قیمت های نجومی در فقدان جای خواب!

قیمت های نجومی در فقدان جای خواب!

گزارش های ستاد خدمات سفر حاکی از این است که ظرفیت اقامتی بعضی شهرها همچون شیراز، مشهد و جزایر جنوبی 100درصد تکمیل شده و فعلا جالی خالی برای اسکان مسافران نوروزی در شهرهای بزرگ نیست، حتی در مدارس، حسینه ها و یا سالن های ورزشی. این وضعیت دست مایه ای شده تا عده ای خانه های شخصی خودرا با قیمت های نجومی به مسافران اجاره بدهند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، عزت الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ـ گفته شهرهای بزرگ زیارتی و گردشگری با مشکل اقامت روبه رو شده اند. سعید اوحدی، معاون توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه نیز همزمان با اختتام موج اول سفرهای نوروزی گفته که با پیک اقامت در بعضی استانها روبه رو بودیم و در بعضی از شهرها و استانها به حد اضطرار رسیدیم. در شهرهای مشهد، شیراز و یزد دَرِ مساجد و تکایا به روی مردم باز شد و مسافران در این اماکن ساکن شدند.
سیدمصطفی فاطمی ـ دبیر ستاد خدمات سفر ـ هم گفته که با تکمیل ظرفیت اقامتگاه های رسمی (هتل، هتل آپراتمان، مهمانپذیر و بومگردی ها)، از همان شب دوم فروردین ماه در شهرهای بوشهر، مشهد، شیراز و یزد از ظرفیت مساجد و حسینیه ها استفاده شده، برای اینکه سردی هوا خصوصاً در شهر مشهد امکان اسکان مسافران در فضای آزاد را گرفته بود.
فاطمی همین طور در گفت و گو با ایسنا، قیمت اقامتگاه ها در بعضی نقاط پرمسافر همچون مناطق آزاد را عجیب و غریب می داند و می گوید: باتوجه به ساختار مناطق آزاد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در آن مناطق اجازه نظارت ندارند، اما به تبع آن مناطق، سایر نقاط کشور نیز به افزایش قیمت تمایل دارند، در نتیجه کنترل قیمت ها خصوصاً در مناطق آزاد، ضرورت دارد.
بررسی ها نشان میدهد در جزیره کیش که از همان روزهای نخست تعطیلات، با تکمیل ظرفیت اقامتگاه های رسمی مواجه گردید، قیمت خانه های اجاره ای رشد فزاینده ای پیدا کرد؛ یک آپارتمان کوچک یک خوابه که در حالت عادی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد، در تعطیلات نوروز، شبی تا سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اجاره داده شده و الان هم جای خالی ندارد. قیمت یک سوئیت با ظرفیت اقامت دو نفر با ضعیف ترین خدمات و امکانات بهداشتی شبی دو و نیم میلیون تومان اجاره داده شده، درحالی که قیمت همین سوئیت کوچک تا پیش از تعطیلات شبی ۷۰۰ هزار تومان بود. نرخ کرایه روزانه خانه های دوطبقه ساحلی نیز فراتر از این ارقام است؛ یک شب اقامت در ویلایی دوطبقه که برای شش نفر ظرفیت دارد و تنها خاصیت آن مشرف بودن به دریا است، نزدیک به ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.
البته وضعیت قیمت هتل های کیش دست کمی از خانه های اجاره ای ندارد، قیمت یک اتاق دوتخته در هتل پنج ستاره این جزیره بیش از سه میلیون تومان است و نرخ یک شب سوئیت تک خواب در همان هتل به بالای ۱۲ میلیون تومان می رسد.
بنا بگفته مسؤولان گردشگری هزینه اقامت خصوصاً در خانه های اجاره ای جزایر جنوبی و مناطق آزاد باتوجه به ازدحام جمعیت از کنترل خارج شده است.
تحقیقا در هر شهری که با انبوه مسافر روبه رو شده، همین وضعیت حاکم است. قبل از شروع تعطیلات نوروز، اجاره یک هفته ویلایی دوطبقه با استخر در رامسر تا حدود ۲۶ میلیون تومان بود، البته این قیمت مشروط بر آن بود که از چندماه قبلِ نوروز آن ویلا به اجاره گرفته شود. برخی گزارش ها نیز حاکی از این است که نرخ کرایه روزانه برخی ویلاها با متراژ بالا و دارای استخر در شهرهای شمالی برای تعطیلات نوروز از ۱۴ میلیون تومان فراتر رفته است.
بررسی نرخ اجاره یک شب اقامتگاه های غیررسمی در رشت که پیش بینی می شود هفته شلوغ تری به نسبت هفته اول تعطیلات نوروز داشته باشد، نشان میدهد قیمت ها سه تا چهار برابر شده است. آپارتمان چهارنفره مبله ای که در شهر رشت در ایام عادی شبی یک میلیون تومان اجاره داده می شود برای هر شب در نوروز به چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.
محسن داوری، فرماندار مشهد که جزو شهرهای پرازدحام و شلوغی بود که تمام ظرفیت اقامتگاه های رسمی آن تکمیل شده و از اماکن اضطراری همچون مدرسه، خوابگاه، سالن وروزشی و حسینیه برای اسکان مسافران نوروزی استفاده شده، نیز با اهمیت ترین مشکل مسافران این شهر را به هزینه های اقامت مربوط دانسته و گفته که واحدهای اقامتی غیررسمی مبالغ بالاتری از مسافران و زوار درخواست می کنند.
این پیش بینی و احتمال مطرح است که باتوجه به رشد سفرهای نوروزی در هفته دوم تعطیلات، قیمت ها خصوصاً در خانه های اجاره ای با جهش قابل توجهی در ایام آینده مواجه خواهد شد که حتما نظارت و کنترل جدی تری را می طلبد.1401/01/07
12:30:05
5.0 / 5
462
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر