هشدار رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر تهران

بحران سفرهای ماشینی در پیش است

بحران سفرهای ماشینی در پیش است

لذت سفر: رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران گفت: در تعطیلات نوروز با بحران سفرهای ماشینی روبه رو خواهیم شد، سفرهایی که منجر به کمپ و چادر در پارک و کنار خیابان می شود، چون بعد از دو سال محدودیت کرونا، زیرساخت آماده نداریم.


امیرپویان رفیعی شاد در گفتگو با ایسنا در ارزیابی سفرهای نوروزی، اظهار نمود: لغو کامل محدودیت های کرونا بعد از دو سال بطور قطع سونامی سفر را به وجود می آورد. با این حساب لازم است که پاسخگوی نیاز مسافران باشیم، چون مقاصد سفرهای داخلی هم مشخص است؛ خراسان رضوی، گیلان، مازندارن، فارس، اصفهان و شهرهای جنوبی معمولاً در نوروز با حجم زیاد تقاضا مواجهند، اما آیا شرایط استقبال و پذیرایی از مسافران نوروزی در این استان ها با وجود کرونا فراهم است؟
او با استناد به خدمات به فروش رفته برای تعطیلات نوروز، اظهار داشت: تقاضا برای سفر به شهرهای جنوبی، جزیره کیش و چابهار برای نوروز "زیاد" بوده است، هتل های شیراز تا ۸۰ درصد تکمیل ظرفیت شده اند، البته که حجم پیشبینی شده برای سفر در نوروز ۱۴۰۱ هنوز با دو سال پیش از کرونا فاصله دارد، به هر حال برخی هنوز ملاحظه کرونا را می کنند و نگران هستند.
رفیعی شاد در عین حال، "سفر هدفمند" را برای مقابله با کرونا و ترافیک نوروزی سفارش کرد و این سوال را پرسید حالا که محدودیت های سفر بعد از دو سال برداشته شده است برای مسافری که با اتومبیل شخصی سفر می کند و خانه شخصی کرایه می کند که روی بهداشت آن هم نظارتی وجود ندارد، چه شرایط ایمنی فراهم شده است؟ برای مدیریت این طیف از مسافران چه اقدامی شده است؟
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران در ادامه، استقبال از سفرهای خارجی را در تعطیلات نوروز "خوب" ارزیابی کرد و اضافه کرد: باآنکه سفرهای خارجی با افزایش نرخ ارز و کاهش تعداد پروازها و متعاقبا افزایش هزینه سفر هوایی روبرو شده است، اما با عنایت به استقبال از سفرهای داخلی و خارجی، عید پرسفری را پیشبینی می نماییم.
او درباره حجم سفرهای خارجی که برای نوروز پیشبینی می شود، این توضیح را افزود: ترکیه و دبی همچنان پرتقاضا است، ولی استقبال از سفرهای خارجی با عنایت به نرخ بالایی که دارند با دو سال پیش هنوز فاصله دارد. به هر حال، با دلار ۲۶ هزار تومان و یورو ۲۸ هزار تومان سخت تر از گذشته میتوان به خارج از کشور سفر کرد و واقعا هزینه سفرهای خارجی بالا است. از طرفی، برای یک خانواده پرداختن ۱۰۰ میلیون تومان برای سفر به ترکیه چندان توجیه ندارد.
رفیعی شاد افزود: در مسافرت دو اصل وجود دارد؛ انتفاع جامعه میزبان و درآمد ملی. به تجربه، سفرهایی که در داخل کشور انجام می شود فاقد این دو اصل است.
او افزود: ما حساب اقماری نداریم که دستاورد سفرهای انبوه داخلی را مشخص نماییم، فقط یکسری عدد و رقم اعلام می نماییم که با حساب اقماری و تأثیر درآمد این سفرها بر اقتصاد کشور، سنخیتی ندارد. این اعداد و ارقام باید مشخص نماید که چه تعداد مسافر از هتل ها بهره برده اند، چه میزان اثر اقتصادی داشته اند، تا چه حد جامعه میزبان از حضور آن مسافران منتفع شده است. در همه کشورهای توسعه یافته این حساب های اقماری وجود دارد و سرفصل آن در بودجه و اعتبارات آن کشورها مشخص است.
رفیعی شاد اظهار داشت: درباره عوارض خروجی که بیشتر شبیه جریمه خروج از کشور است، این آمار و ارقام هم دقیق مشخص نمی باشد، باید مشخص شود که چه میزان از عوارضی که گرفته می شود برای گردشگری هزینه شده است. مادامی که داده و اطلاعات دقیق نداشته باشیم به بیراهه می رویم. گذشتگان ما دست کم آثاری از خود به جای گذاشتند که میتوان به آنها اتکا کرد، ولی ما دانشگاهیان معاصر فقط یکسری عدد و رقم عرضه می دهیم که قابل اتکا و استناد نیست.
منبع:

1400/12/22
20:06:16
5.0 / 5
626
تگهای خبر: تعطیلات , خدمات , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر