حکم تخلیه موزه عروسک ها فعلا متوقف گردید

حکم تخلیه موزه عروسک ها فعلا متوقف گردید

لذت سفر: مدیر موزه عروسک های ملل اظهار داشت: در توافقی با مدیران شهرداری تهران قرار شد ˮفعلاˮ حکم تخلیه ملک موزه متوقف شود و موزه تا ˮاطلاع ثانویˮ در مکان فعلی به فعالیت خود ادامه دهد تا حمایت ها و اقدامات قانونی لازم تعیین و تصویب شود.


بعد از واکنش های گسترده به خبر تخلیه ملک موزه عروسک های ملل با حکم شهرداری منطقه ۱۲ تهران، مسعود ناصری دریایی، مدیر این موزه به ایسنا اظهار داشت: شهرداری بر طبق نامه ای که مدتی پیش فرستاد، قصد داشت ملک را از موزه عروسک های ملل پس بگیرد، اما با پیگیری ها و مذاکرات، جلسه ای روز چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه در موزه عروسک های ملل با حضور معاونت اجتماعی شهرداری و نمایندگان میراث فرهنگی تهران و اداره کل موزه ها انجام شد که شهرداری و شورای شهر تهران نیز "فعلا" قول مساعد داده اند موزه در مکان فعلی خود به فعالیت ادامه دهد تا پروسه قانونی و تصمیم های لازم در این زمینه گرفته شود.
او اشاره کرد: البته هنوز توافق رسمی صورت نگرفته و این تصمیم تا انجام بررسی ها و مراحل قانونی "فعلا" موقف شده است.
ناصری با اشاره به ناشناخته بودن موزه عروسک های ملل نزد مسؤولان و حتی مردم، اظهار داشت: تعدادی از مسؤولان حتی امضاکنندگان نامه های آن هنوز با ماهیت و چیستی این موزه آشنا نیستند. جلسه روز چهارشنبه دست کم موجب شد آنها با عملکرد و کارهای موزه عروسک های ملل آشنا گردند و تصویر روشن تری پیدا کنند که اساسا در نظرات آنها موثر است.
مدیر موزه عروسک های ملل درباره قراردادی که با شهرداری برای فعالیت در مِلک کوچه فیات دارند، توضیح داد: سال ۱۳۹۶ قراردادی با اعتبار سه سال با شهرداری منطقه ۱۲ تهران برای در اختیار گرفتن این ملک بمنظور استقرار و فعالیت موزه عروسک های ملل بسته شد. ما شش ماه قبل از اختتام مهلت قرارداد، یعنی در مردادماه سال ۱۳۹۸ به شهرداری منطقه ۱۲ تهران با هدف تمدید قرارداد نامه ای نوشتیم. نامه را برای بخش های مختلف نیز فرستادیم. مدیران وقت در شهرداری قول مساعد داده بودند که قرارداد ملک موزه عروسک های ملل تمدید شود، اما به هر شکل، در زمان خود قرارداد تمدید نشد. از سویی، باتوجه به تعطیلی طولانی مدت مشاغل و موزه ها در دوران کرونا، ماه های زیادی در موزه بسته بود و فعالیت ها آنلاین انجام می شد. زمانی هم که اداره کل موزه ها با دستور ستاد ملی کرونا اجازه بازگشایی داشت موزه برای رعایت پروتکل ها، در ایام محدود و با هماهنگی قبلی، تعداد خیلی محدود، حدود هشت تا دوازده نفر بازدیدکننده را می پذیرفت.
او اضافه کرد: ما فرض را بر این گذاشته بودیم که در دروان کرونا باتوجه به اینکه مشاغل فرهنگی همچون موزه های خصوصی لطمه و زیان فراوان دیده و هیچ حمایتی نشده اند، مقرر است با ادامه استقرار در این ملک و تمدید قرارداد، حمایت شویم. موزه ها خصوصاً مجموعه داران و موزه داران خصوصی در این دو سال با سختی، به فعالیت خود ادامه دادند. مشکلات زیادی پیش روی ما بوده است. حالا بعد از چند ماه بازگشایی باردیگر با سویه اُمیکرون روبه رو شده ایم که تمام بازدیدهای دانش آموزی را متوقف کرده است.


ناصری افزود: در چنین شرایطی وقتی نامه ای از شهرداری در خصوص پس گرفتن ملک و تخلیه سریع آن دریافت کردیم، به شدت نگران شدیم. هرچند، در جلسه اخیر با نمایندگان شهرداری و میراث فرهنگی، آن نگرانی تا حدی رفع شد و این فرصت و امکان به وجود آمد که "فعلا" و تا "اطلاع ثانوی" در همین محل، موزه برپا بماند تا مراحل قانونی درباره تمدید چندساله‌ی قرارداد گرفته شود و یا اگر سیاست شهرداری بر آنست که ملک را پس بگیرد، فرصتی داده شود تا وسایل موزه را در زمان کافی جمع آوری و به مکان دیگری منتقل نماییم.
بگفته ناصری، در موزه عروسک های ملل، در حال حاضر حدود سه هزار عروسک از ۸۴ کشور، بیش از ۵۰۰ اسباب بازی و همین طور انواع پوشاک اقوام و مردمان ایران به همراه صنایع دستی و ساز ایرانی نگهداری می شود که جابه جا کردن تمام آنها و تخلیه ملک در زمانی سریع و کوتاه امکان پذیر نبود.
مدیر موزه عروسک های ملل اظهار داشت: موزه فعلا جابه جا نمی گردد و همچنان در ایام پنجشنبه و جمعه با هماهنگی قبلی تعداد محدودی بازدیدکننده می پذیرد و به زودی کارگاره های پیش بهاری و نوروزی نیز شروع خواهد شد. ما تا اطلاع ثانوی به کار خود ادامه می دهیم تا بعد از بررسی ها تصمیم نهایی گرفته شود.
ناصری همین طور بیان کرد: موزه عروسک های ملل به هیچ وجه رویکرد و جنبه اقتصادی ندارد و ماهیت آن کاملا فرهنگی است و همانند دیگر مجموعه داران خصوصی، دغدغه ما نیز همیشه بر این بوده که دیگران را در کیفیت یافته ها و داشته های خود سهم نماییم. ارزش افزوده این موزه به اشیاء آن نیست، به گروهی است که در موزه عروسک های ملل مستقر هستند و همگی جزو گردانندگان موزه به شمار می آیند و سال ها در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، افسانه ها و قصه های ایران و ملل، عروسک ها، صنایع دستی، ساز، گونه های جانوری و گیاهی و جغرافیای ایران پژوهش و تحقیق کرده اند و آنرا با دیگران به اشتراک می گذارند. برای ما مهمست که مسؤولان و مدیران نیز ارزش و اهمیت این موزه و نقشی را که در آگاهی و هویت بخشی کودکان و نوجوان دارد درک کنند.


موزه عروسک های ملل در خیابان انقلاب، کنار مترو دروازه دولت، اول سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک دو واقع شده است. این موزه فقط روزهای پنجشنبه و جمعه باز است و با هماهنگی قبلی بازدیدکننده می پذیرد.

1400/11/29
22:47:53
5.0 / 5
598
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر