رییس اتاق ایران مطرح كرد

صف طولانی شرکت های خارجی برای بازگشت به ایران

صف طولانی شرکت های خارجی برای بازگشت به ایران

لذت سفر: رئیس اتاق تجاری ایران می گوید خیلی از شرکت های خارجی که در دوره های قبل با ایران همکاری اقتصادی داشته اند، در انتظار به نتیجه رسیدن برجام هستند تا بار دیگر به ایران بازگردند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی اظهار نمود: اقتصاد ایران از سالهای دور شرکای خارجی قابل توجهی داشته و شرکت های مختلف از نقاط مختلف دنیا، در اقتصاد ایران حضور داشته اند. بدین جهت در صورتیکه مذاکرات به نتیجه برسد و تحریم ها کنار بروند این انتظار وجود دارد که تعداد زیادی از این شرکتها بار دیگر برای حضور در ایران پیش قدم شوند.
وی با اعلان اینکه اقتصاد ایران باید از تجربه دوران برجام استفاده نماید، اشاره کرد: پیش بینی ما این است که در صورت احیای برجام، شرکت های خارجی برای حضور در ایران مذاکرات خودرا با نهادهای دولتی و بخش خصوصی از سر خواهند گرفت اما باتوجه به تجربه چند سال قبل و خروج آنها از ایران بعد از شروع باردیگر تحریم ها، نحوه مذاکره با این شرکتها و نهایی کردن قراردادهایی که به نفع اقتصاد ایران است، اهمیت فراوانی خواهد داشت.
رئیس اتاق تجاری ایران در گفت و گو با سایت این اتاق به تجربه نفتی شدن اقتصاد ایران در دوره لغو تحریم ها نیز اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از خطوط قرمز بسیار مهمی که ما باید آنرا رعایت نماییم، بحث عدم وابستگی به نفت می باشد. در سالهای قبل باتوجه به محدودیت ها، مقدماتی برای کاهش وابستگی به نفت فراهم شده و باید مراقبت نماییم که در صورت بازگشت برجام، بار دیگر اقتصاد ایران به نفت وابسته نشود.
شافعی افزود: همانطور که در فلسفه تاسیس صندوق توسعه ملی مورد توجه قرار گرفته، پول نفت باید در گسترش زیرساخت ها و بهبود اقتصاد کشور در آینده مورد استفاده قرار گیرد و دولت و سایر نهادهای تصمیم گیر باید مراقبت کنند که با افزایش باردیگر وابستگی به نفت، مشکلاتی جدید دامن گیر اقتصاد ایران نشود.
وی با اعلان اینکه فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری نیاز به اعتماد دو طرفه دارد، بیان کرد: ما باید شرایطی را فراهم نماییم که در قالب آن، سرمایه گذاران با اعتماد به شرایط در بخش های مختلف اقتصاد فعال شوند و نگرانی بابت آینده سرمایه شان نداشته باشند، با چنین نگاهی می توان امیدوار بود که دستیابی به اهداف کلان اقتصادی ممکن باشد.
منبع:

1400/12/21
12:10:27
5.0 / 5
771
تگهای خبر: سایت , سرمایه گذاری , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر