بازدید ضرغامی از بازارچه صنایع دستی شهرستان طرقبه شاندیز

بازدید ضرغامی از بازارچه صنایع دستی شهرستان طرقبه شاندیز

به گزارش لذت سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جریان سفر هیات دولت به خراسان رضوی از بازارچه صنایع دستی نوروزی شهرستان طرقبه شاندیز بازدید نمود.


به گزارش لذت سفر به نقل از کمیته اطلاع رسانی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، سید عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پنجشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۴۰۱، در مسافرت به شهرستان طرقبه شاندیز در بازدید از این بازارچه صنایع دستی بر لزوم کاربردی شدن صنایع دستی تاکید نمود.
وی در این بازدید با هنرمندان صنایع دستی به گفتگو نشست و شرایط فعالیت آنها در زمینه صنایع دستی را جویا شد.
اجرای حرکات آیینی، برگزاری سفره هفت سین و اجرای برنامه توسط حاجی فیروز از برنامه هایی بود که در حاشیه این بازدید برگزار گردید.
برخی از این هنرمندان صنایع دستی، متقاضی دریافت تسهیلات برای توسعه کسب و کار و کارگاه صنایع دستی بودند که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای پرداخت تسهیلات از محل اعتبارات تبصره ۱۸ قول بررسی داد.
بر طبق این گزارش، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر لزوم تسریع در تبدیل بازار کهنه قم به بازار دائمی صنایع دستی با مشارکت دستگاههای اجرایی تصریح کرد و اظهار داشت: «بازار کهنه نیازمند تعاملات بین سازمانی است.»
پویا محمودیان دهم فروردین ماه ۱۴۰۱ از بازار کهنه قم بازدید و با بعضی از هنرمندان صنایع دستی این بازار تاریخی دیدار و گفتگو کرد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این بازدید با اشاره به اینکه قم با وجود داشتن هنرمندان مختلف صنایع دستی و با وجود معرفی این شهر با عنوان شهر ملی انگشتر ایران نیازمند بازارهای دائمی صنایع دستی است، اظهار داشت: «طرح تبدیل بازار کهنه به بازار دائمی صنایع دستی نیازمند تسهیلات و همکاری سایر دستگاههای اجرایی می باشد.»
او با تکیه بر لزوم تسریع در تبدیل بازار کهنه قم به بازار دائمی صنایع دستی اضافه کرد: «کمک های مورد نیاز برای تبدیل این بازارچه به نمایشگاه صنایع دستی قم انجام می شود.»
محمودیان افزود: «برای تشکیل بازار دائمی صنایع دستی در استان دیگر دستگاههای استان قم هم باید به کمک بیایند تا بتوان علاوه بر اشتغال زایی، به اقتصاد کشور و هنرمندان کمک کرد.»
بازار کهنه قم کارگاه های صنایع دستی خیلی از جمله رنگرزی سنتی، چاقوسازی، خراطی، منبت کاری، چرم سازی، مسگری، نجاری و آهنگری سنتی را دل دل خود جای داده است.
منبع:

1401/01/12
12:58:25
5.0 / 5
396
تگهای خبر: برنامه , تاریخی , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر