معاون میراث فرهنگی بوشهر:

تعرضی به حریم گورستان باستانی شغاب انجام نشده است

تعرضی به حریم گورستان باستانی شغاب انجام نشده است

به گزارش لذت سفر ایرنا- معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر اظهار داشت: شهرداری این بندر در هنگام عملیات اجرائی که بتازگی در بوستان شغاب انجام داده، هیچگونه تعرضی به گورستان باستانی واقع در این محدوده تاریخی نداشته است.


معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، در رابطه با گمانه های مطرح شده در مورد تعرض شهرداری بوشهر به گورستان باستانی معروف به ( گورستان عیلامیان) واقع در بوستان و محدوده تاریخی شغاب اظهار داشت: بررسی های انجام شده نشان میدهد عملیات اجرا شده توسط شهرداری بوشهر در بوستان شغاب در محدوده تعیین شده گورستان باستانی نبوده است.
نصرالله ابراهیمی اضافه کرد: بر طبق این بررسی ها اقدامات شهرداری در محدوده هیچ یک از نقاطی که با گمانه های دیرینه شناسی تعیین شده، نبوده و تعرضی صورت نگرفته است.
معاون امور عمرانی، حمل و نقل و ترافیک شهرداری بوشهر نیز در این ارتباط اظهار نمود: این شهردرای مدافع حریم این گورستان تاریخی است و هر گونه اقدام از طرف شهرداری در این بوستان با نظر کارشناسی اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر صورت گرفته و بدون مجوز و موافقت کارشناسی این اداره کل در این محدوده عملیاتی انجام نشده است.
وی با انتقاد از گمانه زنی های غیر کارشناسی در فضای جامعه، افزود: این مساله توسط کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی و تیم کاوشگر نیز بررسی و تایید شده است.
آرمین پژمان اللهی اظهار داشت: نصب اِلمان ویژه این گورستان تاریخی نشان از ارزشمندی این محدوده باستانی برای شهرداری بوشهر دارد و برای حفظ آن تلاش می کند.
وی اضافه کرد: اجرای سایت موزه بوستان شغاب در محل این گورستان باستانی تا چند ماه آتی شروع می شود.
پژمان اللهی یادآآورشد: بعد از انجام جستجوهای دیرینه شناسی به سرپرستی مصطفی ده پهلوان و انجام نمونه برداری، پنج ناحیه برای سایت موزه تعیین شد که مقرر است با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری بوشهر در این نقطه بوشتان شغاب سایت موزه ایجاد شود.
مدیر کل میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیز روز گذشته در نشست با جعفر پورکبگانی رییس شورای شهر بوشهر و مصطفی ده پهلوان سرتیم دیرینه شناسی گورستان شغاب اعلام نمود: بمنظور حفاظت بهینه و موثر و ایجاد زمینه توسعه گردشگری پایدار بوشهر، با مشارکت شهرداری گورستان عیلامیان شغاب ساماندهی می شود.
اسماعیل سجادی منش افزود: نقاط مهم تعیین شده با کاوش باستانشناسی نیازمند طراحی معماری مناسب و همخوان با فضای تاریخی موجود است.
او اظهار نمود: با یک حرکت صحیح در این راستا، زمینه بازدید گردشگران و علاقه مندان از این محدوده فراهم می شود.
گورستان شغاب با پهنه ای در حدود پنج هکتار قسمتی از بوستان شغاب را در برمی گیرد و باتوجه به جستجوهای صورت گرفته سه نوع تدفین شامل گورهای سنگ چین مستطیلی، گورهای چاله سنگی مستطیلی و خمره های اژدری در جهت شرقی ـ غربی این محوطه بدست آمده پژوهش های دیرینه شناسی نشان میدهد بیشتر این تدفین ها در بازه زمانی اواخر دوره اشکانی تا آخر دوره ساسانی قرار می گیرند.
در پی انتشار تصاویری باعنوان تعرض شهرداری بوشهر به گورستان باستانی شغاب در فضای مجازی، علی دارابی معاون وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دستور بررسی موضوع را صادر کرد که بعد از انجام بررسی های کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی بوشهر مشخص شد که عملیات توسعه ای اخیر شهرداری بوشهر در بوستان شغاب خارج محدوده گورستان تاریخی بوده و هیچ تغرضی از طرف شهرداری صورت نگرفته است.


منبع:

1401/02/08
13:48:41
5.0 / 5
564
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر