سه ماه مانده تا حج

عربستان هنوز از ایران دعوت نکرده است

عربستان هنوز از ایران دعوت نکرده است

لذت سفر: درحالی که عربستان در فرصت سه ماه مانده تا برگزاری مناسک حج، از برخی کشورهای اسلامی برای مذاکره دعوت کرده است، اما مقامات حج ایران گفته اند هنوز دعوتنامه ای در این زمینه از عربستان دریافت نکرده اند. رئیس سازمان حج و زیارت نیز از ارسال نامه ای به این کشور درباره روشن شدن وضعیت حج آینده آگاهی داده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، عربستان یک ماه پیش تمام محدودیت های کرونا برای عمره را لغو و ورود زوار خارجی به این کشور را بدون مانع اعلام نمود. اینک، پیش بینی ها بر این است که بعد از دو سال محدودیت، حج واجب با کمترین مانع و محدودیت اجرا شود. عربستان بعد از همه گیری کرونا مقررات سختگیرانه ای را برای مراسم حج واجب حاکم کرد و به مدت دو سال، از حضور زائرانی که در خارج از این کشور زندگی می کنند، ممانعت کرد.
بااینکه وزارت حج عربستان تا کنون هیچ اطلاعیه رسمی درباره شرایط برگزاری حج ۱۴۴۳ قمری (۲۰۲۲ میلادی/ ۱۴۰۱خورشیدی) منتشر نکرده است، اما برنامه ریزی در بعضی کشورها همچون ایران شروع شده و در بعضی دیگر از کشورهای اسلامی، همچون پاکستان و هندوستان مقرراتی برای سفر حج واجب اعلام و درباره احتمال برگزاری حج ۲۰۲۲ به زوار آمادگی داده شده است.
سیدصادق حسینی ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ نیز مدتی پیش در دیدار نوروزی با مدیران و کارکنان سازمان حج و زیارت، از دعوت عربستان سعودی از برخی کشورهای اسلامی در هفته های اخیر برای مذاکرات حج تمتع آگاهی داده و اظهار داشته بود: در هفته های گذشته برخی از وزرای حج و زیارت کشورهای اسلامی برای گفت و گو درباره حج تمتع به عربستان دعوت شدند و گفت وگوها درباب چگونگی تسهیل حضور زوار بوده است، اما درباره سهمیه حضور زوار صحبتی نشده است، اما در مجموع شواهد و قرائن نشان دهنده برگزاری حج تمتع ۱۴۰۱ است.
او همین طور اظهار داشته بود: ظاهراَ عربستان درصدد تخصیص سهمیه کشورها بر طبق شیوع ویروس کرونا در کشورهای اسلامی است، یعنی مبنا میزان مبتلایان بر طبق آمار اعلامی از سازمان بهداشت جهانی خواهد بود.
اینک در فاصله سه ماه مانده تا حج، ایران هنوز از طرف عربستان برای مذاکره و امضای تفاهم نامه دراین زمینه دعوتنامه ای نگرفته است. عربستان در سالهای قبل از کرونا نیز متأثر از روابط دیپلماتیک بین دو کشور که از سال ۱۳۹۵ قطع شده است، از ایران در واپسین روزها برای مذاکره حج دعوت کرده بود. از همین رو، رئیس سازمان حج و زیارت در شورای هماهنگی بعثه و حج که اوایل این هفته برگزار شد، از ارسال نامه ای به کشور میزبان (عربستان) بمنظور روشن شدن وضعیت حج آینده آگاهی داد.
حسینی اظهار داشت: سازمان حج و زیارت ضمن برقراری تماس با برخی کشورها، پیگیر حج آینده است و برای برگزاری آن آمادگی دارد.
ایران که همانند دیگر کشورها از سال ۱۳۹۹ با همه گیری کرونا در مناسک حج تمتع حضور نداشته و نسبت به مدیریت بسته عربستان در حج که دو سال قبل بدون حضور زوار خارجی برگزار شده منتقد بوده است، از اوایل آذرماه ۱۴۰۰ برنامه ریزی برای حج آینده را آغاز نموده و حتی از زائرانی که قبلا ثبت نام کرده و در نوبت هستند خواسته واکسن های مورد تایید عربستان را تزریق کنند.
بنا بر آمار سازمان حج و زیارت، ۷۲هزار نفر در سال ۹۸ ثبت نام خودرا برای سفر حج تمتع قطعی کرده و منتظر اعزام هستند.
منبع:

1401/01/17
09:46:11
5.0 / 5
652
تگهای خبر: برنامه , ثبت , زیارت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر