پرونده امنیت غذایی_۳

دلسردی بخش خصوصی از حضور در طرح کشت قراردادی دانه های روغنی

دلسردی بخش خصوصی از حضور در طرح کشت قراردادی دانه های روغنی

عضو هیات مدیره انجمن روغن نباتی ایران با تاکید بر این که در زمینه روغن، مافیایی وجود ندارد، اظهار داشت: دولتمردان پشت این کلمه پنهان می شوند تا کوتاهی های خودرا گردن نگیرند.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، طی سالهای اخیر رهبر انقلاب تاکید ویژه ای بر بحث خودکفایی در محصولات استراتژیک کشاورزی داشتند و همیشه این مورد را پیگیری کرده اند. ایشان امسال نیز در سخنرانی نوروزی خود بر این مساله تاکید و عنوان کردند: «مسئله کشاورزی و دامداری بسیار مهمست و کشور باید در محصولات پایه غذایی همچون گندم، جو، ذرّت، خوراک دام و دانه های روغنی به امنیت کامل و خودکفایی لازم برسد.»
ایشان دستیابی به این هدف را با عنایت به وسعت سرزمینی و فراوانی دشت های حاصلخیز در کشور ممکن دانستند و گفتند: «متأسفانه بخش کشاورزی جزو وابسته ترین بخش های کشور به واردات است که این وضع حتما باید تعدیل شود.» با عنایت به تأکیدات رهبر انقلاب، شرایط تحریم و جنگ اقتصادی و همین طور وضعیت جهان و جنگ روسیه و اوکراین و افزایش شدید قیمت جهانی مواد غذایی کشور چاره ای جز دستیابی به این سیاست ها ندارد هر چند که طی سالهای گذشته کوتاهی کاری های گسترده ای در این عرصه نیز انجام شده اما باید با شناخت ظرفیت ها و توانمندی های داخلی و با استفاده از روش های نوین کشت و تولید در این راه حرکت کرد.
علی رغم تأکیدات رهبر معظم انقلاب، دولتهای مختلف چندان دستاورد قابل توجهی در زمینه خودکفایی محصولات استراتژیک نداشتند و اگر پیشرفتی نیز بوده پس از مدت کوتاهی گرفتار عقب گرد جدی شده است. یکی از بزرگترین ناکامی ها در زمینه خوداتکایی دانه های روغن و روغن بوده که کارشناسان دلیلهای مختلفی را برای آن عنوان می کنند. در همین راستا محمد مختاریانی، عضو هیأت مدیره انجمن روغن نباتی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به موانع خودکفایی روغن اظهار داشت: بسیاری در این حوزه صحبت از مافیایی می کنند که مانع دستیابی به خودکفایی می شود اما واقعیت این است که مافیایی وجود ندارد و مسئولان این عبارت را درست کرده اند تا پشت آن پنهان شوند و کوتاهی های خودرا گردن مافیایی بیندازند که وجود ندارد و کسی نمی داند که کیست و کجاست؟
این فعال بخش خصوصی تصریح کرد که زنجیره توسعه کشت دانه های روغنی شامل سه حلقه کشاورز، بخش خصوصی و کارخانجات و دولت می باشد که هر لطمه به هر کدام از این حلقه ها کل زنجیره را با مشکل مواجه می کند اما متأسفانه دولت همیشه به حلقه وسط که بخش خصوصی است بی توجهی کرده و نهایت تلاش خودرا برای سرکوب این حلقه به کار گرفته است.
بسیاری در این حوزه صحبت از مافیایی می کنند که مانع دستیابی به خودکفایی می شود اما واقعیت این است که مافیایی وجود ندارد و مسئولان این عبارت را درست کرده اند تا پشت آن پنهان شوند و کوتاهی های خودرا گردن مافیایی بیندازند
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به این که تا پیش از سال ۱۴۰۰ شرکت تجاری دولتی تمام دانه های روغنی کشت شده تمام کشاورزان را خریداری می کرد، اضافه کرد: پارسال بخش خصوصی در قالب کشاورزی قراردادی به این حوزه ورود کرد.
مختاریانی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در قبال خرید دانه های روغنی تولید داخل با زیان مواجه می شد، افزود: بعنوان مثال قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم کلزا بیش از ۱۰ هزار تومان پارسال بود که ما باید کلزا را با این قیمت خریداری می کردیم اما با فروش دو محصول استحصالی از کلزا (روغن و کنجاله) این رقم جبران نمی شد و شرکتها گرفتار زیان می شدند که البته در سالهای گذشته هم که بخش خصوصی دانه مورد نیاز خودرا از شرکت تجاری دولتی خریداری می کرد این زیان وجود داشت.
وی افزود: بدین سبب دولت برای شرکت های خریدار دانه های روغنی معافیت تعرفه ای در نظر گرفته بود تا در زمان واردات روغن و دانه تعرفه واردات برای آنها کم شود و با تخفیف محاسبه شود.
این فعال بخش خصوصی ضمن اشاره به این که سال قبل بر طبق مصوبه مجلس شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را بر عهده گرفت، اظهار داشت: پیش از این مصوبه شورای اقتصاد تعیین قیمت را انجام می داد و برای کلزا نیز قیمت ۷، ۸۰۰ تومان را برای سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ اعلام نموده بود که با ایجاد شورای قیمت گذاری قیمت کلزا به بیشتر از ۱۰ هزار تومان در اسفند ماه افزوده شد.
مختاریانی توضیح داد: این در حالی بود که کارخانجات روغن ۵ تا ۹ درصد بالاتر از قیمت قبلی (۷۸۰۰ تومان) با کشاورزان قرارداد بسته بودند و کشاورزان نیز از این قیمت رضایت داشتند ضمن این که کشت انجام شده بود و افزایش مجدد آن تأثیری بر میزان کشت و تولید نداشت و فقط شرکت های بخش خصوصی را گرفتار زیان کرد.
وی خاطرنشان کرد: همین طور به علت این که سال قبل دولت نتوانست ارز مورد نیاز برای واردات دانه و روغن را برای بخش خصوصی فراهم آورد و عمده واردات توسط شرکت تجاری دولتی انجام شد بدین سبب بخش خصوصی نتوانست از این معافیت تعرفه ای بطور کامل استفاده نماید.
این فعال صنفی توضیح داد: علاوه بر این زمانی که دولت باید تشکیل جلسه می داد و زیان شرکتها و تخصیص تعرفه ای آنها را محاسبه می کرد تعلل بسیار زیادی داشت و حدود ۳ تا ۴ ماه طول کشید تا این جلسه برگزار گردد و در جلسه مذکور نیز بجای محاسبه زیان به چانه زنی پرداخته و مبلغ را کاهش دادند ضمن این که در نهایت نیز دو ماه طول کشید تا این مساله ابلاغ شود و بارهای شرکتها در بنادر ماند.
فشار دولت بر بخش خصوصی و سرکوب کارخانجات
وی با تکیه بر اهمیت نقش آفرینی بخش خصوصی در تحقق توسعه کشت دانه های روغنی اظهار داشت: دولت بجای پشتیبانی از این حلقه به حمایت بیجا از کشاورزان روی آورد و بخش خصوصی را نابود کرد.
مختاریانی با انتقاد از عملکرد دولت در افزایش بیش از حد قیمت های خرید تضمینی دانه های روغنی افزود: متأسفانه تنها ابزار دولت برای تحقق خودکفایی محصولات استراتژیک افزایش قیمت است بدون این که به حلقه های دیگر زنجیره نگاه منطقی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه اقدامات دولت منجر به این شد که خیلی از شرکتها در سال اول اجرای طرح کشاورزی قراردادی از حضور در این طرح منصرف شوند، افزود: برای سال زراعی جاری نیز وزارت جهاد کشاورزی پیش نویسی برای کشاورزی قراردادی تهیه کرده بود که بیشتر شوخی به نظر می آمد و منجر به تعجب بخش خصوصی شد در این پیش نویس عنوان شده بود که شرکت های بخش خصوصی با کشاورزان قرارداد می بندند و به آنان پیش پرداخت می دهند اما زمان برداشت محصول اگر کشاورز توانست محصول را با قیمت بالاتر بفروشد، این کار را انجام می دهد و اگر نتوانست آنرا تحویل شرکت های طرف قرارداد می دهد.
مختاریانی ضمن اشاره به این که برخی شرکتها زیر بار این قرارداد نرفتند و انصراف دادند، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی به شرکت هایی که این قرارداد را امضا کردند قول اصلاح آنرا داد که تا حالا چنین اتفاقی نیفتاده است. از طرفی قیمت کلزا ۱۵ هزار تومان تعیین شده بود اما به دنبال افزایش قیمت گندم، قیمت این دانه نیز به ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان افزوده شد.
کارخانجات از حضور در طرح کشت قراردادی دلسرد شده اند و به دنبال انصرافند!
وی اضافه کرد: این اتفاق منجر به آن شد که برخی شرکتها پیش پرداختی را هم که داده اند بی خیال شوند و کلاً از طرح کناره گیری کنند و برخی دیگر نیز عنوان کردند که سال آینده به هیچ عنوان در این طرح شرکت نخواهند کرد که این به مفهوم شکست کامل طرح خوداتکایی دانه های روغنی خواهد بود چونکه دولت نمی تواند آن طور که بخش خصوصی از کشاورز حمایت می کرد، از آنان حمایت کند.
این فعال صنفی تصریح کرد: اگر دولت در این مساله دخالت نمی کرد و اجازه می داد بخش خصوصی و کشاورزان با هم کار کنند اتفاقات مهمی در زمینه رخ می داد همچون این که بخش خصوصی ماشین آلات مدرن، انواع بذور جدید با راندمان بالا و سرمایه کافی را وارد بخش می کرد که به افزایش تولید کمک می کرد و منجر به توسعه کشت و تحقق خوداتکایی می شد با این وجود مسئولان آگاهانه یا ناآگاهانه در راه مخالف قدم برداشتند و بخش خصوصی را سرکوب کردند و به نظر می آید با این شرایط سال آینده وضعیت بدتر از امسال باشد و افزایش تولید دانه های روغنی محقق نشود.

1401/01/29
20:43:08
5.0 / 5
359
تگهای خبر: تولید , خرید , شركت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر