ثبت نامی ها تا تاریخ ۱۳۸۶/۰۳/۲۲ مجاز به تکمیل ثبت نام حج هستند. سامانه «رزرو» تا تکمیل ظرفیت کاروان ها باز است و در صورت تکمیل نشدن ظرفیت کاروان ها اولویت های پس از خردادماه ۱۳۸۶ اعلام خواهد شد.
رضایی همین طور از رایزنی و مکاتبه با وزارت حج و عمره عربستان برای افزایش سهمیه حج ایران آگاهی داد و اظهار داشت: در این زمینه با وزارت حج مکاتبه و به میزان ۵ هزار نفر دیگر سهمیه درخواست شده است که در صورت اعلام ظرفیت جدید مراتب اطلاع رسانی برای جذب زائران صورت خواهد گرفت و برمبنای اولویت فراخوانده خواهند شد.
وی افزود: برای اعزام تیم های کارشناسی و اجرائی سازمان حج بمنظور بستن قرارداد و انجام اقدامات لازم، پیگیر و منتظر پاسخ وزارت حج عربستان و صدور روادید آنها هستیم. تیم های اجرائی برای بستن قراردادهای لازم درباره اسکان، حمل و نقل، خدمات تغذیه و تدارکات و غیره با طرف های قرارداد به عربستان عازم خواهند شد.

پروازهای حج از ۲۵ خرداد شروع می شود
رضایی با اشاره به هماهنگی های انجام شده با سازمان هواپیمایی کشوری و هواپیمایی جمهوری اسلامی اعلام نمود: تاریخ شروع اعزام زائران به عربستان ۱۵ ذیقعده برابر با ۲۵ خردادماه تعیین شده است. عملیات جابه جایی زوار در ۲۹ ذیحجه برابر با ۷ مردادماه تمام می شود. امیدواریم با همکاری تمام بخش های اجرائی و دستگاه های همکار عملیات حج مطابق برنامه تنظیم شده اجرائی شود.1401/02/13
12:32:13
5.0 / 5
730
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , برنامه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر