حمله روسیه به اوکراین با اقتصاد جهانی چه کرد؟

حمله روسیه به اوکراین با اقتصاد جهانی چه کرد؟

لذت سفر: اتاق تجاری ایران در تازه ترین تحلیل خود به بررسی وضعیت اقتصاد جهانی و چشم انداز پیش روی آن بعد از حمله روسیه به اوکراین پرداخته است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، در ایام گذشته و بعد از حمله روسیه به اوکراین، خیلی از شاخصهای اقتصادی جهان تغییر کرده و بازارها به شکلی تردید و نگرانی از آینده گرفتار شده اند، موضوعی که در گزارش اتاق ایران نیز خودرا نشان داده است.
در بخش تحولات جهانی، شروع رسمی جنگ روسیه و اوکراین و موج تحریمی غرب مقابل روسیه، خبری است که تمام تحلیل های اقتصاد سیاسی در چند روز اخیر را تحت الشعاع قرار داده است. ایالات متحده با هدف لطمه به زیرساخت های مالی و بخش فناوری و نظامی، اتحادیه اروپا با تهدید حذف روسیه از سیستم سوئیفت، بریتانیا، ژاپن، کانادا، جمهوری چک، نیوزلند و تایوان هرکدام با گستره ای از اقدامات تحریمی در حوزه مالی، ایرلاین ها، مقامات دولتی و مبادلات تجاری با روسیه، کوشیده اند تا بدون گسترش جنگ فیزیکی، مانع از ادامه تهاجم نظامی این کشور به اوکراین شوند. بااینکه هیچ کدام از اقدامات مذکور نمی تواند مانع اثرات منفی و ماندگار چنین جنگی بر اقتصاد جهانی شود.
جنگ تجاری آمریکا و چین هم همچنان در راه افزایش تنش ها پیشروی کرده و آمریکا، اقتصاد صنعتی دولت محور چین را به بر هم زدن قواعد تجارت بین المللی محکوم کرده و از کشورهای همسو با ایالات متحده خواسته تا به مقابله با سیاست تجاری بسته چین برخیزند. ایالات متحده با کنار نهادن سیاست سنتی خود در خصوص رهبری نظام تجارت چندجانبه از مسیر سازمان تجارت جهانی، استراتژی جدیدی بر پایه پشتیبانی از طبقه متوسط و نیروی کار و شرکتهای داخلی اتخاذ نموده است. این کشور از انعقاد هرگونه موافقت نامه آزاد تجاری با بریتانیا نیز سرباز زده و پس دولت بریتانیا در تلاش است که تعامل با بعضی از ایالت های آمریکا را جایگزین بخشی از توافق با دولت فدرال این کشور کند.
در لایه منطقه ای خبرها حاکی از نهایی شدن موافقت نامه همکاری جامع اقتصادی میان امارات و هند در جهت اهداف بلندپروازانه دو کشور و کمک به تحقق رؤیای امارات برای بدل شدن به هاب منطقه ای تجارت جهانی است. همین طور یک میلیارد دلار از منابع مالی اختصاص یافته به افغانستان از طرف جامعه بین المللی از راه سازمان ملل در اختیار این کشور قرار خواهد گرفت.
در بخش داده های تازه، آنکتاد با روزآمدسازی گزارش خود در مورد روند تجارت جهانی نشان داده که تجارت جهانی، باوجود انتظار افول در نیمه نخست سال ۲۰۲۲، در سال ۲۰۲۱، نسبت به قبل از کرونا افزایشی ۱۳ درصدی داشته که در این میان رشد تجارت کالایی چشم گیر بوده و تجارت خدمات نیز سرانجام به شرایط قبل از کرونا بازگشته است. همین طور این گزارش نشان داده است که تجارت در بین کشورهای درحال توسعه یا کشورهای جنوب، رشد بالایی داشته که سهم کشورهای آسیایی در این روند، ۵۸ درصد در سال ۲۰۲۰ بوده است.
منبع:

1400/12/11
08:16:05
5.0 / 5
455
تگهای خبر: خدمات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر