مذاکره ایران و عراق برای آسان شدن سفر با خودرو شخصی

مذاکره ایران و عراق برای آسان شدن سفر با خودرو شخصی

لذت سفر: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با این پیش بینی که با لغو کامل ویزای ایران و عراق از ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۰، ترددهای زمینی بین دو کشور افزایش یابد، با طرف عراقی برای تسهیل در تردد سفرهای خودرویی بین دو کشور مذاکره کرد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران که در حال حاضر مرجع رسمی صدور گواهی نامه رانندگی بین المللی و پلاک ترانزیت در کشور است، اعلام نمود: از آنجاییکه طبق اعلام مقامات رسمی ایران و عراق از ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۰ ویزای زمینی برای اتباع دو کشور لغو خواهد شد، پیشبینی می شود آمار رفت و آمدهای زمینی به شدت افزایش یابد. ازاین رو به منظور تسهیل در سفرهای زمینی اتباع دو کشور با انوع خودرو و بررسی موانع و مشکلات ورود موقت و خروج وسایل نقلیه مسافران خارجی از عراق به ایران و بالعکس، همینطور عرضه پیشنهاد برای بهبود رویه و هماهنگی های بعدی، با مقامات در رابطه با این مورد در ایران و عراق مذاکراتی انجام شد.
قوانین و مقررات عبور و مرور بین المللی وسایل نقلیه موتوری، معافیت سوخت همراه خودرو های سواری خروجی از مرزهای کشور، تعیین ارزش پایه خودرو های ورود موقت، پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک، ممنوعیت ورود موقت مسافران خارجی به ایران با خودرو های لوکس و گران قیمت، اطلاع رسانی به مسافران خارجی درباره ترخیص کاران مجاز در گمرکات مرزی و لزوم دسترسی ساده به سیمکارت تلفن همراه در مرزها، همچون موضوعات مورد پیگیری و بحث مدیران کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با طرف عراقی بوده است.


مدیران کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در جریان سفر به عراق با مدیر مجموعه گمرک مرزی حاجی عمران، مدیرکل گمرک اقلیم کردستان، رئیس پلیس ترافیک استان اربیل، سرکنسول های ایران در اربیل و سلیمانیه عراق و مدیرکل گمرکات تمرچین و باشماق دیدار و گفتگو کردند.
ایجاد امکان فعالیت شبانه روزی در مرزهای تمرچین، پرویز خان و باشماق در ایران از موضوعات مورد تاکید مقامات اقلیم کردستان عراق در جهت فراهم آوردن رفاه بیشتر مسافران و تسریع در انجام امور در ارتباط با تردد خودرو ها بود.
ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد چندی قبل اعلام نمود مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق قول داده است ویزای زمینی میان ایران و عراق از ماه شعبان (حدودا ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۰) لغو شود. ویزای ایران و عراق پیشتر برای سفرهای هوایی بین دو کشور از آبان ماه ۱۴۰۰ لغو شده بود. ایران در چند سال گذشته بیشترین مسافران ورودی را از کشور عراق داشته است. برپایه مطالعاتی که تا کنون صورت گرفته انگیزه سفر عراقی ها به ایران بیشتر زیارت، درمان و گردش بوده است.
منبع:

1400/12/01
12:35:27
5.0 / 5
536
تگهای خبر: خودرو , زیارت , سفر , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر