کشف قطعه ای از نسخه ی عیلامی کتیبه ی سنگی خشایارشا در تخت جمشید

کشف قطعه ای از نسخه ی عیلامی کتیبه ی سنگی خشایارشا در تخت جمشید

لذت سفر: فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از کشف قطعه ای از نسخه عیلامی کتیبه سنگی خشایارشا، آگاهی داد.


حمید فدایی پنجشنبه 5 اسفند به خبرنگاران اظهار داشت: پژوهشگران مرکز پژوهش های کتیبه شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در قالب برنامه‌ی مستندنگاری آثار مکتوب در محوطه‌ی تخت جمشید، قطعه سنگ آهکی به خط و زبان عیلامی هخامنشی را در مخزن موزه‌ی تخت جمشید یافتند.
فدایی اشاره کرد که بعد از انجام مطالعات مقدماتی بر روی آن متوجه شدند قطعه مذکور حاوی قسمتی از نسخه‌ی عیلامی کتیبه ای از خشایارشای هخامنشی موسوم به کتیبه‌ی XPl است.
مدیر پایگاه میراث جانی تخت جمشید اظهار داشت: مرکز پژوهش های کتیبه شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید که بمنظور مستندنگاری و بررسی دوباره این آثار تشکیل شده است، با همکاری دیگر کارشناسان تلاش می کند به زودی بخش بزرگی از این میراث زبانی را (بویژه کتیبه ها و الواح میخی) آماده‌ی انتشار کنند.
یک متخصص زبان های باستان و مشاور کتیبه شناسی پایگاه تخت جمشید نیز اظهار داشت: نسخه‌ی فارسی باستان این کتیبه در چهارم بهمن ماه ۱۳۴۵ در فاصله‌ی ۱۷۰۰ متری شمال صفه‌ی تخت جمشید در کنار جاده کشف و توسط شادروان بدالزمان قریب استاد وقت رشته‌ی زبان های باستانی دانشگاه شیراز مطالعه و منتشر گردید.
سهیل دلشاد، اضافه کرد: بخش بزرگی از متن این کتیبه در حقیقت یک نسخه از کتیبه‌ی داریوش نخست بر روی آرامگاه وی در نقش رستم (در دو طرف ورودی آرامگاه) است و قطعاتی از این کتیبه در دوران جستجوهای هرتسفلد در محوطه‌ی موسوم به فرته داران کشف گردیده بود.
وی افزود: یکی از اولین کتیبه های هخامنشی که توسط پژوهشگران ایرانی مطالعه و منتشر شد نسخه‌ی فارسی باستان کتیبه‌ی مذکور بود و الان نیز بعد از حدود ۵۵ سال، قطعه‌ی حاوی نسخه‌ی عیلامی این کتیبه نیز برای اولین بار توسط پژوهشگران ایرانی منتشر می گردد.
دلشاد اظهار داشت: وجود تعداد بالا و متنوعی از قطعات حاوی خط میخی از دوران هخامنشی و پیشا هخامنشی در مخزن موزه‌ی تخت جمشید و همین طور وجود کتیبه های متنوع از دوران هخامنشی تا معاصر در سرتاسر محوطه های تخت جمشید و نقش رستم، این مجموعه را تبدیل به یکی از غنی ترین مجموعه های دنیا از نقطه نظر کتیبه شناسی نموده است.
منبع:

1400/12/05
12:48:06
5.0 / 5
710
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر