تمدید نمایش آجرهای سه هزارساله ی استردادی از سوئیس

تمدید نمایش آجرهای سه هزارساله ی استردادی از سوئیس

به گزارش لذت سفر موزه ملی ایران از تمدید نمایشگاه آجرهای لعابدار سه هزار ساله استرداد شده از سوئیس اطلاع داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، نمایشگاه آجرهای لعابدار بودکان که از ۲۳ اسفندماه سال ۱۴۰۰ در موزه ملی ایران باستان برپا شده، قرار بود ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۱ آخر یابد، اما موزه ملی اعلام نمود بنا به درخواست های مکرر علاقه مندان این نمایشگاه تا ۱۵ اردیبهشت ماه همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.
این نمایشگاه شامل ۵۱ قطعه آجر لعابدار مانایی از قلایچی بوکان با قدمتی در حدود ۲۸۰۰ سال است که ۲۹ آذرماه ۱۳۹۹ از سوئیس به ایران بازگردانده شدند. آجرها در دهه ۱۳۶۰ خورشیدی از جانب یک خانواده ایرانی قاچاقی به بندر چیاسو در مرز سوئیس ـ ایتالیا منتقل شده بود. در اوایل دهه ۶۰ جستجوهای غیر مجاز در این محوطه شروع شد و تعداد زیادی آجر لعابدار از آنجا قاچاق شد. برخی از این آجرها در حراجی ها به فروش رسیدند. الان مشابه این آجرها در مجموعه های خصوصی پاریس و توکیو نگهداری می شوند.
در دهه ۱۳۷۰ خورشیدی در زمان فروش برخی از این آجرها، جان کرتیس از موزه بریتانیا متوجه شد این آثار متعلق به فرهنگ مانایی و محوطه قلایچی (استان آذربایجان غربی) است. او از همان زمان تلاش خویش را برای بازگرداندن این مجموعه تاریخی به ایران شروع کرد. هرچند در گزارش های کرتیس، به ۵۲ قطعه آجر لعابدار اشاره شده است، اما با آخر پیگیری های حقوقی و استرداد این مجموعه پس از گذشت حدود سه دهه، تعداد ۵۱ قطعه آجر لعابدار به ایران تحویل داده شد و از سرنوشت یک قطعه دیگر اطلاعاتی در دست نیست.1401/02/04
08:47:36
5.0 / 5
408
تگهای خبر: تاریخی , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر