ایران ۳ پرونده میراث ناملموس به یونسکو فرستاد

ایران ۳ پرونده میراث ناملموس به یونسکو فرستاد

لذت سفر: قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ارسال سه پرونده میراث ناملموس ایران به یونسکو آگاهی داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، علی دارابی در این زمینه توضیح داد: پرونده های "افطاری و سنت های اجتماعی و فرهنگی وابسته آن"، "هنر تذهیب" و "زیارت رضوی"، سه پرونده ای هستند که ایران در نوروز ۱۴۰۱ برای یونسکو فرستاده است.
معاون میراث فرهنگی کشور بیان کرد: همزمانی ارسال پرونده میراث فرهنگی ناملموس "افطاری" به یونسکو در بهار ۱۴۰۱ با روزهایی که به پیشواز ماه مبارک رمضان می رویم، اتفاق بسیار فرخنده ای است.
دارابی اضافه کرد: پرونده ثبت جهانی افطاری با پیشنهاد ایران و با همکاری کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان تدوین شده است و ان شاءالله در سال ۲۰۲۳ در جلسه کمیته بین الدولی میراث فرهنگی ناملموس یونسکو مطرح می شود.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی همین طور اظهار داشت: پرونده "افطاری" ظرفیت آنرا دارد که تمام کشورهای اسلامی عضو این پرونده جهانی میراث فرهنگی ناملموس شوند و جمهوری اسلامی ایران از این مساله بسیار استقبال می کند.
او با اشاره به اینکه "هنر تذهیب" دومین پرونده ارسالی به یونسکو است، اظهار نمود: «تذهیب» هنری ایرانی ـ اسلامی است که تاریخی دیرین در جغرافیای فرهنگی ما دارد. این پرونده بصورت مشترک میان ایران، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان و ازبکستان تدوین شده است و ان شاءالله در سال ۲۰۲۳ میلادی در جلسه کمیته بین الدولی میراث جهانی ناملموس مورد بررسی یونسکو قرار خواهد گرفت.
دارابی درباره پرونده "زیارت رضوی" نیز اظهار داشت: "زیارت رضوی" پرونده ملی ایران است و به سبب اهمیت و شرایط خوب پاسداری از این سنت فرهنگی ناملموس، بمنظور ثبت در لیست برنامه های خوب پاسداری یونسکو تدوین شده است.
معاون میراث فرهنگی اضافه کرد: پرونده زیارت رضوی با عنوان برنامه پاسداری برای ارتقاء میزبانی از زوار رضوی، برنامه ای در زمینه میراث فرهنگی ناملموس است که به شرح اقدامات و برنامه های اجرائی کشور برای پاسداشت سنت زیارت حضرت رضا (ع) می پردازد.
بگفته دارابی، این پرونده در سال ۱۳۹۸ به یونسکو ارسال شده بود، ولی به سبب محدودیت های سهمیه یونسکو باردیگر در فرمت جدید تدوین و برای یونسکو ارسال شده است.1401/01/10
13:01:48
5.0 / 5
415
تگهای خبر: برنامه , تاریخی , ثبت , زیارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر