وزیر جهاد كشاورزی گلایه كرد؛

نبود داده و اطلاعات درست و دقیق بزرگترین چالش بخش کشاورزی کشور

نبود داده و اطلاعات درست و دقیق بزرگترین چالش بخش کشاورزی کشور

به گزارش لذت سفر وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: هم اکنون نبود داده و اطلاعات درست و دقیق از بخش کشاورزی با اهمیت ترین درد و چالش این بخش در کشور محسوب می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، سید جواد ساداتی نژاد قبل از ظهر دوشنبه در جلسه بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی آذربایجان غربی با محوریت سیب اظهار نمود: متأسفانه اکنون داده و اطلاعات درست و دقیقی از بخش کشاورزی در کشور نداریم، اضافه کرد: تا آن زمان که این خلأ جبران نشود نمی توانیم برنامه ریزی درستی برای توسعه این بخش داشته باشیم.
وی با اشاره به بیان اعداد و ارقام متفاوت از بخش کشاورزی به ویژه در جلسه امروز اضافه کرد: امکان ندارد مدیری بتواند بدون داشتن داده و اطلاعات دقیق و درست برنامه ریزی درستی داشته باشد.
ساداتی نژاد با اعلان اینکه شش ماه از فعالیت دولت سیزدهم نمی گذرد یک روز به بنده اعلام نمودند یک میلیون دام مازاد در بخش عشایری داریم باید چاره اندیشی شود، اظهار داشت: امروز اعلام می کنند در بخش دام کمبود داریم کسی نیست بپرسد یک میلیون دام مازاد عشایر کجا رفت؟ همه این موارد ناشی از نبود داده و اطلاعات درست از بخش کشاورزی بوده و درد بزرگی است.
وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه نیازمند بانک اطلاعاتی جامع در بخش کشاورزی برای برنامه ریزی منسجم هستیم، اظهار داشت: چرخه اقتصاد با واردات و صادرات رونق می گیرد و بخش کشاورزی نیز در مقایسه با سایر بخش ها دراین زمینه از اهمیت بیشتری دارد.
ایجاد رصد خانه آمار در وزارت جهاد کشاورزی
وی افزود: این اولین سفر من است که در قالب هیئت دولت نیست و یک سفر ویژه است چون آذربایجان عربی قطب کشاورزی و بهشت کشاورزی است و جایگاهش در امنیت غذایی غیر قابل انکار است، مشکلاتی که امروز شنیدم مربوط به گذشته است آمده ام تا با کمک هم آستین ها را برای رفع اش بالا بزنیم.
وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه در دولت سیزدهم برای تقویت بخش کشاورزی ۵ اولویت اصلی داریم که با برنامه مشخص اجرائی می نماییم اضافه کرد: با توجه به این که در زمینه کشاورزی داده و اطلاعات نداریم ایجاد رصد خانه آمار در وزارت کشاورزی اولین برنامه ما است که تا اختتام ۱۴۰۱ فاز اولش را ایجاد می نماییم تا برمبنای آن برنامه ریزی های بهتری انجام بدیم.
ساداتی نژاد با تاکید بر این که آذربایجان غربی قطب کشاورزی و بهشت باغداری ایران محسوب می شود، اضافه کرد: برای وزارت جهاد آذربایجان غربی از استان هایی است که در امنیت غذایی ایران جایز اهمیت بوده و نگاه ویژه ای به این استان داریم.
خام فروشی بلای جان بخش کشاورزی کشور
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید به این که سهم کشاورزی از تولید ناخالص ملی ۱۱ و ۷ دهم درصد است، اظهار نمود: متأسفانه در بخش کشاورزی ارزش افزوده نداریم و عمدتا خام فروش هستیم.
ساداتی نژاد تصریح کرد: صادرات اصل مهمی در رونق کشاورزی است و برای بهتر شدن وضعیت و شرایط مطلوب تر برای هر همسایه میز دیپلماسی اقتصادی به وجود آمده است.
وی با اشاره به این که باید گواهی سلامت برای همه محصولات کشاورزی کشور صادر شود، اشاره کرد: با صدور گواهی سلامت محصول ایرانی بدون دغدغه در داخل و خارج به مصرف می رسد.
ساداتی نژاد دیپلماسی غذایی چهارمین برنامه این وزارت خانه اعلام نمود و اظهار داشت: ما فقط ۲ درصد در سبد غذایی کشورهای همسایه حضور داریم باید تلاش نماییم با اجرای این برنامه سهم خودمان را در این سبد ارتقا دهیم در بخش صادرات سیب کارهای مهمی انجام خواهیم داد که آذربایجان غربی بعنوان قطب تولید سیب محور آنست.
جشن سنددار شدن تمامی اراضی کشاورزی کشور تا اختتام دولت سیزدهم برگزار می شود
وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه جشن سند دار شدن تمامی اراضی کشاورزی کشور تا اختتام دولت سیزدهم برگزار می شود، اظهار داشت: هم اکنون ۴ درصد از اراضی کشاورزی کشور سنددار هستند که در تلاش هستیم تا اختتام دولت سیزدهم جشن سند دار شدن تمامی اراضی کشاورزی کشور اجرا شود.
ساداتی نژاد با اشاره به این که ۲۵۰ هزار هکتار کشاورزی قراردادی در کشور انجام می شود و در سال آینده کشاورزی نیز به دو میلیون هکتار خواهد رسید، اشاره کرد: در بحث سیب نیز نیاز است به بخش کشاورزی قرار دادی توجه گردد که برای این کار نیز نیازمند استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی هستیم.
وی در ادامه با تاکید بر این که برای رونق صادرات محصولات کشاورزی نیازمند توجه به تهاتر هستیم، افزود: سهم سرمایه گذاری در ۴۰ سال قبل ۴ درصد بوده که با حمایت بانک کشاورزی یک بسته حمایتی به ارزش ۲ هزار میلیاردی برای آذربایجان غربی آماده شده است که در مسافرت آینده هیئت دولت اعلام خواهد شد.
بسته حمایتی ۲ هزار میلیاردریالی برای آذربایجان غربی
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که صادرات دام متوقف نمی گردد، اضافه کرد: برای تنظیم بازار داخلی محدودیت های در صادرات دام انجام می شود و همین طور هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب دامدار کارت به دامداران در سطح کشور تخصیص یافته است.
ساداتی نژاد عنوان کرد: توسعه کشاورزی قراردادی از اولویت های اساسی وزارت جهاد کشاورزی است که امسال ۲۵۰ هزار هکتار از گندم زارهای کشور بصورت قراردادی زیر کشت رفت و در نظر داریم در سال آینده این سطح را تا ۲ میلیون هکتار افزایش بدهیم و در سایر محصولات زراعی و باغی نیز این طرح را اجرا نماییم.
وزیر جهاد کشاورزی و هیئت همراه بامدادان روز دوشنبه با استقبال استاندار و تعدادی از مسؤولان آذربایجان غربی بوسیله فرودگاه بین المللی ارومیه وارد این استان شد.
وزیر جهاد کشاورزی بمنظور بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی خصوصاً سیب درختی به این استان سفر کرده است.
بازدید از چند واحد تولیدی شامل واحد سورت و بسته بندی و سردخانه نگهداری میوه، شرکت رویان پژوهش، کارخانه فرآوری و بسته بندی عسل، شرکت در جلسه شورای برنامه ریزی بخش کشاورزی در شهرستان ارومیه، شرکت در جلسه بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی با حضور استاندار و اعضای مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با محوریت سیب درختی، از برنامه های سفر یک روزه وزیر جهاد کشاورزی و هیأت همراه به استان خواهد بود.


منبع:

1400/11/26
22:03:32
5.0 / 5
826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر