اعلام پربازدیدترین های نوروز

اعلام پربازدیدترین های نوروز

لذت سفر: حافظیه، تخت جمشید، آرامگاه سعدی، عالی قاپو و سعدآباد، بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پربازدیدترین مجموعه های تاریخی در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ بوده اند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، طبق اطلاعاتی که مرتضی ادیب زاده ـ مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول ـ داده است، بیشترین بازدیدهای نوروزی در ارتباط با «حافظیه» است و بعد از آن به ترتیب، «تخت جمشید»، «آرامگاه سعدی»، «عالی قاپو»، «سعدآباد» و... بیشترین تعداد بازدیدکننده را داشته اند.
ادیب زاده افزود: بیشتر از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار بازدیدکننده تا آخر روز سیزدهم فروردین ماه ۱۴۰۱ ثبت شده است که استانهای فارس، اصفهان و تهران به ترتیب، بیشترین بازدیدکننده از مجموعه های فرهنگی تاریخی و موزه ها را داشته اند.
به قول سیدمؤید محسن نژاد ـ سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس ـ «حافظیه» در نوروز حدود ۴۲۰ هزار بازدیدکننده داشته و میانگین، روزانه پذیرای بیشتر از ۲۰ هزار نفر بوده است. جمعیت بازدیدکنندگان حافظیه در نوروز سال جاری به قدری زیاد بود که نگرانی هایی را نسبت به حفاظت از آن ایجاد کرد. آرامگاه حافظ فقط در لحظه تحویل سال حدود ۴۰ هزار بازدیدکننده داشت.
«تخت جمشید» که در جایگاه دوم پربازدیدترین مجموعه های تاریخی ایستاده، در تعطیلات نوروز حدود ۲۸۵ بازدیدکننده داشته و حدود ۲۵۰ هزار بازدید هم از «آرامگاه سعدی» صورت گرفته است.
اما در استان اصفهان که به قول علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن، در تعطیلات نوروز حدود حدود هفت و نیم میلیون بازدید را ثبت کرده است، کاخ «عالی قاپو» که یکی از پربازدیدترین مجموعه های تاریخی بود فقط در یک روز ۱۵ هزار بازدیدکننده داشته است. این بنای تاریخی تا روز هفتم فروردین ماه بیشتر از ۵۰ هزار بازدیدکننده داشت. ازدحام جمعیت بدون درنظر گرفتن ظرفیت تحمل در این بنای صفوی، واکنش های خیلی از فعالان و دوستداران میراث فرهنگی را برانگیخت.
کاخ سعدآباد هم بعنوان پنجمین مجموعه پربازدید در نوروز ۱۴۰۱ اعلام نمود که فقط در روز دوازدهم فروردین ماه ۴۸ هزار بازدید را ثبت کرده است. این مجموعه با ۱۳ کاخ موزه‌ی فعال، از روز اول تا آخر یازدهم فروردین ۷۱۶ هزار ۶۲۱ بازدید داشته است که کاخ ملت، موزه اتومبیل هلی سلطنتی، کاخ سبز و موزه پوشاک سلطنتی بیشترین بازدیدکننده را داشته اند.
نظر برخی کارشناسان موزه و میراث فرهنگی که به شمار زیاد بازدیدکنندگان بدون درنظر گرفتن ظرفیت تحملِ بناهای تاریخی انتقادهایی وارد کردند، بر این بود که برخی مجموعه های تاریخی بدون درنظر گرفتن استاندارد بنا و ظرفیت تحمل، دنبال ثبت بازدیدها و رکوردشکنی در آمارهای نوروزی بودند.
منبع:

1401/01/15
10:05:27
5.0 / 5
636
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر