صدمه به 53 مکان تاریخی و فرهنگی در اوکراین

صدمه به 53 مکان تاریخی و فرهنگی در اوکراین

یونسکو اعلام نمود حداقل ۵۳ مکان تاریخی و فرهنگی اوکراین شامل موزه ها و کلیساها در جریان جنگ با روسیه در این کشور گرفتار صدمه جدی شده اند.


به گزارش لذت سفر به نقل از گاردین، یونسکو، آژانس فرهنگی سازمان ملل به صورت رسمی تأیید کرده حداقل ۵۳ مکان تاریخی، ساختمان مذهبی و موزه در جریان حمله روسیه به اوکراین صدمه دیده اند.
سخنگوی یونسکو در اینباره به خبرگزاری فرانسه گفته: «این جدید ترین لیست است اما جامع نیست، چونکه کارشناسان ما همچنان به راستی آزمایی برخی از گزارش های عرضه شده توسط مقامات اوکراینی ادامه می دهند. یونسکو از تصاویر ماهواره ای و گزارش شاهدان از محل حادثه برای راستی آزمایی اطلاعات عرضه شده توسط مقامات اوکراینی استفاده می نماید. مکان هایی که بنا بر اعلام یونسکو صدمه دیده اند شامل بیشتر از ده ها مکان از کلیساها تا میراث فرهنگی تاریخی مدرن تر در منطقه خارکیف در شرق اوکراین است که زیر آتش شدید روسیه قرار گرفته است. همینطور پنج مکان صدمه دیده در کی یف، پایتخت اوکراین واقع شده در حالیکه پنج مکان دیگر در منطقه تاریخی چرنیهیف در شمال اوکراین قرار دارند».
یونسکو تائید کرده که در مجموع ۲۹ مکان مذهبی، ۱۶ بنای تاریخی، چهار موزه و چهار بنای تاریخی صدمه دیده اند. در این لیست اطلاعاتی از شهر محاصره شده ماریوپل یا شهر خرسون که توسط روسیه تصرف شده است، وجود ندارد.
هیچ یک از مکان های صدمه دیده در لیست میراث جهانی در معرض خطر یونسکو همچون کلیسای جامع سنت سوفیا یا ساختمان های صومعه لاورای کی یف-پچرسک قرار ندارند. با این وجود، مرکز تاریخی شهر چرنیهیف در لیست موقت یونسکو قرار دارد، به این مفهوم که اوکراین در تلاش است این منطقه را بعنوان میراث جهانی به ثبت برساند. شهردار چرنیهیف هم به تازگی نیروهای روسیه را متهم کرد که بمباران این شهر محاصره شده را تشدید کرده اند.
«آدری آزولای» رئیس یونسکو، در آغاز ماه مارس با ارسال نامه ای به «سرگئی لاوروف، » وزیر امور خارجه روسیه به او خاطرنشان کرد که روسیه یکی از امضاکنندگان کنوانسیون محافظت از میراث فرهنگی در زمان جنگ است.


منبع:

1401/01/13
20:13:42
5.0 / 5
554
تگهای خبر: پایتخت , تاریخی , ثبت , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر