بحثی درباره نام ماچوپیچو

بحثی درباره نام ماچوپیچو

به گزارش لذت سفر ویرانه های باستانی «اینکاها» در «پرو» چندین دهه است که با نام «ماچوپیچو» شناخته می شود اما محققان معتقدند این مکان تاریخی در ابتدا نام دیگری داشته است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، ویرانه های باستانی «اینکاها» در «پرو» بعد از گذشت سال ۱۹۱۱ با نام «ماچوپیچو» شناخته شد، زمانی که «هیرام بینگام» از دانشگاه «ییل» بازدید از این منطقه را شروع کرد و اسناد در ارتباط با سفرهایش را منتشر نمود. در سال ۱۹۱۳، نشریه نیویورک تایمز پیدا کردن «شهر گمشده ای در ابرها» را به او نسبت داد.
در گزارش این نشریه آمده بود: «او به تازگی اعلام نموده که موفق به کشف یک شهر کامل شده است... مکانی مملو از کاخ های باشکوه و دیوارهای مدور... او به این مکان «ماچوپیچو» می گوید.»
زمانی که «بینگام» اولین بار به «ماچوپیچو» رسید دو خانواده در نزدیکی آن زندگی می کردند. اسناد نشان داده است افراد دیگری پیش از بازدید «بینگام» از «ماچوپیچو»، از وجود این ویرانه ها آگاه بودند. اما به قول تاریخدانان، این استاد دانشگاه بود که به جهانیان این شهر تاریخی را معرفی نمود.
«بینگام» احیانا نام «ماچوپیچو» را از «ملچور ارتیگا» کشاورزی که در نزدیکی این مکان زندگی می کرد و بعنوان راهنمای «بینگام» در سفرش به این مکان همراهش بود، شنیده است.
به قول محققان، «بینگام» همینطور شنیده بود که نام این مکان «هیواینا پیچو»(Huayna Picchu) است.
«ایگناسیو فرو» پسر مالک زمینهای اطراف این ویرانه ها به «بینگام» گفته بود که نام این شهر ویران شده «Huayna Picchu» است و اسنادی متعلق به قرن نوزدهم همچون نقشه ای وجود داشت که این نام بر روی آن نوشته شده بود.
اما به علل نامشخصی «بینگام» به نظر «ارتیگا» اهمیت داد. او همان نامی را پذیرفت که در آن زمان برای این مکان تاریخی استفاده می شد.
با این وجود، «بینگام» هنوز متقاعد نشده بود که نام درست این مکان را پیدا کرده است.
پروفسور «باور» و دکتر «آمدو گونزالس» اسناد مختلفی را به صورت مستقل به مدت دست کم ۱۰ سال مطالعه کردند و شواهدی را مورد بررسی قرار دادند که نشان می داد نام اصلی این شهر «Huayna Picchu» بوده است.
این دو محقق با عنایت به اینکه هر دو در مورد یک مبحث بویژه تحقیق می کردند، اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.
یافته های آنها بر مبنای یادداشت های «بینگام» و سایر اسناد مرتبط به فعالیت وی در آن ویرانه های باستانی و همینطور نقشه های اولیه از این مکان به دست آمده است.
برپایه مقاله این محققان، سندی متعلق به سال ۱۵۸۸ وجود دارد که از مکانی به نام «Huayna Picchu» یاد شده است.
تاریخدانان و کارشناسان به اسنادی برخورده بودند که نام اصلی این شهر را نشان می داد اما پیش از این درباره این نام مطلبی را منتشر نکرده بودند.
با این وجود دکتر «گونزالس» اعتقاد دارد، اغراق آمیز است که بگوییم استفاده از نام «ماچوپیچو» در تمام این سال ها اشتباه بوده است. به قول «گونزالس»، این شهر اینکایی در قلمرو «Huayna Picchu» وجود دارد، اما «ماچوپیچو» نامی نیست که «بینگام» آنرا ابداع کرده باشد. این نام کچوایی است که برای قله کوه بزرگی که در بخش جنوبی این بنای باستانی قرار دارد استفاده می شود. «Huayna Picchu» نامی است برای قله کوه کوچکتر که در بخش شمالی این مکان قرار دارد. به عبارت دیگر راهنمایان تور مجبور نیستند اطلاعاتشان درباره این مکان را اصلاح کنند.
1401/01/19
11:55:44
5.0 / 5
489
تگهای خبر: باستانی , تاریخی , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر