۲۵ کامیون ایرانی در مرز اوکراین-روسیه گرفتار شدند

۲۵ کامیون ایرانی در مرز اوکراین-روسیه گرفتار شدند

لذت سفر: کمیسیون کشاورزی اتاق مشترک ایران و روسیه راهکار هایی برای حل مشکل کامیون های ایرانی متوقف شده در مرز اوکراین و روسیه و همین طور حل مشکل محصولات کشاورزی صادراتی ایران به روسیه ارائه نمود.به گزارش لذت سفر به نقل از اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق مشترک ایران روسیه با موضوع حل مشکل محصولات کشاورزی صادراتی به مقصد روسیه و همین طور نحوه تعیین تکلیف ۲۵ کامیون ایرانی متوقف شده در پشت مرزهای اوکراین و روسیه اجرا شد.
نماینده گمرک ایران در این جلسه پیشنهاد کرد برای حل مشکل کامیون های ایرانی متوقف شده در مرز اوکراین و روسیه، خریدار روسی سفارش خودرا به سفارت ایران در روسیه اعلام نماید. دست اندرکاران روسی هم درباره آن محموله از گمرک ایران استعلام کنند. در این صورت گمرک ایران آماده است تا در سریع ترین زمان پاسخ استعلام را داده و اسناد لازم را ارائه کند تا این کامیون ها به سرعت روانه مقصد شوند.
علاوه بر این در این نشست رییس سازمان حفظ نباتات ایران برای حل مشکل صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه همچون فلفل دلمه ای سه راه کار کشت قراردادی محصول برای روسیه، ارائه برگه آنالیز برای بارهای صادراتی فعلی و شناسنامه دار کردن محصولات در سامانه سماک از دوره بعدی کشت را بیان نمود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران: ۲۵ تریلی حامل محصولات کشاورزی در مرز اوکراین مانده اند
روشنعلی یکتای قرابایی رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق مشترک ایران و روسیه با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین بیان کرد: متأسفانه ۲۵ تریلی ایرانی در مرز روسیه و اوکراین متوقف شده اند. تجار ما هنوز از گرفتاری بازگشت خوردن بار فلفل دلمه ای کمر راست نکرده بودند که این دفعه کامیون های آنها در مرز اوکراین زمین گیر شده است. اگر این کامیون ها بازگشت داده شوند باتوجه به مسافت و معطلی های قابل پیش بینی عملاً جنازه بار به ایران خواهد رسید و بدین سبب لازم است به سرعت برای این مساله تصمیم گیری شود.
رایزن تجاری روسیه در ایران: جنگ روسیه-اوکراین فرصتی برای توسعه صادرات ایران به روسیه
رستم ژیگانشین رییس نمایندگی تجاری فدراسیون روسیه در ایران با اشاره به این که حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال ۲۰۲۱ به ۴ میلیارد دلار رسید بیان کرد: تقریباً ۸۰ درصد از این مقدار را محصولات کشاورزی به خود اختصاص داده اند. بدین سبب در زمینه کشاورزی پتانسیل های خوبی برای همکاری میان دو کشور وجود دارد.
وی با اشاره به جنگ میان روسیه و اوکراین افزود: وقوع این جنگ هم امکان مضاعفی برای ایران فراهم نموده که صادرات محصولات کشاورزی خودرا افزایش دهد.
معاون وزیر جهاد: سامانه اطلاعاتی محصولات کشاورزی و سموم ایران راه اندازی می شود
در ادامه این جلسه شاهپور علایی مقدم رییس سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر این که راه اندازی سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی (سماک) با محوریت سلامت و بهداشت محصولات کشاورزی در ایران به مرحله آخر رسیده و به زودی بخشنامه های مربوط به آن ابلاغ خواهد گردید اظهار داشت: به زودی باید همه محصولات زراعی و باغی در این سامانه ثبت شوند تا همه اطلاعات مربوط به هر محصول همچون تولیدکننده، صادرکننده، مقصد صادراتی، محل تولید، چگونگی مراحل کاشت داشت و برداشت آن محصول، میزان استفاده از آفت کش ها و سموم و مواد بیولوژیک در پروسه تولیدات محصول و … همه ثبت و جمع آوری خواهند شد.
وی با اعلان اینکه در دنیا ۱۲۰۰ آفت کش ثبت شده که ۴۳۵ نوع از این تعداد برمبنای استاندارد تعریف شده در ایران استفاده می شود بیان کرد: اتفاقی که در ماجرای بازگشت خوردن فلفل دلمه ای ها صادراتی ایران صورت گرفت این بود که روسیه هفت سم در محصولات کشاورزی خود استفاده می نماید که در فهرست استاندارد ما نیست و چهار سمی که در ایران استفاده می شود و در فهرست استاندارد اتحادیه اروپا هم وجود دارد در روسیه استفاده نمی گردد. این محل اختلاف واقع شد و این امکان وجود داشت که با مذاکره و هماهنگی آنرا حل شود.
پیشنهاد گمرک برای نجات کامیون های ایرانی گرفتار در مرز اوکراین-روسیه
سیامک علی پناه کارشناس اوراسیا-روسیه واحد بین الملل گمرک ایران هم در این جلسه درباره کامیون های ایرانی متوقف شده در مرز اوکراین و روسیه اظهار داشت: برای بارهایی که در پشت مرز اوکراین مانده قرار شد خریدار سفارش خودرا به سفارت ایران در روسیه ارائه نماید. دست اندرکاران روسی از گمرک ایران درباره آن محموله استعلام خواهند کرد و گمرک ایران نیز در کمترین زمان استعلام را پاسخ داده و اسناد را ارائه خواهدنمود. در این صورت این کامیون ها به سرعت می توانند به مقصد برسند.


منبع:

1400/12/11
21:19:10
5.0 / 5
751
تگهای خبر: استاندارد , تولید , ثبت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر