معاون سازمان حج و زیارت:

سهمیه حج ایران هنوز مشخص نیست

سهمیه حج ایران هنوز مشخص نیست

به گزارش لذت سفر به دنبال موافقت عربستان با برگزاری عمومی حج با حضور جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر، معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت کشورمان اظهار داشت: سهمیه حج کشورها هنوز تعیین نشده است. سهمیه ایران هم بعد از انجام مذاکرات و امضاء تفاهمنامه اعلام می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، اکبر رضایی ضمن اشاره به اعلام اخیر وزارت حج و عمره عربستان در خصوص پذیرش یک میلیون نفر از حجاج داخل و خارج این کشور برای حج تمتع سال جاری، اظهار نمود: با وجود اعلام اخیر عربستان در خصوص تعداد کلی زائرین شرکت کننده در حج تمتع پیش رو، ولی تابحال سهم هر کشور تعیین نشده تا برپایه آن برنامه ریزی دقیق و اطلاع رسانی لازم صورت گیرد. سهمیه حجاج ایران برای ادای مناسک حج تمتع هم بعد از انجام مذاکرات و امضای یادداشت تفاهم بین دو کشور اعلام می شود.
او اضافه کرد: مطابق روال همه ساله که وزارت حج عربستان از نمایندگان کشورهای حاضر در حج دعوت می کند و پس از گفتگو و امضاء یادداشت تفاهم در میان، سهمیه هر کشور مشخص می شود، بدیهی است سال جاری هم این فرآیند عملی خواهد شد و دعوتنامه برای کشورها ارسال می شود تا بعد از انجام تفاهم وارد مرحله برنامه ریزی بر مبنای سهمیه تعیین شده بشویم.
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت تصریح کرد: سهمیه جمهوری اسلامی ایران در حج تمتع ۱۴۰۱ به هر میزانی تعیین شود برنامه ریزی لازم برای حجاج کشورمان انجام می شود.
رضایی درباره افراد دارای اولویت اعزام، اظهار داشت: بدیهی است کسانی مشمول تشرف می شوند که در حج تمتع سال ۱۳۹۹ ثبت نام کرده و هزینه های اعلامی را واریز کرده باشند، از بین این افراد با عنایت به شرایط تعیین شده و سهمیه اختصاصی، افراد در اولویت دعوت می شوند تا نام نویسی نهایی در کاروان ها صورت گیرد.
او ضمن اشاره به دیگر شرایط تعیین شده از جانب وزارت حج و عمره عربستان برای حج تمتع سال جاری، خاطرنشان کرد: طبق اطلاعیه انتشاریافته، حج تمتع سال جاری برای افراد زیر ۶۵ سال است، ضمن اینکه افرادی که قصد حج تمتع دارند باید واکسینه شده باشند و مدرک معتبر را ارائه نمایند. همینطور افراد پیش از ورود به عربستان سعودی باید گواهی منفی آزمایش کرونا را که مدت آن بیشتر از ۷۲ ساعت نباشد، عرضه کنند.
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت اضافه کرد: سایر موضوعات در رابطه با حج تمتع ۱۴۰۱ و تاریخ ثبت نام متقاضیان به همراه دیگر موضوعات اجرایی مرتبط برای حج گزاران متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
رضایی با یادآوری اینکه پیش از همه گیری کرونا و در حج تمتع ۱۳۹۸ حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از حجاج داخل و خارج در مراسم حج تمتع حضور یافتند، اظهار داشت: همه گیری کرونا باعث شد که در دو سال گذشته مراسم حج به صورت محدود و با برخی از حجاج داخل عربستان برگزار شود، اما در حج تمتع سال جاری شاهد حضور حجاج کشورهای اسلامی برای انجام مناسک حج خواهیم بود.
منبع:

1401/01/21
11:44:21
5.0 / 5
455
تگهای خبر: آزمایش , برنامه , ثبت , زیارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر