طی یك ماه؛

۳۱۳ هزار فرآورده خام دامی اخیر معدوم شد

۳۱۳ هزار فرآورده خام دامی اخیر معدوم شد

سازمان دامپزشکی کشور اعلام نمود: برپایه اجرای طرح ملی تشدید و کنترل نظارت های بهداشتی طی مدت یک ماه اخیر ۱۷۰ هزار بازدید صورت گرفته که ۳۱۳ هزار و ۷۹۳ کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط و معدوم شد.


به گزارش لذت سفر به نقل از سازمان دامپزشکی کشور، به دنبال اجرای طرح ملی تشدید نظارت های بهداشتی نوروزی و ماه مبارک رمضان که از ۱۴ اسفند سال ۱۴۰۰ کلید خورده بود و الان هم ادامه دارد، گزارش تجمیع حاصل شده بازرسی از اجرای این طرح حاکی از بازرسی و نظارت بهداشتی بر کشتار ۱۰۴۶۸۲۲ (یک میلیون و چهل و شش هزار و ۸۲۲) رأس گوسفند و بره به وزن ۳۱۲۱۹۲۰۲ کیلوگرم (بیش از ۳۱ هزار تن) است. این در شرایطی است که در همین بازه زمانی، به تعداد ۱۳۰۷۹۴ رأس گاو، گوساله و گاومیش به وزن ۳۸۵۲۶۶۱۸ کیلوگرم (نزدیک به ۳۹ هزار تن) هم در مرحله کشتار از جانب همکاران سازمان دامپزشکی کشور بازرسی و نظارت شده است. و همینطور در میان دام های سنگین ذبح شده تعداد ۵۷۹۲۹ نفر شتر به وزن ۷۴۷۰۰۱ کیلوگرم (حدود ۷۴۷ تن) هم ذبح شرعی شده است.
اما بازرسی و نظارت بهداشتی بر کشتار ۱۰۶۳۰۸۷۲۶ (بیش از یکصد و شش میلیون و سیصد و هشت هزار) قطعه طیور به وزن ۲۴۰۵۸۰۵۴۷ کیلوگرم (بیش از ۲۴۰ هزارتن) از دیگر خدمات همکاران ادارات کل دامپزشکی استان ها بوده که در مجموع میزان وزن لاشه های ضبطی در میان تمام این بازرسی ها هم بالغ بر ۱۷۷۲۱۰ کیلوگرم دام و ۱۰۱۱۶۳۶ کیلوگرم طیور بوده است. ازاین رو گزارش، در زمینه عملیات نظارت بهداشتی بر «تولید، توزیع، نگهداری و عرضه فرآورده های دامی» در همین مدت زمان هم اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است که ۱۷۰۰۰۰ بازدید انجام شده از انواع واحدهای عرضه، انبارها، سردخانه ها، مراکز قطعه بندی و بسته بندی و کشتارگاه های دام و طیور، حاکی از تعدّد عملیات صورت گرفته بر مبنای تکلیفی ملی است که طرح تشدید نظارت بهداشتی بر عهده همکاران سازمان دامپزشکی کشور در اقصی نقاط کشور بر عهده دامپزشکان طی ایام نزدیک به نوروز ۱۴۰۱ و بعد از آن قرار داده است. بر مبنای میزان بازدید فوق، ۱۲۹۹۶ مورد غیربهداشتی ملاحظه گردیده که منجر به ضبط ۶۱۸۱۸۸ کیلوگرم (بیش از ۶۰۰ تن) فراورده دامی از بین ۸۵۰ نمونه برداری صورت گرفته انجامیده است. و در این میان بر حسب رسالت حرفه ای و اخلاقی دفاع از بهداشت و سلامت عمومی هم ۱۲۷۴ مورد از بین موارد غیر بهداشتی مشاهده شده جهت رسیدگی به مراجع قضایی معرفی و ۳۱۳۷۹۳ کیلوگرم فراورده خام دامی هم معدوم شد. طرح ملی تشدید و کنترل نظارت های بهداشتی در روزهای نوروز و ماه مبارک رمضان که از ۱۴ اسفندماه سال قبل شروع شده تا آخر روز عید سعید فطر تداوم خواهد داشت.


منبع:

1401/01/17
21:38:15
5.0 / 5
519
تگهای خبر: پزشك , تولید , خدمات , نوروز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر