سفر هوایی خارجی گران ماند

سفر هوایی خارجی گران ماند

به گزارش لذت سفر با وجود آن که سازمان هواپیمایی مالیات بر ارزش افزوده را مشمول پروازهای خارجی ندانسته، اما رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران می گوید: همچنان این مالیات در پروازهای خارجی از مردم گرفته می شود و عامل گرانی و دست مایه شکایت شده است.


حرمت الله رفیعی که سوم اسفندماه در نامه ای به رئیس سازمان هواپیمایی به تخلفاتی که توسط برخی از شرکتهای هواپیمایی درباره مالیات بر ارزش افزوده رخ داده است، اشاره کرده و از این سازمان درخواست کرده دستور ابطال دریافت مالیات بر ارزش افزوده از پروازهای بین المللی را بدهد، اینک به ایسنا می گوید: بعد از گذشت چند روز از ارسال آن نامه به رئیس سازمان هواپیمایی و با وجود آن که قبلا همین سازمان در اطلاعیه ای پروازهای خارجی را مشمول مالیات بر ارزش افزوده نداسته بود، اما همچنان این مالیات از مردم گرفته می شود و در صورت ابطال بلیت، مبلغ آن به مردم هم بازگشت داده نمی شود.
انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در آستانه فرارسیدن فصل سفرهای نوروزی و فروش تورهای خارجی، در نامه ای به رئیس سازمان هواپیمایی و معاون وزارت راه و شهرسازی که به محسن رضایی ـ معاون اقتصادی رئیس جمهورـ، رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ، خاندوزی ـ وزیر اقتصاد ـ، پورابراهیمی ـ رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس ـ و رضائی کوچی ـ رئیس کمیسیون عمران مجلس ـ رونوشت شده، اعلام نموده است: "متاسفانه با وجود پاسخ صریح و روشن آن سازمان در خصوص دریافت نکردن مالیات بر ارزش افزوده در پروازهای بین المللی، گاها شرکتهای هواپیمایی همچنان نسبت به دریافت این مالیات اقدام می کنند.
بنابراین تقاضا دارد به استنادِ:
الف ـ اطلاعیه انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی یاتا مندرج در سند ۸۶۲۲ سازمان بین المللی ایکائو و استانداردسازی آن معروف به پیمان شیکاگو که دولت ایران هم رسما عضو و متعهد به اجرای این پیمان است با هدف تجارت بین المللی و برابری، سیاست خود مبتنی بر عدم تعلق مالیات بر ارزش افزوده به خدمات عرضه شده در صنعت حمل و نقل هوایی که صراحتا به علت پرداخت وجه مربوطه نمی تواند منحصرا تابع قوانین مالیات بر ارزش افزوده حاکم بر کشور مبدا باشد.
ب ـ ماده ۱ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب مجلس شورای اسلامی ایران عرضه کالاها و عرضه خدمات در ایران را مشمول مالیات بر ارزش افزوده دانسته است، بنابراین در مورد حمل و نقل عمومی مسافر و بار توسط خطوط هواپیمایی بین المللی که از مبدأ ایران به مقاصدی خارج از کشور ایران است متناقض با اهداف تنظیم این قانون بوده.
ج ـ خطوط هوایی بین المللی از تبعیت قوانین سایر کشورها مشمول قانون بر ارزش افزوده در زمینه دریافت مالیات بر ارزش افزوده به جز در محدوده کشور خود منع شده اند.
ضمنا در صورت ضرورت این انجمن آمادگی دارد ادله و مستندات بیشتر را در جلسات حضوری به استحضار برساند.
همینطور یادآور می شود که در همین مدت کوتاه میزان شکایات واصله به این انجمن نشان از آشفتگی کسب و کار و خروج بی حساب ارز از کشور و تضییع حقوق بیت المال داشته، بنابراین ضروریست برای رفع معضلات جامعه درباره ابطال دریافت مالیات بر ارزش افزوده از پروازهای بین المللی دستور مؤکد صادر شود."
به دنبال ابلاغ سازمان امور مالیاتی، قانون مالیات بر ارزش افزوده از روز ۱۳ دیماه روی نرخ بلیت هواپیما به اجرا گذاشته شد. شرکتهای هواپیمایی خارجی این قانون را مغایر با مقررات بین المللی حمل و نقل و انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) دانستند و ضمن اشاره به ابهامات این قانون، اعتراض خویش را به اجبار اجرای آن اعلام نمودند. آژانس داران ایرانی هم انتقال خروج ارز از کشور و تحمیل هزینه های بیشتر به خانواده ایرانی را از تبعات اجرای این قانون دانستند. اعضای کمیسیون عمران مجلس و فراکسیون اقتصاد سفر و زیارت مجلس هم وعده داده بودند به این اعتراض و مغایرت قانونی در سریع ترین زمان رسیدگی و حتی در بودجه ۱۴۰۱ قانون در ارتباط با آنرا اصلاح کنند.
سازمان هواپیمایی ۲۱ بهمن ماه در اطلاعیه ای صراحتا اعلام می کند: با عنایت به اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده مختص عرضه کالا و خدمات در ایران است، بنابراین مشمول پروازهای خارجی نمی گردد. هرچند این سازمان پروازهای داخلی را مشمول مالیات بر ارزش افزوده می داند و درباره آن چنین توضیحی می دهد: برپایه مفاد ماده دو قانون مالیات بر ارزش افزوده، عرضه کالاها و عرضه خدمات در ایران و واردات و صادرات آنها از لحاظ مالیات و عوارض، مشمول مقررات قانون مذبور است. بنابراین مادامی که شرکتهای حمل و نقل هوایی ترتیبات حمل و نقل هوایی مسافر و بار را فراهم نمایند، مکلفند مالیات و عوارض عرضه خدمات حمل و نقل هوایی در ایران را از مسافر یا خریدار خدمت حمل، حسب مورد، مطالبه و وصول کنند.
مالیات بر ارزش افزوده در سفرهای هوایی درحالی اعمال شده که نرخ بلیت پرواز در مسیرهای داخلی و خارجی در سه سال گذشته به بهانه گرانی ارز با افزایش پی درپی روبرو شده که در دوران کرونا هم محدودیت در ظرفیت پذیرش مسافر، دستاویز گرانی بیشتر در قیمت بلیت هواپیما شده که در نتیجه، سهم سفرهای هوایی در سبد خانوار ایرانی را کوچک تر کرده است.
منبع:

1400/12/06
13:16:02
5.0 / 5
427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر