در دیدار معاونان وزیر دو كشور صورت گرفت؛

بررسی راه های توسعه همکاری حفظ آب و خاک بین ایران و قزاقستان

بررسی راه های توسعه همکاری حفظ آب و خاک بین ایران و قزاقستان

لذت سفر: راه های توسعه همکاری حفظ آب و خاک و منابع طبیعی بین ایران و قزاقستان بررسی گردید.


به گزارش لذت سفر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، بامداد امروز مسعود منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با "مامیشف" معاون وزارت اکولوژی، زمین شناسی و منابع طبیعی کشور قزاقستان دیدار و راه های توسعه همکاری بین دو کشور در حوزه آب، خاک و منابع طبیعی مورد بررسی قرار گرفت.
مسعود منصور در این دیدار ضمن اشاره به تاریخچه منابع طبیعی کشورمان، خاطرنشان کرد: تا سال ۱۳۴۱ شمسی جنگلها، مراتع و بیشه زارها در ایران در قالب مالکیت خصوصی اداره می شد و بعد از این سال، قانونی در کشور تصویب گردید و منابع طبیعی از مالکیت خصوصی خارج و در اختیار دولت قرار گرفت.
وی اظهار داشت: قانون ما را مکلف کرد تا منابع طبیعی را در قالب طرح های فنی و توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مدیریت نماییم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همین طور اظهار داشت: در منابع طبیعی نقش و مشارکت مردم پیشران تلقی می شود و مردم در قالب طرح های منابع طبیعی با سازمان همکاری دارند و اکنون حدود یک میلیون خانوار روستایی و عشایری زندگی شان وابسته به مراتع کشور است.
منصور به وجود ۱۴ میلیون هکتار جنگل، بیش از ۸۰ میلیون هکتار مرتع و ۳۰ میلیون هکتار اراضی بیابانی در ایران اشاره و اظهار نمود: منابع طبیعی به ویژه جنگلها حالا با اقدامات حفاظتی و بدون بهره برداری چوب از جنگل توسط سازمان منابع طبیعی مدیریت می شود.
رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در حوزه بیابان زدایی در ایران به توفیقات شایان توجهی دست یافته ایم، اضافه کرد: ایران در این حوزه پیشینه طولانی دارد و تا حالا یک و نیم میلیون هکتار از اراضی بیابانی را به جنگل تبدیل نموده است.
به گفته وی، تجربیات خوبی در حوزه مقابله با بیابان زایی در ایران وجود دارد که می توان این تجربیات را در قالب همکاریهای دوجانبه به کشور قزاقستان منتقل کرد.
در ادامه این جلسه، معاون وزارت اکولوژی، زمین شناسی و منابع طبیعی کشور قزاقستان با ابراز خرسندی از این جلسه به همکاری ایران با قزاقستان در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی اشاره نمود و اضافه کرد: ایران می تواند با انتقال تجربیات زمینه همکاری خوبی را با قزاقستان ایجاد نماید.
مامیشف، خشک شدن دریاچه اورال در قزاقستان را بعنوان بزرگترین چالش زیست محیطی این کشور نام برد و تصریح کرد: با خشک شدن دریاچه اورال سالانه بیش از صدها هزار تن گردوغبار نمکی تولید و به هوا پراکنده می شود بدین جهت ایران می تواند با کار کارشناسی و تکنولوژی هایی که در اختیار دارد در حوزه احیای دریاچه اورال، جنگل کاری در اراضی بیابانی و غیربیابانی و همین طور با ارائه خدمات فنی در حوزه آبخیزداری به قزاقستان کمک نماید.
وی به موضوع جنگل کاری در قزاقستان اشاره نمود و اظهار داشت: تنها در سال ۲۰۲۱ حدود ۶۱ هزار هکتار جنگل کاری در قزاقستان انجام شده است و هم اکنون سطح جنگل این کشور ۶ میلیون هکتار است.
معاون وزارت منابع طبیعی کشور قزاقستان همین طور خاطرنشان کرد: راه های همکاری زیادی بین ایران و قزاقستان در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی وجود دارد و کارشناسان ما توافق کرده اند از خدمات فنی و تخصصی پیمانکاران ایرانی برای آموزش و انتقال دانش و تجربیات کمک بگیرند.
بر اساس این گزارش، رئیس سازمان منابع طبیعی کشور در آخر این جلسه نماد درخت بلوط را به یادگار به مامیشف معاون وزارت اکولوژی، زمین شناسی و منابع طبیعی کشور قزاقستان تقدیم کرد.
شایان ذکر است؛ در این دیدار، مامیشف ضمن بازدید از یادمان جانثاران منابع طبیعی، یک اصله نهال در اطراف این یادمان غرس کرد.


منبع:

1400/12/03
12:47:34
5.0 / 5
409
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر