رویدادی برای میراث فرهنگی و تنوع زیستی در سده نو

رویدادی برای میراث فرهنگی و تنوع زیستی در سده نو

لذت سفر: به مناسبت فرا رسیدن سده نو، رویداد میراث فرهنگی و تنوع زیستی به انگیزه معرفی و آموزش گروههای سنی کودک و نوجوان تا بزرگسال و با هدف آگاهی بخشی انجام می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، کارگروه مجازی میراث فرهنگی و تنوع زیستی در نظر دارد با همکاری موزه ملی ایران، موزه ملی ملک، میراث جهانی چغازنبیل و محوطه تاریخی هفت تپه، میراث جهانی تخت جمشید، مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران و پروژه قبل از تاریخی زهره (چگاسفلی)، برنامه های معرفی و آموزش را برای نوروز ۱۴۰۱ خورشیدی به اجرا رساند که شاید پیمانی باشد بر شروع این سده پیش رو به پاسداری از میراث فرهنگی و محیط زیست که هر دو سرمایه های باارزش این سرزمین باشکوه هستند.
در توضیح بیشتر رویکرد این رویداد آمده است: سرزمین پهناور ایران دارای بیوم ها و اکوسیستم های گوناگونی است که از هزاران سال پیش با استقرار گسترده جوامع انسانی از گونه های شناخته شده انسان نئاندرتال بهره برداری شده و تا به امروز با جریان زندگی و استقرار انسان های هومو ساپینس در این سرزمین برقرار بوده است. بنا بر این مدلهای استقراری و مدیریت زیستی در میان دو گونه انسان و نژادهای وابسته به آنها نسبت به هر دوره تاریخی تفاوت هایی آشکار دارد. در هزاران سال همبودی و همزیستی انسان با محیط زیست خیلی از این الگوهای رفتاری مانند رام کردن حیوانات وحشی، اهلی سازی حیوان و گیاه، برگزاری استقرارهای مسکونی از خشت، آجر و سنگ به وجود آمده است. اینگونه همزیستی و بهره برداری از محیط زیست سبب شده که زیست گونه های انسانی با محیط زیست پیرامون با کنش و برهم کنش همراه باشد.
در دنیای امروز باتوجه به بهره از هوش مصنوعی تفاوت های آشکار با هزاره های گذشته به وجود آمده است. برتری در دنیای امروز را تسلط بر دنیای مجازی می دانند و بنا بر این ما نیز از این دنیای مجازی بهره برده تا آنچه را که میراث هزاران ساله فرهنگ و محیط زیست این سرزمین بوده است بشناسیم، آموزش دهیم و پاسداری داریم.
در چند سال قبل و با تشکیل این کارگروه، برنامه ها و محصولات چندرسانه ای با عنوان "# میراث فرهنگی و تنوع زیستی" با تاکید بر ارزش های هزاران ساله همبودی و همزیستی انسان و منهای آدمیان به اجرا رسیده است که خوشبختانه مورد توجه عموم و متخصصان نیز قرار گرفته اند. بنا بر این و باتوجه به کسب تجربه از برنامه های پیشین به مناسبت فرا رسیدن سده پیش رو (خورشیدی)، کلاسه های برنامه های معرفی و آموزش برای گروههای سنی کودک و نوجوان تا بزرگسال در حوزه ترویج و آگاهی از میراث فرهنگی و تنوع زیستی اجرا می شوند.
آثار در بخش های نقاشی، کاغذ دیوار، پوستر و نرم افزار تعاملی، داستان کوتاه، نمایشنامه و فیلم نامه، عکس و فیلم مستند به فراخور گروه سنی قابل دریافت است.
مهلت تهیه آثار فروردین ماه سال ۱۴۰۱ و مهلت ارسال آثار از فروردین تا ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ خواهد بود. داوری آثار نیز در اردیبهشت ماه انجام می شود و نمایشگاه مجازی آثار نیز تیرماه ۱۴۰۱ برگزار می شود.
یادآوری شده که این رویداد حالت رقابتی ندارد، اما گواهی نامه همراهی برای تمام شرکت کنندگان صادر می شود و در پایان، آثار برابر با کلاسه های برنامه، در موزه مجازی میراث فرهنگی و تنوع زیستی نمایش داده می شود.


منبع:

1400/12/17
11:05:29
5.0 / 5
435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر