معاون مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر اعلام كرد

چگونگی معاینات پزشکی زوار حج امسال

چگونگی معاینات پزشکی زوار حج امسال

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر اعلام نمود: فراخوان پزشکان حج 1401 فردا اعلام می شود.به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، طاهر درودی در پاسخ به این که معاینه زائرین ایرانی حج تمتع از چه زمانی شروع می شود، اظهار داشت: با عنایت به این که عربستان دیرهنگام اعلام نمود که زائرین سایر کشورها نیز اجازه حضور در مناسک حج را دارند، زمان استاندارد برای انجام معاینات پزشکی در اختیار نداریم.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با تاکید بر این که در یک محدوده زمانی محدود باید به سرعت کارها صورت گیرد، اظهار داشت: منتظر هستیم سازمان حج و زیارت فهرست کاروان ها را در اختیار ما قرار دهد تا پزشکان کاروان ها را اعلام نماییم. فراخوان پزشکان برای انجام معاینات پزشکی را فردا اعلام می نماییم و ترجیحا از پزشکانی که سال ۹۹ معاینات پزشکی زائرین را انجام دادند اما به علت عدم برگزاری حج برای زائرین خارجی به حج تمتع اعزام نشدند در حج سال جاری استفاده خواهد شد.

درودی افزود: تا آخر هفته تکلیف پزشکانی که مقرر است معاینات پزشکی را انجام دهند مشخص می شود و امیدواریم در این فرصت کم باقی مانده اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی در پاسخ به این که با عنایت به شرایط کرونا آیا فهرست داروهای ارسالی به عربستان تغییر می کند؟ اظهار داشت: بله؛ فهرست دارویی ما نسبت به سالهای قبل تغییر داده می شود و داروهایی که برای بیماری های تنفسی مورد نیاز است را همراه خواهیم برد. در سالهای قبل در این تاریخ داروها خریداری، بسته بندی و به عربستان ارسال شده بود اما سال جاری چون دیرهنگام اعلام شده محدودیت زمانی داریم و درحال مذاکره با طرف سعودی هستیم که آیا امکان انتقال دارو را داریم یا خیر.

درودی افزود: اگر امکان انتقال دارو باشد، داروها از ایران خریداری می شود در غیر این صورت ناچار هستیم در داخل عربستان خرید داروها را انجام دهیم.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت در مورد آمادگی این مرکز برای حضور در حج هوشمندی که عربستان مدام آنرا مطرح می کند، اظهار داشت: آنچه عربستان بعنوان حج هوشمند مطرح می کند بیشتر ثبت داده ها و اطلاعات زائرین در کشور مبدأ در سامانه های الکترونیک است که سعودی ها آنرا راه اندازی کرده اند.

وی اظهار داشت: ثبت اطلاعات پزشکی زائرین را از سال ها قبل انجام می دادیم. پرونده الکترونیک پزشکی را نیز حتی پیش از اجرای وزارت بهداشت، در حوزه حج اجرا می کرده ایم. البته هنوز سعودی ها هیچ درخواستی از ما نداشته اند که چطور داده هایمان را وارد سامانه های آنها نماییم ولی روالی که ما سالهای قبل داشتیم و شامل ثبت الکترونیک اطلاعات پزشکی زائرین بود، همچنان برقرار است.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، وی در مورد این که زائرین باید چند دز واکسن تزریق کرده باشند، اظهار داشت: طبق دستورالعملی که عربستان اعلام نموده حداقل دو دز واکسن باید زائرین تزریق کرده باشند اما با عنایت به دستورالعمل های وزارت بهداشت ایران و از آنجاییکه تزریق سه دز ایمنی بیشتری بوجود می آورد پیشنهاد ما به زائرین حج ۱۴۰۱ تزریق سه دز واکسن است.

یادآوری می شود، سالجاری ۳۹ هزار و ۶۳۵ زائر ایرانی در حج تمتع حضور خواهند داشت.
1401/02/06
23:39:25
5.0 / 5
460
تگهای خبر: استاندارد , پزشك , ثبت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر