گزارش لذت سفر؛

غفلت مسؤلان و جولان گرانی ها

غفلت مسؤلان و جولان گرانی ها

به گزارش لذت سفر قیمت تخم مرغ که طی هفته های اخیر روند افزایشی گرفته بود در سایه غفلت مسؤلان مربوطه در بعضی مناطق تهران تا شانه ای ۷۰ هزار تومان هم رسیده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، قیمت تخم مرغ که طی هفته های اخیر روند افزایشی گرفته بود در سایه غفلت مسؤلان مربوطه در بعضی مناطق تهران تا شانه ای ۷۰ هزار تومان هم رسیده است. گزارش های میدانی خبرنگار مهر نشان داده است قیمت هر شانه تخم مرغ در سطح شهر بین ۵۷ تا ۷۰ هزار تومان متغیر است. براین اساس قیمت مصوب هر شانه تخم مرغ ۴۳ هزار تومان است. پیش از این وقتی که قیمت هر شانه تخم مرغ به ۵۵ هزار تومان رسیده بود وزارت جهاد کشاورزی آنرا غیرقانونی اعلام و عنوان کرده بود که با متخلفان به جد برخورد می شود در همین زمینه ابراهیم زارع، مدیر کل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به این مسئله گفته بود که قیمت مصوب تخم مرغ هیچ تغییری نکرده و عرضه این کالا در تمام مراکز عرضه باید به نرخ مصوب باشد ازاین رو تخم مرغ دولتی و غیر دولتی نداریم.وزارت جهاد: تخم مرغ به اندازه کافی وجود داردوی با اشاره به اینکه تخم مرغ به اندازه کافی در کشور وجود دارد، افزوده بود: حتی ما با مازاد تخم مرغ در داخل مواجه هستیم و برای پیشگیری از سقوط قیمت این کالا، پیشبینی هایی برای صادرات انجام شده است. این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه قیمت جهانی نهاده ها هم افزایش پیدا کرده اما علیرغم این مسئله دولت برای پیشگیری از افزایش قیمت محصولات پروتئینی مبادرت به افزایش نرخ نهاده های دامی نکرده است، اظهار داشته بود: ازاین رو فروش تخم مرغ با قیمت بالاتر از نرخ مصوب، تخلف است و ما این مسئله را به واحد بازرسی وزارت جهاد کشاورزی اطلاع می دهیم و با متخلفان به جد برخورد می شود.مصرف تخم مرغ ۵۰۰ تن افزایش یافتهمچنین روز ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ رضا سالمی، مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به افزایش قیمت تخم مرغ به شانه ای ۵۵ هزار تومان اظهار داشت: تولید روزانه تخم مرغ در کشور سه هزار و ۲۰۰ تن است و هم اکنون ۸۰ میلیون قطعه مرغ تخم گذار در کشور داریم که این با نیاز داخل کاملاً هماهنگ است.
وی ضمن اشاره به این که افزایش قیمت سایر اقلام پروتئینی منجر به رشد تقاضا برای تخم مرغ شده است، تصریح کرد: در این راستا مصرف تخم مرغ از حدود دو هزار و ۷۰۰ تا دو هزار و ۸۰۰ تن در روز به سه هزار و ۲۰۰ تن رسیده که باوجود این مساله به واسطه تولید خوبی که انجام شده، ما توانستیم این ۵۰۰ تن را پوشش دهیم و کمبودی در بازار وجود نداشته باشد.
این مقام مسئول ضمن اشاره به این که پیشبینی می شد از ۲۲ اسفندماه با مازاد تخم مرغ در کشور مواجه باشیم، خاطرنشان کرد: به همین جهت ما درحال برنامه ریزی برای خرید حمایتی و یا صادرات این محصول بودیم اما به واسطه مباحثی که در زمینه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی عنوان شد اتفاقات پیشبینی نشده ای در بازار رخ داد.
تخم مرغ ها احتکار شد؟
سالمی توضیح داد: بر این اساس چون تولید کنندگان تصور می کردند سال آینده ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف می شود تخم مرغ های تولیدی را در انبارها ذخیره کردند تا بتوانند با قیمت های بالاتر بفروشند.
مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران افزود: تخم مرغ برعکس مرغ حدود یک ماه قابلیت نگهداری و ذخیره سازی دارد.
وی افزود: با این وجود بنا بر اعلام وزیر جهاد کشاورزی حداقل تا آخر ماه مبارک رمضان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده های دامی ادامه دارد و تصمیم گیری درباره حذف آن به پس از ماه مبارک موکول می شود.
سالمی تاکید کرد: در همین راستا ما برای جبران کمبود در بازار روزانه صد تا ۱۵۰ تن تخم مرغ در استان تهران توزیع می نماییم و مصرف روزانه این استان، رقمی بین ۵۴۰ تا ۵۵۰ تن است. مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران ضمن اشاره به این که از روز چهارشنبه ۲۵ اسفندماه به علت اتمام فعالیت کارخانجات و مراکز شیرینی پزی و شیرینی فروشی تقاضا برای تخم مرغ به شدت کاسته می شود، اظهار داشت: از ۳۲۰۰ تن تخم مرغی که روزانه در کشور مصرف می شود حدود ۵۰۰ تن آن در ارتباط با صنایع است که با اتمام فعالیت آنان، تقاضا هم افت می کند و قیمت کاسته می شود. ازاین رو این وعده را به مردم می دهیم تا پیش از شروع سال نو، قیمت تخم مرغ کاسته می شود و به نرخ مصوب می رسد.پیش بینی وزارت جهاد معکوس از آب درآمد!با این حال نه تنها پیشبینی های مسؤلان وزارت جهاد کشاورزی درست از آب درنیامده و قیمت تخم مرغ کاهش نیافته است بلکه با شیب عجیبی به روند صعودی خود ادامه می دهد و با عنایت به این که در آستانه شب عید هستیم و چیزی هم تا ماه مبارک رمضان نمانده این روند می تواند نگران کننده باشد و لازم است که مسؤلان هر چه سریع تر تدابیر لازم را برای کنترل وضعیت بازار این محصول در نظر بگیرند.


منبع:

1401/01/01
13:28:17
5.0 / 5
431
تگهای خبر: برنامه , تولید , خرید , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر