نوروز ۱۴۰۱،

کلات منطقه ای تاریخی و سنتی همراه با طبیعت بکر و فرح بخش

کلات منطقه ای تاریخی و سنتی همراه با طبیعت بکر و فرح بخش

لذت سفر: خراسان رضوی ساکنان، زائرین و گردشگران خراسانی همواره در سیزدهم فروردین ماه، روز طبیعت را در سفرهای کوتاه و لذت بخشی می گذرانند که با عنایت به محدودیت هایی که در ۲ سال گذشته وجود داشته است، رفتن به گردش و سفر در ۱۳ فروردین سال جاری از رونق بیشتری برخوردار خواهد بود و مردم ۱۳ فروردین سال جاری را در مناطق خوش آب وهوا، طییعت زیبا و اماکن تاریخی به در خواهند کرد.کلات نادری همچون مقاصدی است که علاوه بر آثار تاریخی و جاذبه های سنتی، طبیعت بسیار جذاب و دل انگیزی دارد که همواره توجه گردشگران مختلف را به خود جلب می کند.

فرید جواهرزاده در گفتگو با ایسنا درمورد کلات نادری و آثار و جاذبه های دیدنی آن اظهار نمود: کلات در حدود ۱۴۵ کیلومتری شمال شرقی مشهد قرار و در دامنه شمالی کوه های هزارمسجد، در همسایگی کشور ترکمنستان قرار گرفته است. کلات، منطقه ای است که نادرشاه غنایم و خزائنی را که از هند آورده بود، در این منطقه نگهداری می کرده است و بدین جهت کلات حکایات تاریخی بسیاری را در خود جای داده است.

وی افزود: کلات، همچون بهترین مراکز و مناطقی است که علاوه بر دامنه تاریخی و سوابق بسیار درخشان، طبیعت بسیار زیبایی دارد. به شکلی که کوه های بلند و دره های عمیقی در این منطقه خودنمایی می کنند. عطر برنج و بوی مطبوع شمالی آن در تمام مزارع، خاطره شالیزارهای پیوسته و عظیم شمال کشور را یادآور می شود. کلات دارای رودهای پرآب و پرخروشی است که بستری برای صید ماهی فراهم می سازد.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران افزود: ازاین رو کلات را میتوان بعنوان گنجینه ای از زیبایی ها دانست که مردمان آن بسیار خون گرم بوده و تلفیقی از نژادهای مختلف با زبان های متعدد هستند. کلات منطقه بسیار سرسبزی است که در روستاهای اطراف آن، صنایع دستی بسیار متمایزی توسط هنرمندان این دیار تهیه و تولید می شود.

جواهرزاده با اشاره به مسیرهای راه یابی به کلات اشاره کرد: جاده مشهد به کلات، جاده ای کوهستانی است و حرکت در این راه مناظر بسیار متفاوت و جذابی را به همراه دارد. گاهی همانند جاده های شمالی کشور، سبز و خرم و در بعضی مناطق خشک است. در مجموع جاده ای همراه با گردنه های بسیار و تا حدودی دلهره آور برای رانندگان است. به شکلی که هنگام رانندگی با خودرو های سواری بایستی با احتیاط این مسیر را طی کرد.

وی افزود: مسیر مشهد به کلات حدود ۲ ساعت زمان می برد و بازدید از این شهر حداقل یک روز به طول می انجامد. درصورتیکه برای رفتن به کلات، خودرو شخصی به همراه ندارید، می توانید به میدان بار نوغان مراجعه نموده و از راه خودرو های سواری و اتوبوس به کلات بروید. اتوبوسرانی هم همه روزه مسافران را از بامداد تا عصر به این مقصد می رساند. خیلی از تاکسی ها و اتومبیل های بین شهری هم در طول شبانه روز مسیر مشهد به کلات را طی می کنند.رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران اضافه کرد: در ورودی کلات، دربند ارغون شاه و دربندهای دیگری وجود دارد که ژرف بودن و دژ مستحکم این دیار را نشان میدهد. در کنار آثار تاریخی بسیار زیبای کلات، طبیعت بسیار زیبا و بکری در این منطقه وجود دارد و بایستی نقاط مختلف کلات را تماشا کرد تا به زیبایی های این منطقه پی برد.

جواهرزاده اشاره کرد: کتیبه نادری همچون زیبایی های تاریخی این دیار شمرده می شود که در مدخل دربند ارغون شاه و ورودی قدیمی شهر کلات قرار گرفته است. همانطور که از نام این کتیبه پیداست، متعلق به دوره نادرشاه افشار است یا به عبارتی به دستور وی در دل کوه نقش بسته است. ظاهرا به جهت قتل ناگهانی نادرشاه، این کتیبه به پایان نرسیده و نیمه کاره رها شده است.

وی عنوان کرد: نوشته این کتیبه به زبان ترکی است که بعد از حمد خدا، رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) به صورت مفصل در مورد صفات نادر نوشته شده است و به عبارتی مایه عبرت برای گردشگران است.رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران اظهار داشت: برج باروی نادری، که مشرف بر راه های ورودی کلات است و به شکلی در طول ادوار تاریخ، نفوذ به این شهر را غیر ممکن می ساخته است، هم از دیگر زیبایی های منحصر به فرد این شهر محسوب می شود. برج و باروی کلات از گل، سنگ و آجر تولید شده و به صورت تقریبی دارای ارتفاع ۸ یا ۹ متری است. در صورتیکه ارتفاع آن از بستر رودخانه به بالای ۴۰ متر هم می رسد.

جواهرزاده اظهار نمود: در گذشته افرادی که در این برج ها نگهبانی می داده اند، رفت و آمد به کلات را کنترل کرده و بر ورودی شهر اشراف داشته اند. بدین جهت میتوان اظهار داشت که این دژ غیرقابل تسخیر، سالهای سال بسیار قوی و پرهیبت بوده است که تیمور لنگ ۱۴ مرتبه به تسخیر آن کوشیده و هربار ناکام مانده، بشکلی که در نهایت اعتراف کرده است که نمی تواند حریف آن شود.

وی افزود: یکی دیگر از آثار تاریخی این شهر، مسجد کبودگنبد است. این مسجد، قدیمی ترین اثر تاریخی شهر کلات شمرده می شود. بنای اولیه آن به دوران سلجوقیان بازمی گردد که نشان دهنده آبادی این شهر در گذشته است.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران بیان کرد: این مسجد در دوران نادرشاه و فتحعلی شاه مرمت شده است. امروزه در زیر گنبد مسجد، چند سنگ قبر قدیمی به چشم می خورد که متعلق به خاندان جلایر است که نسل های متعدد این خاندان بر کلات حکومت می کرده اند.

جواهرزاده اشاره کرد: کاشی کاری بسیار زیبایی بر روی گنبد این مسجد به وجود آمده و گنبد آن عظیم و دوپوششی بوده و بدین جهت به زیبایی آن منطقه عظمت ویژه ای بخشیده است. این مسجد همانند اغلب مساجد ایران در ورودی خود هشتی دارد و سپس صحنی چهارایوانی و شبستانی به چشم می خورد که وضوخانه به آن متصل است.وی افزود: قصر خورشید مهم ترین و معروفترین اثر تاریخی کلات محسوب می شود. این اثر همانند میدانی در دل یک شهر بعنوان نماد شهر کلات شناخته می شود. قصر در وسط باغ بزرگ بنا شده که حالا چند چنار سالخورده در اطراف آن قرار گرفته که حکایت از روزگاری دارد که جلال و جلوه خاص کلات را به تصویر می کشد.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران اضافه کرد: قصر خورشید در سه طبقه بنا شده است، زیرزمین آن شامل دو بخش است که بر چهار پایه سنگی استوار است. می گفته اند که این مکان محل نگهداری خزائن نادری و بخصوص غنائمی است که با خود از هند به ایران آورده است. در کنار محل نگهداری اشیاء قیمتی هم قرار گرفته است. همینطور تالار بزرگ هشت ضلعی آن که از ایوان چه هایی شکل گرفته و دیوارهایش با نقاشی هایی همراه با طلاکاری پوشانده شده است، از زیبایی های منحصربه فرد قصر خورشید شمرده می شود.

جواهرزاده اشاره کرد: در این تالار، کتیبه ای نواری شکل شامل سوره ای از قرآن به چشم می خورد که تاریخ جمادی الاول سال ۱۱۶۰ هجری قمری، سال مرگ نادر در انتهای آن نوشته شده است. طبقه سوم هم دارای دو بخش است که ستون های زیبا و بخش داخلی قوسی شکل آن هم فضای بسیار زیبایی به وجود آورده است.

وی عنوان کرد: از دیگر جاذبه های کلات، میتوان به بند نادری اشاره نمود که در زمان رونق خود زمین هایی را آبیاری می کرده است. آبشارهایی بسیار زیبا مانند قره سو در دل کلات قرار دارد که همچون مقاصد اکوتوریسم منطقه محسوب می شود. طبیعت فرح بخش و سرسبز این منطقه، همواره مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. روستاهایی که هریک در کنار دارا بودن تاریخ و آثار تاریخی ویژه خود نمایشی از طبیعت زیبای شمال کشور را نشان می دهند.رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران اظهار داشت: شیوه های سنتی زندگی معیشت از دیگر عواملی است که علاوه بر جاذبه های سنتی و آثار تاریخی و طبیعی، کلات را نسبت به سایر شهرهای خراسان متمایز می سازد و به شکلی موزه ای مردم شناسی شمرده می شود. در این شهر اقوام مختلف فارس، کرد، ترک، عرب و بلوچ زندگی می کنند و هریک به زبان خود و زبان عشیره و منطقه خود سخن می گویند و با فرهنگ خود روزگار می گذرانند که این ترکیب نمایش دهنده سپاهیان نادرشاه افشار بوده و این خصوصیت در نوع خود در کشور بی همتا است.

منبع:

1401/01/12
23:51:43
5.0 / 5
631
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر