عضو اتاق بازرگانی ایران مطرح كرد

آینده تأمین گندم ایران بعد از جنگ روسیه

آینده تأمین گندم ایران بعد از جنگ روسیه

به گزارش لذت سفر عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می گوید ایران برای آن که بعد از جنگ روسیه و اوکراین با مشکل تأمین غلات مواجه نشود، باید مبادی وارداتی خویش را متنوع کند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، رضا مبصری اظهار نمود: دو کشور روسیه و اوکراین، از بزرگترین تولیدکنندگان گندم و سایر غلات مانند ذرت و دانه های روغنی در جهان هستند و میزان تولید سالانه آنها حتی از مرز ۱۱۰ میلیون تن هم می گذرد. بدین سان با عنایت به جنگ اخیر و این که معلوم نیست تا چه زمانی ادامه پیدا کند، احیانا بازار غلات جهان هم با تغییرات مواجه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ایران بیشترین واردات خویش را در زمینه غلات انجام می دهد، اظهار داشت: در حوزه هایی مانند گندم، ذرت یا دانه های روغنی ایران سالانه تا ۲۰ میلیون تن واردات انجام می دهد و ازاین رو پیدا کردن مبادی لازم برای ما در اطمینان از واردات نیازهای کشور اهمیت فراوانی خواهد داشت و با عنایت به این تحولات اخیر هم باید به دقت شرایط را رصد کرد.
عضو اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به دغدغه هایی که در حوزه ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد، توضیح داد: مجلس برای دولت حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان یارانه در نظر گرفته تا بدین سان قیمت کالاهای اساسی به شهریور ۱۴۰۰ بازگردد. ما در این عرصه سالانه حدود هشت میلیارد دلار واردات داریم و این منابع حتی کفاف افزایش قیمت سالانه را هم نمی دهد.
مبصری افزود: در این عرصه میتوان با استفاده از منابع ارزی حاصل از صادرات، گزینه هایی مانند تهاتر کالا را فعال کرد و با متنوع سازی منابع ارزی، نسبت به واردات مواد غذایی و تأمین نیاز کشور به غلات اقدامات لازم را در دستور کار قرار داد.
وی با اشاره امکان استفاده از دیگر کشورهای تولیدکننده گندم در جهان، به سایت اتاق ایران اظهار داشت: در هفته های گذشته با عنایت به تحولات رخ داده برخی کشورها صادرات گندم را محدود یا ممنوع کرده اند اما همچنان گزینه های دیگری در این عرصه برای پیگیری وجود دارد. از برخی کشورهای آمریکای جنوبی و اروپای غربی گرفته تا کشوری مانند قزاقستان می توانند جزو گزینه های ایران باشند و ما مذاکرات در این عرصه را باید در دستور کار قرار دهیم.
منبع:

1401/01/29
08:13:08
5.0 / 5
403
تگهای خبر: تولید , سایت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر